higgs bozonu

higgs bozonu

Tümünü Göster [11]

8917 #2  #8917
"tanrı parçacığı" ismine evriltilmiş bozondur.
(0)
11847 #3  #11847
sürüsüne bereket politik konulardan dolayı, türkiye gündemine en son girecek şanssız parçacıktır.
(0)
11858 #4  #11858
çok büyük küçük parçacık
(0)
11924 #6  #11924
ya aslında düşündüğümüzden, tahmin ettiğimizden, öngörebildiğimizden çok daha önemli bir parçacık ama tam olarak benim de aklım almadığı için burada ifade edemiyorum
(0)
36197 #7  #36197
higgs bozonu, ingiliz fizikçi peter ware higgs'in 1960'larda varlığını teorileştirerek kuantum fizigine resmen mutasyon geçirten, maddeye kütlesini kazandıran temel kaynağı ve bu kaynağın nedenselliğini açıklayacak hatta daha ileri giderek , maddeyle enerjinin birbiriyle kurduğu bağın çözümlenmesiyle, maddenin varlık yada yokluk haline müdahale edilebilir bir seçenek kazandıracak temel bir parçacığın olduğu varsayımıyla ortaya çıkmıştır.

cern de gerçekleştirilen ve neredeyse 25 yılı geçkin bir zamandır dünyanın sayılı bilim adamlarının yönettiği deneylerle varlığı kanıtlanmaya çalışılmış ancak 2013 ün başlarına kadar, varlığı kuvvetle muhtemel olduğu düşünülmesine rağmen kesin hatlarıyla ortya çıkarılamamıştı.

nihayet, 14 mart 2013'te bilimadamları higgs bozonu'nun varlığından emin olduklarını açıkladığı andan itibaren yaratmak eyleminin ki burada yoktan vaar etmek-vardan yok etmek hali demek saçma olmaz, ve buna bağlı olarak insanlık medeniyetinin bütün kalıplarını ve ezberlerini alt-üst edecek bir sürecin başladığını ve bu sürecin tarihin bu zamana kadar ki akışı hızını kat be kat artırarak ilerleyeceğininde referansı oldular.

bu durumun insanın çevresinde dolanıp durduğu, binlerce dünya görüşü ve ideolojinin içeriğine anlam katarak kendine evrilttiği yaşamın nedenselliğininde çözümlenmesinin ilk ve en gerçek adımı olmuş oluyor zannımca. bundan sonra gelecek adımlar hayallerimizin sınırlarını ortan kaldıracak kadar engin ufuklara götürecek güçte olacak orası kesin. birde bilinen herşeyin artık tuzla buz olduğu bir zeminde atılacak adımlar olduğu...

aşağıda verdiğim link; inan aran'ın konuyu çok güzel bir dille özetlediği ve kesinlikle ilgiililerinin hatta fizik yada bilimle uzaktan yakından ilgisi olmayan herkesin dikkati kesmesi gereken bir röportaj.

16 tem 2012 tarihinde yayınlanan röportaj: http://www.youtube.com/watc...
18 mar 2013 tarihinde yayınlanan röportaj: http://www.youtube.com/watc...
(0)
36201 #8  #36201
"yaratılmış olanı anlayabilmek yeniden üretebilmek anlamına gelecek." (bkz: inan aran)
(0)
38065 #10  #38065
higgs bozonu ; peter higgs, richard hagen,gerald guralnik, tom kibble, françois englert ve robert brout tarafından matematiksel olarak varlığı öngörülmüş; evrenin başlangıcındaki süper simetriyi bozarak parçacıklara kütle kazandırması ile tüm bu kaosu kozmosa getiren dolayısıyla var olabilmemizde payı olan teorik parçacık-tı - 24. 08 2014'te cern'den yapılan bir açıklama ile varlığı kesinlik kazandı. (yalnız yüzde yüz değil kuantum fiziğinde bunu söylemek imkansız)

varlığı nasıl kesinlik kazandı ve pratiğe döküldü? bu parçacığı doğrudan gözlemlemek imkansız. çünkü kendisi parçacıklarla etkileşirse ömrü sona eren bir şey. sadece kütle kazandırması yoluyla varlığı fark ediliyor. tıpkı kara deliklerin ışığı bükmeleri ve hapsetmeleri sebebiyle gözlenememesi, ama etraflarında yol açtıkları etkilerle tespit edilmesi gibi.

şimdi buradan önemli bir olaya geçelim, higgs'in bu bozonla ilgili yazdığı makalede esprili bir dille tanrının cezası vb. lanetler okuması sebebiyle, sonradan da parçacığın maddenin oluşumundaki önemi dolayısıyla teşbih usulü adına 'tanrı parçacığı' denildi. bence eğlenceli bir yaklaşımken, zaten fiziğin yakasından hiç düşmeyen kuantum mistikçileri , new ageciler, tasavvufçular, din adamları vb. bu kavrama üşüşerek bunun bulunmasını bir yaratıcı ile doğrudan ilişkilendirdi. tıpkı yukarıda kara deliğin gözlenememesi ama etkilerinin görülebilmesi gibi, metafizik olayların asla gözlemle tespit edilemeyeceği ama fiziksel olaylara yansımalarıyla varlıklarını kanıtlayabilecekleri fikrine sahiptir bu güruh.

bana kalırsa bu kısım felsefi açıdan problemli metafizik olaylar, adı üstünde fiziksel olanla tespit edilemeyen, pozitif bilimlerle açıklanamayan insan düşünceleri olduğundan bunları pozitif bilimlerin verileri ile ölçmek. tanrının var olmadığını evrimle ya da var olduğunu higgs bozonu ile kanıtlama çabalarını yersiz bulmaktayım. konuyla ilgili olarak (bkz: #35450)

higgs bozonu sadece standart modeldeki bir boşluğu kuramsal ve pratik olarak dolduran parçacıktır. kendi etrafında bir alan oluşturur, parçacıklar bu alana girince alan yok olur ve parçacıklar kütle kazanır. bu nedenle saf enerji olan ve simetrik duran, big bangin başlangıcındaki bu parçacıklar maddeyi oluşturur, evrende asimetrinin dolayısıyla da bizim, gezegenlerin, yıldızların, nebulaların, galaksilerin , nükleer tepkimelerin oluşumunu başlatır

peki big bang neden oluştu, tanrı var mıydı, bütün bunları birisi mi yapıyor, yoktan nasıl varlık oldu gibi sorulara cevap vermez. bu bozon.
çünkü higgs bozonu meydana çıktığında zaten yokluk değil enerji vardır, bir de bozonun kendisi olduğundan 'yokluk'tan söz edilemez. yani aradığınız cevap bu değil sanırsam .

boğaziçi üniversitesi fizik departmanı, higgs bozonu nedir, ne değildir konusunu fizikle uğraşmayanlar için özet geçmiş:
buradan


cosmos'un adını hatırlayamadığım bir bölümünde bu standart model- asimetri mevzusunu güzel bir bilye modellemesi ile anlatıyordu. bulunca ekleyeceğim.

edit: cosmos a spacetime odyssey ve de cosmos a personal voyage içinde saatlerce aradıktan sonra sahneyi into the universe with stephen hawking- episode 3 : the story of everything'de buldum. hepinizden özür dilerim.
buradan
(0)

Tümünü Göster [11]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: