jandarma genel komutanlığı'nın zeytin dalı harekatı tweet'i

jandarma genel komutanlığı'nın zeytin dalı harekatı tweet'i

Tümünü Göster [4]

80435 #1  #80435
jandarma-genel-komutanligi-nin-zeytin-dali-harekati-tweet-i 5a649610e6ecb.jpg
yahya kemal beyatlı'nin 26 ağustos 1922 şiirinden alınma biraz alakasız kaçan tweet'tir.
https://twitter.com/jandarm...

niye alakasizdir...birincisi konteks bayağı farklı. ikincisi türk silahlı kuvvetleri'nin "islam'in ordusu" olmaması gerekir.

ha su noktada var. türk silahlı kuvvetleri laik bir organizasyon değil, laik adlandırılan bir organizasyon. aynı mısır silahlı kuvvetleri gibi.

mustafa kemal atatürk dönemi de dahil türkiye hiçbir zaman laik olmadı. bana türkiye’de devletin bireylerin inançlarına karışmadığı ve kurumsal olarak dine müdahil olmadığı bir dönem söyleyebilir misiniz?

biz de olan biraz sekizinci henry biraz martin luther biraz bizans sentezi olan devlete bağlı ulusal bir islam mezhebi yaratmaktı. tarikatlara gerek yok, bak kuran’da türkçe aç oku, zaten islam’ın siyasal bir tarafı da yok, bak devletin yetiştirdiği imam da böyle söylüyor.

bizim tsk’ya laik dememizin sebebi mısır ordusu’na laik dememizle aynı. bugün mısır anayasası’nı açın. devletin dini islam’dır, yasaların kaynağı şeriattır der. bu maddeleri koyanda mısır ordusu’dur. ee bu adamlar nasıl laik? laik çünkü karşısındaki güçler “piramitler puttur, yıkalım” kafasında

işin ikinci boyutu mevcut iktidarın necip fazıl kafasında olması. bunu başka başlıklar da anlattım, tekrarlamaya gerek yok. necip fazıl’ın eserlerini okursanız adam alenen sünni islamcı diktatörlüğü kurup geriye kalan herkesin öldürülmesini vaaz ediyor.

üçüncü kısmı da çeşitli tarihsel sebeplerden ötürü bizde seküler milliyetçiliğin gelişmemesi. osmanlı’nın savaşları genelde “gavura” ya da olmadı şiilere karşı. o yüzden sadece türklüğe dayalı bir anlatı geliştirmeye uzun zaman ihtiyaç duyulmadı.

yaşı tutanlar hatırlar..uzun süre dendi ki pkk aslında bir ermeni örgütüdür. öcalan’ın gerçek adı agop artinyan mı nedir. öldürdüğümüz pkklılar da sünnetsiz çıkıyor. ki pkk uzun yıllar marksist takıldı. adamların ilk sesli eylemlerinden birisi sedat edip bucak’ın amcası mehmet celal bucak'a sıkmaktır. ahmet türk istisnadır bir yerde. aslında dönüp baktığımızda o yıllarda devlet pkk’nın temsil ettiği sosyolojiyi diyelim düzgün okuyup bölgede sosyal ve ekonomik reformlar yapsaydı belki bugün pkk, dhkp-c gibi tabanı olmayan gerzek marjinal bir örgüt olarak kalacaktı.
(0)
80441 #2  #80441
bari işe yarasa dediğim tweettir. allah' ı arkamıza alıp bir de yengi yerine yenilgi görürsek bu ülkenin %99.999'u geyiğinin sorgulanması gerekecektir.
(0)
80446 #3  #80446
şu kopan türk ordusudur ya darwin
senin uğrunda ölen budur ya evrim
ta ki yükselsin abiyogenezlerle müeyyed namın
galib et, çünkü son ordusudur bu atayızmın!
(0)
80452 #4  #80452
bedelli askerlik yapmakla ne kadar da doğru bir karar vermiş olduğumu bana bir kere daha göstermiştir.

benim gibi bir gayrimüslimin ne işi olur islam ordusunda?
(4)

Tümünü Göster [4]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: