Halide Edip Adıvar

halide edip adıvar

Tümünü Göster [1]

77961 #1  #77961
1884 yılında istanbul'da doğdu. öğrenim çağının ilk yıllarında özel öğretmenlerden ders aldı. daha sonra üsküdar amerikan kız koleji' ne girerek 1901' de buradan mezun oldu.

ilk yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde görülmeye başlamıştır. 1918' de edebiyat fakültesinde batı edebiyatı dersleri verme görevini üstlendi. 1919' da yurdumuzun işgal hareketlerine karşı istanbul'da düzenlenen mitinglerde ateşli konuşmalar yaparak tanınan sevilen bir kişi oldu.

1920 yılında ingilizler istanbul'u işgal eder etmez halide edip adıvar ' ın evini bastılar fakat onu yakalayamadılar. adıvar,anadolu 'ya geçerek kurtuluş savaşına katılmak üzere ankara’ya geldi. batı cephesindeki çalışmalarından ötürü kendisine onbaşı rütbesi verildi. savaştan sonrası da rütbesi cavusluga yükseltildi.

istanbul hükümeti tarafından kurulan harp divanı tarafından idam cezasına çarptırılan altı kişiden biri mustafa kemal atatürk biri de halide edip adıvar idi.

halide edip, 1926-1930 yılları arasında yurt dışında ingiltere fransa amerika ve hindistan'da bulundu. bu ülkelerin üniversitelerinde konferans ve dersler verdi. 1939 da yurda döndü. istanbul üniversitesi edebiyat fakültesinde ingiliz edebiyatı dersi okuttu.

1964 yılında istanbul'da öldü.

eserlerinde ilk başlarda kişisel sorunlar ve duygular, daha sonraki eserlerinde toplumsal konular ve sorunlar ağırlıklı olarak yer almıştır. kadın karakterlerini oldukça güçlü kültürlü ve etkili kişiler olarak çizer. dili canlı sıcak duygulu fakat dil kuralları bakımından biraz pürüzlüdür.
halide edip, roman dışında anı, hikaye eleştiri inceleme makale oyun edebiyat tarihi çeviri türlerinde de eserler vermiştir. asıl ünü romanciligindan gelir. dergilerde dizi olarak yayımlanmış kitap haline gelmemiş romanlari vardır. kitap olarak yayımlanmış eserleri kırkı aşkındır.

romanları; seviyye talib, raik'in annesi,handan, yeni turan,son eseri, mev'ut hüküm, ateşten gömlek, vurun kahpeye, sinekli bakkal,tatarcık, sonsuz panayır, döner ayna.

hikayeleri; harap mabetleri, dağa çıkan kurt

diğer eserleri; kenan çobanları ( oyun), maske ve ruh ( oyun), mor salkımlı ev (anı ), türk 'ün ateşle imtihanı (anı )
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: