hazreti muhammed'in karikatürünün çizilmesi

hazreti muhammed'in karikatürünün çizilmesi

Tümünü Göster [3]

73311 #1  #73311
hazreti-muhammed-in-karikaturunun-cizilmesi 574ba68ea629a.jpg
bizler inandık siz de inandık tepkileri yaratan hadise

mesele "neden müslümanlar peygamberi çizmiyor" meselesi değil. islamiyetin bununla ilgili kendince ama mantıklı ama mantıksız sebepleri olabilir. buna kimse de itiraz edemez. sonuçta kimse müslümanlara zorla muhammed resmimi çizdirmekten bahsedilmiyor. burada asıl rahatsız eden olay bir grup müslümanın islamiyet'te geçerli olan bir kuralı bütün herkese zorla dikte ettirmeye çalışması ve buna karşı çıkanları şiddetle ve şantajla susturmaya çalışması. bu hinduların dünyanın her tarafındaki kasaplara ve kebapçılara saldırması gibi birşey.

"özgürlük ancak ve ancak insanlara duymak istemedikleri bir şeyi söyleyebildiğimizde bir anlam ifade eder"
george orwell
(1)
73333 #2  #73333
peygamberi karikatürize etmek hoş olmayabilir. ama şunu da söyleyelim bir ara türkiye'de ki bir tekstil firması külotların ağına ''isa'' resmi işliyordu.
resim olayı olabilir,çünkü bazı kaynaklara göre bilhassa pers /iran muhammed'in resmi var.
resim olayının reddi put olması ihtimali üzerine . fakat türkiye'de bu aşıldı. kabe'nin maket yapıldı ve pastaların üzerine işlendi ,hatta bunlar üzerinden ibadet yapıldı.

yani putlaşma tamamlandı. onun içi insana (müslüman) kendini düzelt derler.
(0)
73381 #3  #73381
bugüne kadar çizilenlerin içinde iyi niyetli olan olmadığı için soğuk baktığım durum.

bir kimsenin veya kesimin dini ve milli örf, anane, gelenek, kültür ve inançlarını aşağılamak, aşağılayana da aşağılanana da temelde hiç bir fayda sağlamaz/sağlayamaz.

basit bir karşılaştırma yapmak maksadıyla, tamamen insan eli ve zihninden çıkan uçan spagetti canavarını ele alalım. pastafaryanların cirit attığı ve inançlarının felsefesini tartıştıkları forumlarda alenen usc' yi aşağılayan bir karikatür yahut yazı paylaşmamız halinde hoş olmayan tepkiler almamız ihtimal dahilindedir. varolan ahengi bozmak, kişinin yahut kişilerin hayal/inanç dünyasına âdeta cebri bir tecavüz gibidir. can yakması, rahatsız etmesi olağandır. hinduizm özelinde de bu, bir hindunun önünde özgürlük bahane edilerek bir ineği cinsel obje haline getirmek olabilir. kesip yiyeceksen de, inekle orgy yapacaksan da "naif" olan, inananı incitmeden yapmaktır.

yaşadığımız dünyada üzerine yazı yazılacak, resim ve film yapılacak milyonlarca kişi, durum veya düşünce mevcutken, "her kuşu öptün bir kaldı leylek" sözünü haklı çıkarırcasına fiillere girişmek insana yakışmaz, yakışmamalı. eyyorlamam bu gadar...

bir insanı ahlaken eğitmeden sadece zihnen eğitmek topluma bir bela kazandırmaktır.
-roosevelt
(0)

Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: