intikam

intikam

Tümünü Göster [2]

22322 #1  #22322
nazım hikmet'in ilk dönem (20 yaşından önce yazdığı) şiirlerinden:

intikamım alın diye bağırıyor
haç asılmış camiler
intikamım alın diye bağırıyor
süngülenmiş masumlar
intikamım alın diye bağırıyor
öksüz kalmış yetimler
intikamım alın diye
hep ağlıyor dedeler
intikamım alın diye
hep inliyor semalar
intikamım alın diye
bağırıyor rumeli
sen ey ulu neslin evlâdı
bu feryada susacaksın öyle mi?
(0)37330 #2  #37330
soğuk değil ılık yenen, yenmesi gereken yemek. çünkü normal insanlar zaman geçtikçe kendilerine yapılan kötülükleri unuturlar. zaten olması gereken de bu değil midir? olay bir şeyleri geçmişte bırakmakla alakalıdır. geçmişi geçmişte bırakmak, geleceği şimdilerde yaşamanın anahtarıdır.

ancak illa ki intikam alacağım diyorsan, bu işi henüz soğumadan yapmalısın. çünkü karşıdaki salak sana kötülük yaptığını unutabilir, hatta daha kötüsü kötülük yaptığından bile bihaber olabilir. bu yüzden işi zamanında yapmalısın. ama intikam alacak gücün yoksa, bu iş için bekleme yapman gerekiyorsa boş ver be abi. cidden değmez, üzerindeki tahribata değmez. ömründen ömür gittikçe, alacağın intikam hiçbir işe yaramaz. karşıdaki esas kötülüğü işte burada yapar. intikam diye uğraştırılan sen, sana yapılan kötülükten daha kötü bir duruma düşürür seni.

sahi ne demiştik? normal insanlar intikam peşinde koşmazlar. bizim gibi sıradan insanlar geçmişi geçmişte bırakırlar. olması gereken de budur. bir insanı intikam almak zorunda bırakılması demek, ona esas kötülüğün yapılması demektir. şöyle ya da böyle, önüne yaşanacak bir hayat çıkacaktır. boşver ve bunun tadını çıkar.
(0)Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: