Güvenli İnternet Kullanımı İçin İpuçları

güvenli internet kullanımı için ipuçları

Tümünü Göster [1]

49077 #1  #49077
her şubat’ın 10 güvenli internet günü olarak kutlanıyor. bu günün amacı insanlara –özellikle de genç kullanıcılara internetin güvenli kullanımının önemini hatırlatmak.
pek çok insan internette güvensiz bir kullanım deneyimi yaşıyor. şifrelerdeki hatalardan tutun da, virüs içinde gezen bilgisayarlara kadar pek çok olumsuzluk söz konusu. özel bilgilerin ifşası tehlikesi bir yana, kredi kartı bilgilerinin ele geçmesi gibi kritik tehlikeler de kullanıcıları beklemekte. internette kullanıcı hatalarını mükemmel şekilde istismar eden pek çok hacker bulunmakta. güvenli internet kullanımının önemini insanlara hatırlatmak bir nebze de olsa kötü niyetli hackerların işlerini zorlaştıracaktır.
bizler de sizler için daha güvenli internet kullanabilmeniz için 5 maddelik bir yazı hazırladık.

1- iki aşamalı doğrulama sistemi kullanın
internetteki güvenin temeli şifrelerinizi korumaktan geçer ancak bu her zaman yeterli değil. çift dikiş koruma yöntemi her zaman tek aşamalı koruma yönteminden daha iyidir. ilk kez google’ın çıkardığı çift aşamalı doğrulama sistemini şu anda pek çok ünlü web sitesi kullanmakta. icloud, dropbox, twitter ve facebook gibi sitelerde bu özelliği etkinleştirmeniz mümkün.

peki nedir iki aşamalı doğrulama sistemi? bu sistemi kullanabilmeniz için telefon numaranızı girmeniz gerekmekte. kullanıcı adı ve şifrenizi doğru girmek login olmanız için yeterli değil. login olduğunuzda telefonlarınıza bir kod gönderiliyor ve tam olarak giriş yapabilmeniz için telefonunuzdaki kodu doğru girmeniz bekleniyor. aksi taktirde giriş yapamıyorsunuz. bu sistem özellikle sizin şifrenizi ele geçiren hackerlardan korunmak için gayet ideal.

2- tarayıcı ve cihazlarınızın güncellemelerini tam olarak yapın
gün geçmiyor ki insanlar bilgisayar sistemlerinde bir açık bulmasın. bu açıklar istismar edilerek sistemlere giriliyor ve insanların web güvenlikleri tehdit ediliyor. ancak kurumlarda tarayıcı ve cihazlarına güncelleme yapmayı ihmal etmiyorlar. bu güncellemeleri doğru takip ederseniz 3. şahısların bilgisayarınıza erişmelerini engelleyebilirsiniz.

3- özgün şifre kullanın
bazı insanlar o kadar kötü şifre tercihi yapıyorlar ki hacklendikleri zaman oh dememek için kendimizi zor tutuyoruz. yıl olmuş 2015 hala 123456 diye şifre kullananlar var. şifrelerinizi özgün olarak belirlemek sizin internetteki pek çok tehlikeden kurtaracaktır. hatta mümkünse password manager kullanarak güvenliğinizi üst noktaya taşıyabilirsiniz.

4- google security checkup kullanın
google 17 şubattan itibaren security checkup programını kullananlara google drive’da 2gb’lık yer tahsis ediyor. bu sistem google hesaplarınızın üzerinde bir kaç güvenlik testi uygulayarak gücenliğinizi garanti altına alıyor.

5- mümkün olduğunca https uzantılı web sitelerini kullanın
https güvenli gezinim anlamına gelmekte. sondaki s security manasına geliyor. bunun anlamı bir web sitesi ile yaptığınız işlemlerin şifrelenerek 3. şahıslardan korunması. eğer internette mümkün olduğunda https içeren bağlantıları kullanırsanız 3. şahıslardan da kendnizi o kadar korumuş olursunuz.
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: