ikinci mahmut

ikinci mahmut

Tümünü Göster [4]

52921 #1  #52921
ikinci-mahmut 55ea502cdc1fa.jpg
30. osmanlı padişahı. alemdar mustafa paşa sayesinde tahta çıkmıştır. türk modernleşmesinin babasıdır da diyebiliriz.
osmanlı tarihi açısından yanlış zamanda tahta çıkmış olan doğru bir insandır.

modern anlamda ilk nüfus sayımını gerçekleştirdi, ilk posta teşkilatını kurdurdu ve osmanlı tarihindeki ilk resmi türkçe gazete olan takvim-i vekayi onun döneminde yayımlandı. artık başa bela haline gelmiş olan yeniçeri ocağı'nı kaldırdı (bkz: vaka-i hayriye)

sultan ıı. mahmud, yapmakta olduğu reformların kalıcılığını bunların manasını kavrayacak nesillerin yetiştirilmesi ile mümkün görüyordu. bunun için de, eğitime çok önem verdi. ilkokul eğitimini zorunlu ve parasız yapmıştır, karısına nikah kıymıştır, kız çocuklarını okutmuştur. sakalını kısa kesmiş, sarayda pantolon giymiş, yemek yerken sandalye ve masa kullanmıştır. portresini yapmaları için yurtdışından ressamlar davet etmiş, resimlerini devlet dairelerine astırmıştır. devlet memurları için kılık kıyafet devrimi yapmış, fes kullanımını zorunlu tutmuştur. avrupai tarzda eğitim vermek amacıyla istanbul'da, türkiye'nin ilk modern tıp okulu olan mekteb-i tıbbiye-i şahane ve modern anlamda ilk harp okulu olan mekteb-i harbiye'yi kurdu.

"ben tebaamın müslümanını câmide, hıristiyanını kilisede, yahudisini de havrada fark ederim, aralarında başka günâ bir fark yoktur. cümlesi hakkındaki muhabbet ve adaletim kavîdir ve hepsi hakîkî evladımdır.” demişliği vardır.

muhalifleri kendisine gavur padişah derlerdi.

vermeyince mabud neylesin sultan mahmut'taki sultan mahmut kendisidir.
(0)67419 #2  #67419
osmanli'nin fatihten sonra cehresini en cok degistiren padisah. osmanli oyle bir cukura dusmûstu ki o donemde kendisinin yaptigi tum reformlara ragmen osmanli duzluge cikamamis, valilerin isyanlari icin dis yardim almaya baslamistir.
(0)67421 #3  #67421
fener rum patriği bu padişahın emriyle patrikhane önünde asılmıştır. patriğin, önünde asıldığı kapı günümüzde hala kapalıdır. rivayet odur ki bu kapı önünde bir türk büyüğü aşılmadıkça bu kapı açılmayacaktır.
(0)73788 #4  #73788
"ben tebaamın müslümanını câmide, hıristiyanını kilisede, yahudisini de havrada fark ederim, aralarında başka günâ bir fark yoktur. cümlesi hakkındaki muhabbet ve adaletim kavîdir ve hepsi hakîkî evladımdır.” demisligi vardir
(0)Tümünü Göster [4]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: