iran

iran

Tümünü Göster [13]

203 #1  #203
bir ülke.
bugün şam'da kimyasalla öldürülen bebekleri "iran'ın ve iranistlerin" gözüne sokmak lazım!..
ulan osmanlı'da devletin bekası için -haklı olarak- şehzade öldürülmesine karşı çıkanlar, bugün iran'ın bekası için binlerce kişinin ölmesini hala siyaseten tevil etmeye çalışanlar,
"ne diyim bi esad'da sizi bulsun iran'da onu desteklesin"...
(0)43964 #2  #43964
önümüzdeki bahar döneminde ziyaret edeceğim ülke, kadim topraklar.

zamanın ötesinden gelen edit: başka bahara kaldı.
(0)43997 #3  #43997
din temelli siyaset virusunun bulasmasıyla icinde yasayan halkların kulturel temelllerini 1979 dan beri yok ede ede hala da bitirememis olan ulke. bu acıdan bakınca hepimiz icin umut oldugunu gosteren topraklar. gunu gelecek bu ulkenin halkı icin hersey daha iyi olacak temennisi icerisinde bulunmaktan kendimi alamadıgım mekan.
(0)56865 #6  #56865
nükleer anlaşma sonrası 150 milyar dolar civarında bir paraya erişimi olacaktır. ancak bu parayı iran'a yedirmeyecekler gibi. daha doğrusu bilhassa fransızlar "hacı siz o parayı bize verin, biz size yatırım yapak, silah satak modunda". mesela iran'in petrol üretim tesislerinin ciddi bir modernizasyona ihtiyacı var ki bunun için telaffuz edilen rakam 100 milyar dolar. keza cin halk cumhuriyeti de benzer durumda
(0)69759 #8  #69759
türkiye ile karşılaştırıldığında potansiyelini çok da kullanamayan ülke. türkiye kadar nüfusu olup, ekonomisinin türkiye'nin 60%'i kadar olması enteresandır. bunun birkaç sebebi var...birincisi mollaların hiyarligi. gerek 1979 iran islam devriminin hemen akabinde gerek de sonraki süreçte iran'da kafası çalışan adamlar master doktora ayağına amerika'ya avrupa'ya kaçıp orada yaşıyorlar. bizde nasıl boğaziçi odtü vs varsa iran'in da bir bilemedin iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda sağlam üniversiteleri var. ikincisi de ambargolar.
(0)70142 #9  #70142
40 milyondan fazla türk nüfusuyla neredeyse türkiye'deki türk nüfusu kadar türk barındıran ülke.

bu ülkedeki türklerden en kalabalık olanı 30 milyonla azerbaycanlılardır. ardından 3'er milyon nüfuslu türkmenler ve kaşgaylar takip ediyor. kaşgaylar aynı türkiye'deki yörükler gibi göçebe yaşam tarzını devam ettiren türklerdir. hatta iran'ın yörükleridir desek yeridir.

başkent tahran, istanbul'dan sonra dünyanın en çok türk nüfus barındıran şehri olarak bilinir.

bu kadar fazla türk nüfusu barındırmasından dolayı ülkenin doğu ve güney kesimi hariç farsça bilmeden rahat rahat işinizi halledebilirsiniz. buna başkent tehran da dahil.

devleti yöneten kaymak tabaka da esas olarak azerilerdir. resmi dil farsça olmasına rağmen devlet adamlarının türkçe yaptığı kulis konuşmalarını ve türkçe seçim mitinglerini akşam entry'ye ekleyeceğim. bekleme de kalın.
(12)78460 #13  #78460
ülkenin politik durumuyla ilgili küçük bir analiz için BUYRUN
(0)Tümünü Göster [13]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: