ispanya iç savaşı

ispanya iç savaşı

Tümünü Göster [3]

37624 #3  #37624
ispanya-ic-savasi 54033a76aeda3.jpg
savaş, temmuz 1936'da castillo adlı solcu bir gencin sağcılar tarafından öldürülmesi üzerine solcuların da primo de rivera ve calvo sotelo adlı sağcı devlet adamlarını öldürmesi ile patlak verdi (bkz: görünür sebep).

ispanya iç savaşında sağcılara milliyetçi solculara da cumhuriyetçi denmiştir. savaş çıktığında köylüler, işçiler, komünistler, sosyalistler, anarşistler ve sendikalistlerin hepsi topyekûn cumhuriyetçilerin tarafına geçmişlerdi. buna karşın ordunun bütün üst kademesi milliyetçilerin safına geçtiği için sağcılar askeri açıdan solculara üstün duruma geçmiş oldular.

savaş boyunca dünya genelinden on binlerce devrimci cumhuriyetçilerin safında savaşa katılmak üzere ispanya'ya geçti(bkz: uluslararası tugaylar). mussolini de kendi ülkesindeki faşikleri gönüllü adı altında sağcılar safında savaştırmak için ispanya'ya yolladı. sonuç itibariyle üç yıl süren savaşın sonunda milliyetçilerin 1939 mart'ında cumhuriyetçilerin elindeki madrid'e girmeleri ile savaş milliyetçilerin zaferiyle sonuçlanmış oldu.

savaş boyunca almanya ve italya milliyetçilere, sovyet rusya da cumhuriyetçilere elinden gelen her türlü yardımı yapmıştı. eminim sovyetler ve ispanya arasındaki coğrafî handikap olmasaydı bu yardımlar daha büyük çapta olacaktı ve savaş tartışmasız cumhuriyetçilerin zaferiyle sonuçlanacaktı.

son olarak savaşa ernest hemingway de cumhuriyetçilerin safında savaşmak için katılmış olup savaş sonunda ülkesine döndüğünde çanlar kimin için çalıyor eserini kaleme almıştır.
(0)Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: