incil

incil

Tümünü Göster [8]

2944 #1  #2944
farklı edisyonları bulunan, isa'nın sözlerini ve yaşamını anlatan "kutsal" kitap. yazarları da belli ama.
(0)10911 #2  #10911
bir ecnebi memleketinin otel odasında çekmecede bulduğumda çok garipsemiştim. fakat bunun gayet normal olduğunu sonradan anlayacaktım.

daha sonra otel odasının türkiye'de olması, o kitabın da kur'an-ı kerim olması durumunda çok olumsuz şekilde düşüneceğimi fark edince sahip olduğum önyargıdan dolayı bu defa kendimi garipsedim. hatta kendime kızdım; ikiyüzlü ve çifte standartçı olduğumu düşünerek kendime daha da çok kızdım.

her iki kutsal kitabın analizini yapacak kadar detaylı okumadım ikisini de. dolayısıyla bilgim az ama iki dine de aynı uzaklıkta duran, yani ikisiyle de hiçbir alakası olmayan, yine de islamın baskın olduğu bir coğrafyada yetişmiş ve hala orada yaşayan birisi için kur'an-ı kerim'in yarattığı düşünceler ile kutsal kitap'ın yarattığı düşünceler arasında böylesine bir zıtlık olmasını hala garipsiyorum. ya da garipsememeliyim belki. çünkü:

"tanrı sevgidir." (1 yuhanna 4:8, 16)

"sevgi sabırlıdır, sevgi şefkatlidir. sevgi kıskanmaz, övünmez, böbürlenmez. sevgi kaba davranmaz, kendi çıkarını aramaz, kolay kolay öfkelenmez, kötülüğün hesabını tutmaz. sevgi haksızlığa sevinmez, gerçek olanla sevinir. sevgi her seye katlanır, her şeye inanır, her şeyi umut eder, her şeye dayanır. sevgi asla son bulmaz.” (1 korintliler 13:4, 8)

"erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. çünkü allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. iyi kadınlar, itaatkar olanlar ve allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. bunlar da fayda vermezse dövün. eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. çünkü allah çok yücedir, çok büyüktür." (nisa suresi, 34'üncü ayet)
(0)73203 #4  #73203
yunanca müjdeli haber anlamına gelen evangelion kelimesinin arapcasidir.
türkçe'de incil derken 3 farklı şey kastedilir
birincisi ecnebilerin gospel dedikleri isa'nin kısmı biyografisi ve hadislerinden oluşan bölümler. markos incili, matthew (matta incili), luke (luka incili) ve john (yuhanna incili) incilleri.
ikincisi yeni ahit. yani gospeller + havarilerin yazdığı mektuplar
son olarak da kitab-ı mukaddes'in tamamı. yani eski ahit (ki tevrat konusunda da anlaşmazlık vardır. normalde tevrat ekşi ahit'in ilk beş kitabıdır ama biz yahudi kutsal kitabının tamamına tevrat diyoruz) artı yeni ahit.

tarihsel olarak nasıralı isa'ya inmiş bir kutsal kitap konsepti yok. isa zaten 30 yaşında vaaze başlayıp 33 yaşında idama mahkum ediliyor. bu gospellerinde isa'nin ölümünden 40 ile 80 sene sonra yazıldığı düşünülüyor. en erken incil mark, sonra matthew ve luke ve en son da yuhanna. gospelleri yazanlar isa'yi görmüyorlar. mark incili daha sade bir isa'dan bahsederken (mesela bakire doğum yoktur keza isa'nin yeniden dirilmesi mark'a sonradan eklenmiştir), yuhanna'ya gittikçe daha tanrısal bir isa görüyoruz.
(0)73204 #5  #73204
umberto eco'nun misreadings kitabının yaran bölümü. kitapta umberto eco dünya klasiklerini ufak değişiklikler yaparak ünlü yayınevlerinin editörlerine gönderiyor. gönderdiği kitaplardan birisi de incil. alınan yanıt da su

--! spoiler !--
ı must say that the first few hundred pages of this manuscript really hooked me. action-packed, they have everything today’s reader wants in a good story. sex (lots of it, including adultery, sodomy, incest), also murder, war, massacres, and so on.
the sodom and gomorrah chapter, with the transvestites putting the make on the angels, is worthy of rabelais; the noah stories are pure jules verne; the escape from egypt cries out to be turned into a major motion picture . . . ın other words, a real blockbuster, very well structured, with plenty of twists, full of invention, with just the right amount of piety, and never lapsing into tragedy.

but as ı kept on reading, ı realized that this is actually an anthology, involving several writers, with many–too many–stretches of poetry, and passages that are downright mawkish and boring, and jeremiads that make no sense.

the end result is a monster omnibus. ıt seems to have something for everybody, but ends up appealing to nobody. and acquiring the rights from all these different authors will mean big headaches, unless the editor takes care of that himself. the editor’s name, by the way, doesn’t appear anywhere on the manuscript, not even in the table of contents. ıs there some reason for keeping his identity a secret? ı’d suggest trying to get the rights only to the first five chapters. we’re on sure ground there. also come up with a better title. how about the red sea desperadoes?
--! spoiler !--

--! spoiler !--
bu metnin ilk birkaç yüz sayfasını gerçekten de soluk soluğa okuduğumu söylemeliyim. olaylar yerli yerinde, günümüz okurunun iyi bir öyküden bekleyeceği her şey var. seks (zina, livata, ensest ilişkiler de içinde bol miktarda), aynı zamanda cinayet, savaş, kıyımlar ve benzeri şeyler.

olanların suçunu meleklerin üzerine atan travestileriyle sodom ve gomore bölümü rabelais'ye yarışır güzellikte; nuh öyküleri katkısız jules verne; mısır'dan kaçış beni büyük bir film yapın diye bağırıyor... diğer bir deyişle, çok iyi kurgulanmış, bol bol düğümleri olan, özgünlüklerle dolu, dinsel saygıya yeterince yer veren, asla trajediye kaçmayan gerçek bir olay yapıt.

ama okumayı sürdürdükçe, bunun gerçekte çeşitli yazarları içinde toplayan, birçok - haddinden fazla - şiirsel uzantıları, açıkça tiksindirici ve sıkıcı pasajları, anlamsız feryat ve figanı olan bir antoloji olduğunu fark ettim.

sonuç olarak, hilkat garibesi bir seçmeler kitabı. herkes için bir şeyler içerir gibi görünüyor, ama sonunda bütün ilgiyi yitiriyor. bütün bu çeşitli yazarlardan telif haklarının alınması da epey baş ağrıtacaktır; tabii editör bu işi yüklenirse sorun yok. yeri gelmişken, yazarın adı metnin hiçbir yerinde, hatta içindekiler bölümünde bile geçmiyor. kimliğini gizli tutmak için özel bir nedeni var mı? yalnızca ilk beş bölümün yayın haklarını almaya çalışmanızı öneririm. oralarda pek sorun yok. ayrıca daha iyi bir başlık bulunmalı kitaba. örneğin, 'kızıl deniz haydutları?"
--! spoiler !--
(0)80448 #8  #80448
hıristiyanların inancına göre isa'ya vahiyle inen bir kitap değil; isa vefat ettikten sonra havarilerin tanrısal bir ilhamla isa ile başından geçenleri yazdıkları metinlerdir. binevi biyografi diyebiliriz.

soru: iyi de dört tane incil var, hangisi doğru? hıristiyanlar bile kendi aralarında mutabakata varamamış görmüyor musun?

cevap: matta, markos, yuhanna, luka kitapçıkları şeklinde dört tane incil'in olduğu doğrudur ama bu dört incil, toplamda 27 kitaptan oluşan yeni ahit'in ilk dört bölümünü oluşturmaktadır. yani türkiye'de misyonerlerin dağıttığı 'incil' adlı kırmızı kitap var ya, ha işte o yeni ahit denen kitap ve onun içinde bu saydığım dört incil bölümler halinde bulunmaktadır zaten. yani "iyi bari bugün bu incil'i aldım, bunu okuyayım bitince diğer üçünü de alırım" diyemezsin. isa öldükten sonra bir sürü incillerin ortaya çıktığı doğrudur ama hıristiyanlar 2000 sene önce oturmuşlar, kendilerince doğru ve üç aşağı beş yukarı aynı hikayeyi anlatan dört incili kalkedon konsili'nde belirlemişlerdir.
(0)Tümünü Göster [8]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: