islamcıların lozan antlaşması'na takma sebebi

islamcıların lozan antlaşması'na takma sebebi

Tümünü Göster [1]

78454 #1  #78454
bu sorunun yanıtını aramak için şu soruya yanıt vermeniz lazım

osmanlı niye geriledi?

bu soruya modernist-milliyetçiler "batı'nın kurumları karşısında geri kaldığı için" diye cevap verdiler. en gözle görülür fark askeri teknolojideydi. ama batı'dan silahı almakla mesele bitmiyordu. ordu'yu modernleştirmek için yeni bir eğitim sistemi, batılı anlamda pozitif eğitim, orduyu besleyecek batılı bir ekonomi, batılı ekonomiyi idare edecek batılı bir hukuk sistemi gerekiyordu. ilber ortaylı bu durumu "voltaire ne şeker adam, beethoven'i dinlemek de ayrı bir keyif diye modernleşme başlamadı" diye anlatır.

bu soruya islamcılarsa "gerçek islam'dan uzaklaştık" diye yanıtladı. islamcılara göre islam bir dinin yanısıra aynı zamanda bir ideolojidir. islamcı olmayan müslüman da sayılmaz. "allah'ın ideolojisi kul yapımı hele kafir yapımı sistemlerden üstündür" kafasıyla gittiler.

ayrıca "kafire benzeyen kafir olur" hadisi sebebiyle de batıcıları batı'nın ajanı ilan ettiler. üçüncü selim ile başlayan modernleşme hareketini tamamen bir yahudi-ingiliz komplosu olarak gördüler.

yalnız ufak bir sorun vardı. türkiye'deki batıcılar "gavurlara" karşı savaşmıştı. bu yüzden kurtuluş savaşı'nı ve o savaşı veren kadroyu "dönmelikle" ya da ajanlıkla suçladılar

bugün maraş dondurmacısının daha geçmişte necip fazıl kısakürek faşistinin "atatürk yahudiydi", "ismet inönü ermeniydi", "ikinci abdülhamit çok büyük adamdı", "vahdettin aslında iyi adamdı", "kurtuluş savaşı danışıklı dövüştü", "lozan'da türkiye'nin batılılaşması ile ilgili çok gizli maddeler vardı" gibi zırvalıklar hep bu sebepten ötürü uydurulmuştur.
(1)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: