ikinci selim

ikinci selim

Tümünü Göster [1]

72108 #1  #72108
ikinci-selim 5735648de30cb.jpg
kanuni sultan süleyman ve hürrem sultan'in oğlu, 11'inci osmanlı padişahı. 16 yaşındayken konya sancakbeyi olarak atanır, 18 yaşındayken manisa'ya, 32 yaşındayken de tekrar konya'ya atanır. içkiyle ve hatunlarla arasının iyi olduğu söylenir.
aslında bu da gayet mantıklıdır. bir gün divanında "halimiz nicedir" diye sorar. yanindakilerde "askerle halk mustafa abinizi, ananizla rüstem paşa'da kardeşiniz beyazıt'i destekler" der. bu da "when you play the game of thrones, you win or you die..there iş no middle ground"diyip kendisini şarap alemlerine verir (ki tahta geçtiğinde abisi şehzade mustafa'nin türbesini tamamlatir ve babası tarafından bütün malına mülküne el konan mahidevran sultan'a da sahip çıkar)

ordunun başında sefere çıkmayan ilk osmanlı padişahı olma unvanını kendisine aittir. devlet işlerini genelde sokullu mehmet paşa'ya bırakmıştır. selimiye camii'ni inşa ettirmiştir. bir başka icraatı de tecrübeden olsa gerek veliaht şehzade hariç şehzadelerin sancağa çıkmasını kaldırmıştır.

bonus
(bkz: nurbanu sultan)
(0)



Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: