hemogram

hemogram

Tümünü Göster [1]

56769 #1  #56769
"tam kan sayımı" olarak güzel türkçemize çevirebileceğimiz laboratuvar tetkiki.

damarlarımızda gezinen kan hücrelerinin miktarlarını ve oranlarını tespit etmeye yarar.

peki bu tespit ne işe yarar ?

vücudumuzdaki herhangi bir rahatsızlık tezahür ettiği vakit, dolaylı ya da direk olarak kan hücrelerimizi etkiler.bu etki sonucu kan hücrelerinde artma yahut azalma olur veya oranlarında dikkate değer değişmeler gerçekleşir.

bu değişmeler bize vücudun maruz kaldığı enfeksiyonu ve rahatsızlığı net bir şekilde ortaya serer.
tam kan sayımı isteminin esas mantığı budur.

dikkate alınması gereken ana testler ise şunlardır:

wbc(beyaz küre,lökosit): artması durumunda vücutta enfeksiyonun varlığını gösterir ve bakteriyel bir etkenden şüphelenilir. azalması halinde de enfeksiyonun göstergesidir, ve virüs kaynaklı bir antijenin varlığından bahsedilebilir.

rbc(alyuvarlar,eritrositler); organlarımıza besin ve oksijen taşıyan kan hücresidir. azalması halinde kan kaybı varlığını gösterir. bu kan kaybı iç ya da dış kanama olabilir. artması çok anormallik teşkil etmez. rakımı yüksek yerlere çıkıldığında, yüksek efor gerektiren bir aktivite ya da spor ile uğraşıldığında ve aşırı sigara tüketimi gibi durumlarda artabilir. aşırı artması ise tehlikelidir ve flebetömi dediğimiz( halk arasında kan fazlalığı) rahatsızlık vuku bulur.

hgb(hemoglobin): eritrositler içerisindeki oksijen taşıyan protein yapılarıdır. ülkemiz kadınlarında sıklıkla görülen anemi; hgb eksiliğinin bir sonucudur. vücudun aşırı su kaybı halinde artabilir.

hct(hematokrit): eritrositlerin toplam kan içerisindeki oranıdır. artması akciğer veya kalp rahatsızlıklarını şüphelendirir. azalması durumunda vücutta bir enfeksiyonun varlığından bahsetmekle beraber, yetersiz beslenmenin etkili olduğunu gösterir.

hemogram tetkikinde ana unsurlar bunlardır ve diğer ıvır zıvırlar pek dikkate değer değildir. özellikle kadınların yılda birkaç defa bu tetkiki yaptırmalarını rica ederim. zira, kadınlarımız çok küçük yaşlardan itibaren anemi oluyor ve bunun farkına dahi varamıyorlar.

gece gece bu entry'i girmeme sebep olan sevgili ihtiyar nineciklerimize acil şifalar diliyor. gençlerimize erken tedbir almaları için uyarıyorum.
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: