kedi

kedi

Tümünü Göster [33]

683 #1  #683
şehir içinde, kimi zaman evlerde, kimi zaman çöp konteynerlerinin içinde ya da yanında, soğuk havalarda arabaların içinde, bazen tırmanıp da inmeyi başaramadığı bir ağaç dalının tepesinde, evlerin damlarında, bahçenizde, balkonunuzda, yani her yerde karşınıza çıkabilecek canlı. ama bence en çok eve yakışan hayvan. hatta eve en çok yakışan hayvan.

memeli bir hayvan ve mükemmel bir avcı. insanların hayvanlara insani özellik yakıştırma hastalığından hareketle "nankör" sıfatı yapıştırılmış ama aslında bunu hiç hak etmez. güzeldir, hatta kimi insan için hayranlık uyandırıcıdır. çok da fotojeniktir. hem güzel ve asil görünüp hem de en şaşkın, en komik hallere giren bir şirinlik muskasıdır. stres topu, tüy yumağı, mutluluk kaynağı, tüylü şifacı gibi bir şeydir bu.
(0)
1195 #2  #1195
dünya üzerindeki en güzel varlıklardan biri. her hareketini oturup izleyesi gelir insanın.
(0)
1443 #3  #1443
uyandırmadan albümünde yer alan bir pilli bebek şarkısı *

(youtube: joyqtyyrty0)

--- alıntı ---

dinle beni küçük kedim
bakışların kararmadan
tırnakların körelmeden
ve hiç bir zaman denemeden
anlayamazsın
anlayamazsın

benim sevgimi almadan
şarabımdan tatmadan
hüzünlenip dalmadan
ve hiç bir zaman yaşamadan
anlayamazsın
anlayamazsın

gülümsemen olmadan
ve sana dokunmadan
gözlerine bakmadan
anlayamazdım
anlayamazdım

ellerini uzatmadan
gözlerime bakmadan
yeni ateşler yakmadan
ve içinde yanmadan
anlayamazsın
anlayamazsın

gülümsemen olmadan
ve sana dokunmadan
gözlerine bakmadan
anlayamazdım
anlayamazdım

--- alıntı ---
(0)
1549 #4  #1549
kimi zaman can yoldaşı kimi zaman oyun arkadaşı olur :)
iyi ki varlar
(0)
1716 #5  #1716
kum yerine klozete ihtiyacını görmeyi öğrenebilir, amma velakin tuvalet kağıdı ve sifonla oynama huyuna karşı çözüm üretmek gerekmektedir. sifon kedinin çekmeyi beceremeyeceği buton şeklinde, sifon tankının tepesinde falansa şansınız var, ama amerikan tipi tuvaletlerdeki gibi yan taraftaysaya da zincirli falansa hapı yuttunuz. siz onu tuvaletten kovana kadar çeker durur o sifonu, su faturaları bir tarafınıza girer. tuvalet kağıdı rulosunu da mecburen erişemeyeceği bir yere koyacaksınız, yoksa o kağıtları lime lime konfeti halinde yerlerde bulursunuz. ama yine de kum değiştirme angaryasından daha iyi tabii.
(0)
1739 #6  #1739
fetişisti bol bir hayvan türü. tamam arkadaş sevmeyin demiyoruz da her yerde, her muhabbette kedi de kedi. köpek da mesela nefis bir hayvan ama bu kadar ön plana çıkarıldığını görmedik. ayıptır, günahtır.
(0)
2748 #7  #2748
kedi kısmı biraz havalıdır. nadandır, asla nankör değildir. tenezzülü eksiktir biraz. onun dışında bu canlılarla ilgili "ilk görüşte aşk" diye de bi'şey vardır. zira, ilk görüşte aşık olursanız, her türlü kahrını çekebilirsiniz.
çekiyoruz da söylüyoruz.
(0)
6445 #8  #6445
ne yaparsanız yapın yırtıcı olduğu gerçeği yadsınamayacak canlı. bizim oğlanların boğuşmasını seyrediyorum. kucağımda mır mır mırıldanan o pamuk gibi hayvancıklar, o jelibon misali patilerle birbirlerinin boğazına filan atlamıyor mu? eşyanın tabiatına aykırı görünüyor ama böyleyken böyle işte. kaplandan pek bir farkları yok karakter olarak, sadece ebatları küçük.
(0)
8106 #9  #8106
bir kadının en iyi dostu, bir tanecik arkadaşı.
(0)
8113 #10  #8113
misafirliğe gittiği evdeki akıllı,uslu duran kediye pencereden pencereye atlamasını öğreten eleman. lan sen zaten kuduruksun, elalemin kedisini niye kendine çeviriyorsun ? o değil zavallı kedi biz gittikten sonra bir hevesle atlayayım derken üçüncü kattan aşağı düşmüş. neyse ki birkaç kırıkla kurtarmıştı. he tabi bizimkinin cenabetliği peşini bırakmayınca kayboldu kedi orası ayrı.
(0)
8392 #11  #8392
parkelerin üzerini kaplayarak yerde savunmasız bir şekilde yatan çizimlerimin üzerinde incitmeden dolaşan canlı. bir insan olarak ben kendi çizimlerime daha çok zarar veriyorum ikide bir şarap dökerek. işte kedileri sevme sebebi.
(0)
12948 #12  #12948
şu fani dünyada kendimden bile çok sevdiğim, her gördüğümde "pisi pisi gelsene la yanıma sevem seni" diyerek yanıma çağırdığım; mısır'da tanrı, evde ve kalbinizde kral olan canlılar.
(0)
19982 #13  #19982
"nankör ve bencil yaa" gibi iftiralar atarlar bunlara. tecrübelerim sonucu ; yok öyle bir şey.

bugün yorgunluktan bitmiş halde girdim apartmana. girer girmez bizim keratanın arkadaşı kirli beni görüp yanıma geldi bağıra çağıra miyavlayarak. ( nasıl başarıyorsa her daim kirli olduğundan bu adı verdik) normalde böyle bağırmaz, sessizce miyavlar o yüzden garibime gitti acaba hasta falan mı dedim. geldi yanıma tek dişiyle bağırmaya devam ediyor ( üst dişlerinden birini kaybetmiş zavallı) " noldu lan ne çığırıyon " der demez baktım kirlinin arkasından başka bir kedi ( şu ana kadar gördüğüm en tatlı kedi olabilir. hele bir gözleri var kocaman, animeden fırlamış gibi) çıktı, dişi ve hamile. kirli boş durmamış anlaşılan. neyse ben merdivenlerden yukarı çıkarken bunlar da peşime takıldılar, kirli arkadan marş söyler gibi bağırarak geliyor.

eve girdim kapıyı kapatıp üstümü değişmeye gittim. ama kirli susmuyor ki garip,sessizdir hep. neyse bizim kirazda kapının arkasından onları izliyor tıslaya tıslaya. ulan hamile kedi gelmiş buna en tatlı şekilde miyuuv diyor bizimki mıağğğ mav mav maaav diye kabarıp tıslıyor hayvana, e odun işte.

dedim bir şeyler vereyim bunlara yesinler ( hamile kedinin zayıflığı da dikkat çekiciydi) bir yandan mutfakta bir şeyler hazırlıyorum bir yandan da acaba iki ayrı yerde mi versem bunlara diye düşünüyorum, malum kirli buna yemeği yedirmez belki, onu da kendi yiyebilir. kirli kapının önünde boğazı yırtılırcasına bağırmaya devam ediyor.

sonra bol bol kattım yemek, yanıma da sütü aldım dedim vereyim bunlara olmadı kirli doyunca bu gider yer. yine olmadı sonra başka bir yerde veririm. kiraz kapı arkasında durmuş, sessiz ve usulca miyuv diye miyavlayan hamile kedi ve sesiyle apartmanı inleten kirliye tıslamaya devam ediyor.

açtım kapıyı, yavaşça kapattım kirazı içeride tutmaya gayret ederek. bıraksam saldıracak hayvanlara belli ( normalde kirli ile arası iyi ama yanında dişi kedi gördü mü kirliyi kıskanıp bir hallere giriyor ve dişilere sataşıyor. aslında sıkıntılı bir durum çünkü kiraz erkek, kirli gibi. brokeback mountain tarzı bir ilişki var aralarında, evet. )

çıktım bunlarla beraber yangın merdivenine, yemeği koydum sütü de kabına kattım kirlinin artık susarsın herhalde diyerek. arkamı döndüm gittim. tam içeri girecekken merak edip yangın merdiveninin kapısını araladım ve baktım ne yapıyorlar diye. gördüğüm şeyi gören her insan evladı kediler hakkında yaptığı tüm genellemeleri yutar, kendinden utanırdı. ne mi gördüm ?

kirli, aç olmasına rağmen, bir köşede yatmış yüzünde bir rahatlamayla, koyduğum yemeği iştahla yiyen hamile kediyi izliyor.. kedi tüm yemeği yedi sütü de içti sonra beraber bodruma yani kirlinin yuvasına gittiler.. normalde hiç bağırmayan, yemeğini koymamı sessizce bekleyen kirlinin bu çırpınışının sebebi diğer kediyi hemen beslemem içinmiş meğerse.

hani olur ya bir an tüm olumsuzlukları unutur da sadece önündeki o güzel ana odaklanarak hayatın aslında o kadar da kötü olmadığını düşünmeye başlarsın, böyleydi işte o an. sen ne beyefendi, ne mert bir kediymişsin be kirli. keşke şu davranışını ön yargılarından kurtulamamış insanlara izletebilseydim de ders alsalardı. evet senden ders alsalardı bu açgözlü iki ayaklılar.

geri girdim içeri bizim kiraz hala küçük enişte gibi tutmayın beni diye çırpınarak arkalarından saldırmaya çalışıyor. sonra aklıma iyi, kötü ve çirkin geldi ansızın. aklımda ki sahnede hamile kedi iyi, kiraz kötü ( yok be iyi kedi tabi, o sıradaki ruh hali için bir benzetme sadece) ve kirli ise çirkindi. çirkin kral kirli hehe. ve yine ardından kirliye tam uyan şu dizeler geldi aklıma ;

" altın olan her şey parlamaz,
her gezgin yitirmemiştir yolunu.
gücü olan yaşlı kolay kolay solmaz,
derindeki kök atlatır donu."
(0)
21325 #14  #21325
altı tanesine sahibim. 4-5 gün önce kısırlaştılıp, fıtık ameliyatı olan pamuk (çok orijinal kedi ismi) evdekilerin tıslamasına ve pençelerine maruz kaldı. geçen sene balkondan düşüp sol ön patisindeki yüzük parmağını kıran tarzan kolu sarıldığı zaman öz kardeşi tarafından dövülüyordu. öz kardeşini döven sakız daha sonra toplarından biri midesinde diğeri yerinde olduğu için kısırlaştırılması gerekiyordu ve normalden daha büyük bir operasyona maruz kaldı, hasta olarak yatıyorken tarzan tarafından saldırıya uğradı (ama yine de dövdü).

bu örneklerdeki hasta veya zayıf olanı sürü dışına itme psikolojisi büyük kedilerde hatta insanlarda da bulunur(du).
--! vikings 2. sezon spoiler !--


ragnar ustanın kendi oğlunu, ivar the boneless, ormana bırakması.


--! spoiler !--

çözümü var mı? başlarında beklemekten başka yok malesef.
(0)
21477 #15  #21477
bir kadın için bile bir kadınla sevgili olmak gibi. sürekli trip atar, memnun olmaz, canı sevilmek isteyince yanaşır kafayı yedirtir sana.
(0)
21632 #16  #21632
nankör sanılan bir hayvan.

bana göreyse muhteşem varlıklardır. itaat etmemeleri onları sevmem için yeter de artar bile. evden çıkarken kapının önüne yatıp çığlık atan, eve geldiğimizde torbaları ilk kurcalama hakkına sahip olduğunu hareketleri ile belirten patronlardır. evimizde resmen bir çete beslediğimiz için artık biz sadece o evin misafiri konumundayız.
(0)
24088 #17  #24088
jenga oynayanını da gördükten sonra evrimin son halkası olduğuna kesinlikle kanaat getirdiğim yaratık. neymiş insan konuşuyormuş.. o yeteneğin de hayırlı bir işe yaradığını görmedim, anca kafa açsınlar. hayvan konuşmuyorsa vakarından konuşmuyor, gerek görmüyor bir kere.
(0)
27154 #18  #27154
hayatı çekilebilir kılan varlıklardan biri. her şeye üşenirim de kedilerle ilgilenmeye asla üşenmem.

kedilere nankör diyenler için gelsin:

you know nothing jon snow.
(0)
54421 #19  #54421
adnan hoca kedicik kelimesini kullanana kadar çekici bulduğum kadınlar için kullandığım kelime. siyah renkli, insanları ne olursa olsun kendine yaklaştırmayan kediler (cins olarak bilmiyorum) bana çok asil geliyorlar. onun dışında çıldırıyorum. bahçe katında oturuyorum, pencereyi her açık bıraktığımda mutlaka yatağıma kıvrılmış buluyorum. kardeş bu ne rahatlık? hayır gitmiyor da vurmak da istemiyorum onu odadan çıkarmak için bu sefer bahçeden köpeğimi içeri sokmam gerekiyor onu da sokuyorum, sonra o hayvanat bahçesinden geri kalan pati izleri, tüyler, hele bir de bir saatten uzun süre içeride kaldıysa kesinlikle es geçmediği mutlaka yastığıma bıraktıkları sevgileri. karşı komşum alıştırıyor hep. yine gıcık oldum bak.
(0)
54436 #20  #54436
gençliklerinde evin haylaz çocuğu, yaş ilerledikçe de ağası gibi takılan sevimli hayvan, can dostu.

edit: imla.
(0)

Tümünü Göster [33]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: