gülhaç

gülhaç

Tümünü Göster [2]

359 #1  #359
bir din ya da tarikat olmayıp kökleri eski mısır mistik öğretilerine dayanan batıni bir ekolün masonik örgüt şeklinde ortaya çıkması sonucu oluşmuştur. orijin olarak eski mısır mistisizmini kabul ederler ancak bilumum doğu ve batı mistisizmi öğelerinden de yararlanırlar. amerika'daki merkezlerinde koskoca bir antik mısır müzesi ve sadece üyelere açık olan kütüphanesinde dışarı çıkarılmasına izin verilmeyen yüzlerce yıllık hermetik kitaplar da dahil birçok kıymetli eser vardır. haç sembolünün hristiyan haçıyla alakası yoktur, firavun akhenaton'dan kalma bir semboldür. haç insan bedenini, gül de açılan ruhu temsil eder.

(bkz: amorc)
(0)46653 #2  #46653
rosicrucianism ya da gülhaççılık, hermetizm (helenistik mısır mistisizmi) ile hristiyanlığı birleştirmeye çalışan bir öğreti ve hristiyanlığın gizli tarikatlarından biri. ilk kez 17. yüzyılda almanya'da basılan iki adet manifestoyla ismi ortaya çıkmış bu tarikatın, 13. veya 14. yüzyılda yaşamış olduğu iddia edilen christian rosenkreutz tarafından başlatıldığı efsanesi yazılmıştır. bu efsanevi kişiliğin ismini 1616 yılında johann valentin andreae üçüncü bir manifesto olan "christian rosencreutz'un kimyasal evliliği" adlı romana benzer eserinde ilk kez telaffuz etmiştir. burada kimyasal kelimesi simya anlamındadır ve erken dönem gizli hristiyan kaynaklarına göre (kilisenin onaylamadığı bazı yasak inciller gibi) simyanın amacı "kutsal evlilik"tir. bu yasak incillerden biri olan “thomas'a göre incil”de bu evlilik, bedenin ruhla birleşerek tek bir imgeye dönüşmesi ve tanrıyla (tanrı, ilahi ruh olarak tanımlanır) bir olma amacına ulaşılır. yani johan valentin andreae'ye göre christian rosencreutz bu amaca ulaşmış mitik bir kişiliktir. gerçekten bu isimde birinin var olup olmadığı bilinmez ama sonraki yüzyıllarda da bu kişi hakkında efsaneler türetilmeye devam edilmiştir.

tarihçi nicholas goodrick clarke 1985'te yayınlanan "nazizmin okült kökenleri" kitabında (the occult roots of nazism), ariosophy adı verilen ırkçı-okült bir akımın nazizmin başlangıcı olduğunu iddia etti. ariosophy 1890 ve 1930 yılları arasında avusturya'da etkili olmuş bir ideolojik sistemdi. kelime "aryanların bilgeliği" demekti ve içinde masonluk, kabalacılık ve gülhaççılık gibi temaları barındırıyordu. clarke kitabında ariosofistlerle heinrich himmler (nazi partisinin en önemli generallerinden biri) arasında bazı bağlantılar gösterdi. popüler kültüre ait ve sansasyonel olan bu konular saygın tarihçi çevrelerinde fazla kaale alınmasa da bu konularda birçok popüler yayın bulunmakta. kitaplar, filmler ve belgeseller ve hatta bilgisayar oyunları bile bu temaları kullanmakta.

http://sokaktayim.blogspot....
(0)Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: