iyi insanların kişiliksiz olması

iyi insanların kişiliksiz olması

Tümünü Göster [6]

39904 #1  #39904
kendilerine yapılan kötülüğe karşılık verecek karaktere sahip olmayıp, bu karşılık vermemeye iyilik denilmesinin sonucudur.
(0)
39908 #2  #39908
iyi insanlar arasında kişiliksiz olan küçük bir kısım olsa da, böyle bir genelleme yapmak çok yanlış olur. kötü insanlar (insanları iyi-kötü diye ayırmada kıstasınız ne bilmiyorum) çıkar peşinde koşarken, kafalarında yüzlerce plan yaparken; iyi insan düşünmez, kafası rahattır. mesela iş arkadaşın bir şey mi istedi, yapabileceğin bir şeyse yaparsın olur biter. iyi insan saftır, kişiliksizdir vs. muhabbetine de girmez. huzur işte.
(0)
39951 #3  #39951
büyük yanılgıdır. kötülüğe alışılmış yollardn karşılık vermemek erdemdir, insanı hayvandan ayırandır.

kriz anında sakin kalabilmek, dik durabilmek kötülüğe kötülük ile cevap vermekten çok daha etkili bir yöntemdir.
(0)
39984 #4  #39984
bence doğrusu iyilik yapmak için çabalayanların ezik kişiler olmasıdır.

bu tip kişiler fazlasıyla kırılgan olur. çevrelerindeki insanların eleştirilerini, tepkilerini ve öfkelerini kendilerine çekmemek için, karşılarındaki kişiler nasıl tipler olsun sularına gitmeye çalışırlar. kendi arzularını, özlemlerini, seçimlerini, isteklerini baskılarlar. ve tabiidir ki çevreleri tarafından iyi insan olarak algılanırlar. ancak bildiğin eziktirler.

iyilik yapmak çabayla olmaz, içten gelir ve her insana da "iyi" olunmaz. fark edemedikleri daha doğrusu yara almaktan kaçındıkları için, hayatlarında uygulayamadıkları durum budur.
(0)
39985 #5  #39985
aslında gerçeklik payı var. iyilik denen eylemin hangi şartlar altında ortaya konduğu önemli bir etmen. acaba bir insan neye binaen iyi, ya da neye göre iyilik yapıyor bu irdelenmeli. başka bir şey yapamadığı için kolayına giden şey iyilik midir? yoksa kötülük yapabilecek güce sahipken bunu kullanmayıp iyilik yapmayı mı tercih etmiştir, bunlar önemli ayrıntılardır.

yaptığımız şeyler, kendi yaptırım gücümüz dahilinde olan şeylerdir. ötesini yapamamakla birlikte, yapmış olduğumuz eylemlerin üst kümesi hem iyiliği hem de kötülüğü kapsıyorsa yapılmış olan iyiliğin kişiliksizlikten kaynaklandığı iddia edilemez. aksi taktirde yapma gücüne sahip olunan kötülüğe haksızlık edilmiş olunur.

sözün özü şu ki, ister iyilik olsun, isterse de yapılan eylem kötülükten ibaret olsun temel mesele yapılabileceklerin kümesinden ibarettir. bir insanın kötülük etmekten başka şansı yoksa, yaptığı kötülük onu kötü yapmayacağı gibi, iyilik yapmaktan başka şansı yoksa da yapılan iyilik onu iyi bir insan yapmamaktadır.
(0)
49798 #6  #49798
türkiye'de nabza göre şerbet veren insanların "iyi insan" sanılmasından mütevellit olabilecek kanaat.
(0)

Tümünü Göster [6]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: