kore demokratik halk cumhuriyeti

kore demokratik halk cumhuriyeti

Tümünü Göster [16]

52227 #1  #52227
kore-demokratik-halk-cumhuriyeti 5645c63e262dd.png
kore'nin ikinci dünya savaşı sonrasında abd ve sovyetler arasında paylastirildak sonra kore'nin kuzeyi'nde bugünkü tifilin* dedesi kim il sung tarafından kurulmuş olan dünyanın son klasik sosyalist cumhuriyeti. aslında ne demokratik ne halk ne cumhuriyet.

bu devletin en taşak özelliği hristiyanliktaki teslise benzer kişi kultudur. resmi olarak bu devletin devlet başkanı 1994'te ölen kim il-sung'tur. kim jong-un babası kim jong-il gibi sadece ordunun ve parti başıdır, devlet başkanı değildir. ancak resmi olarak bu üç kişi (dede-baba-torun) aslında aynı kişinin enkarnasyonudur
(bkz: 1950-1953 kore savaşı)
(0)52261 #2  #52261
tek tip eşek traşının en yaygın olduğu ülkedir . bundan kelli ,
erkekler için olmak üzere devlet tarafından belirlenmiş,
toplam 28 saç kesim modeli vardır. hadi bunların dışında bir model saç kestirin de görün olacakları.
(0)64153 #4  #64153
herhangibir güney koreliye; nerelisin? diye sorulduğunda, hep "koreliyim" der. bu da bende sebebsiz bir gıcıklık yaratır ve bu sebepten her seferinde ,cevabı bilmeme rağmen ,"kuzey mi, güney mi?" diye sorarım. onlar da her seferinde kahkahalarla gülerek güney derler. onlar gülünce ben de gülerim.
son birkaç yıldır kuzey kore kapılarını ingilizce öğretmenlerine açmaya başladı. maaş belki fazla değil ama lojman falan veriyorlar. kontratlar da genelde kısa süreli. merak edenler araştırabilir ama büyük ihtimalle "native speaker" isterler. umarım bu öğretmenler sayesinde gelecekte hakkında çok daha doğru bilgiler alabiliriz.
(0)64157 #5  #64157
kapalı bir ülke olmasından dolayı hakkında türlü spekülasyonlar yapılan ülke.
(0)64160 #6  #64160
sanıldığı kadar kapalı kutu olmadığı fikrindeyim. pyongyang'da sıradan bir günü time lapse tekniğiyle gösteren bir video var mesela, sanırım iyi kötü bir fikir verecektir: https://www.youtube.com/wat...

videoyu yayınlayan kuzey kore'ye turlar düzenleyen bir turizm şirketi. hepten kapalı kutu olsa turist olarak gitmek mümkün olmazdı, bu videonun çekilmesine de kesinlikle izin verilmezdi herhalde.
(3)64166 #7  #64166
dünya üzerinde geocache olmayan tek ülkedir.
suudi arabistan'da, antarktika'da bile var ama burada yok. geocaching haritasına bakınca güney kore'nin geocache olmayan tek karışı bile kalmamışken kuzey kore bomboş. uluslararası uzay istasyonunda, okyanusun dibinde bile geocache var ama burada yok nedense.

(bkz: geocaching)
(0)64222 #9  #64222
çelebi alper adlı bir türk gezginin bu ülkeye gerçekleştirdiği seyahati fotoğraflar ve videolar eşliğinde en ince ayrıntısına kadar şu linkten okuyabilirsiniz.

valla yazılanlara göre kuzey kore'de durum gerçekten vahim. kuzey korelilere allah sabır versin.
(1)70182 #11  #70182
ülkenin kurucusunun doğum gününü kutlamak için füze sallayan ülke...

fakat ateşleme esnasında hata oluşmuş ve şöyle bir ağız tadıyla füze ateşleyememişler.

http://www.theguardian.com/...
(2)73079 #12  #73079
kendisini en güzel rahmetli christopher hitchens özetlemiştir

--! spoiler !--
kuzey kore'ye sonunda gittim. çok zaman aldı, ikinci bir kimlik çıkardım, büyük bir rüşvet ödedim ama oradaydım, gittim. ne söylemeyeceğimi düşünerek gittim. demeyeceğim. okula giden çocuklar sevgili liderin ve büyük liderin resimleri taşıyarak gidiyorlardı. hoparlörler büyük liderden* ve sevgili liderden* başka birşeyden bahsetmiyorlardı. iş yerlerinde her gün abd'ye, batı'ya ve güney kore'ye nefret kusulan özel saatler vardı.

ama hala demeyeceğim. bana 1984 dedirtemeyecekler. ama eninden sonunda dedirtiyorlar, diyorsunuz, aklınız alışıyor.

kuzey kore devleti 1950 1951 gibi kuruldu. bu 1984'ün ilk defa basıldığı tarih. bazen düşünüyorum da acaba birisi kim il-sung'a kitabın korece tercümesini verip "sence bunu yapabilir miyiz" diye mi sordu. ve o da sayfaları karıştırıp "bilmem..neden olmasın" mı dedi. sanki öyleymiş gibi görünüyor çünkü.

bir kuzey koreli için özel hayat diye birşey yok. geçit töreninde değilseniz içerde kalmanız isteniyor, ,istenmiyorsunuz evdesiniz çünkü sokağa çıkma yasağı var. ışıklar piyongyang'ta, ki burası başkent, akşam 20:30'da kesiliyor. hava karardı mı dışarı çıkamadığınızdan evdesiniz. izleyecek, görecek birşey yok. bütün televizyon programları, çalıştığı zaman, hep sevgili liderle ilgili. bütün operalar, filmler, konserler, kamusal dersler hep büyük liderle ilgili başka konuştukları birşey yok.

yazımda bunu yansıtmayı beceremedim ama insanın ışığı anlamsız. özgürlük, mizah, ironi, mutluluk ya da sevgi yok. sadece devletin malısınız. eskiden, tıpki her kölelik sistemindeki gibi, hizmet edenleri beslerlerdi. o düzen bir kaç on yıl önce bozuldu. artık sizi beslemiyorlar da. birazcık giydiriyorlar.

sözde silahsızlandırılmış bölgede, ki basında da yakın zamanlarda çıkmıştı. neden silahsızlandırılmış bölge diyorlar ki kelimeler anlamlarını çok süratli yitiriyor. dünyanın en askeri bölgesi. silahsızlandırılmış bölgenin etrafında nükleer mayınlar gömülü, bir tarafındaki şiddet ve baskı dünyanın başka bir yerinde yok. burası kuzey koreli ve güney koreli askerlerin yüzyüze geldiği tek yer. masanın başında birbirine bakıyorlar ve muhafızlar günde beş altı kere yer değiştiriyorlar. kuzey kore doğal olarak en iyi askerlerini koyuyor, en cesurlarını ve en sert yüzlerini koyuyor. koyabildikleri en iyi askerler güneyli meslektaşlarından 15 santim daha kısa. bedensel ve zihinsel olarak çökmüş durumda olan ve rejimlerinin bir tanrı tarafından yönetilen milyonlarca kuzey koreli çocuk var.

aslında bunu daha sonra söyleyecektim ama şimdi söyleyelim. üzerine kitaplar, makaleler yazdığım george orwell'in 1984'ünde uzun süre dikkatimi çekmeyen birşeyi farkettim. 1984'te din yoktur. kukla bir devlet kilisesi bile yoktur. inanç fikrinden büyük birader dışında bahseden olmaz. tamamen seküler bir diktatörlüktür. kuzey kore'de de aynı şey yaşandığını düşünebilirsiniz sonuçta resmi olarak komunist bir devlet. ama öyle değil hatta hayal edebileceğiniz en teokratik devlet. özetle tek bir insana dönüşmüş iki insan var belki de size tanıdık gelecektir. baba var, oğul var. teslisin bir eksiği.

başka türlü ifade etmek gerekirse; başkan, bizim başkanımız, oğul kim jong-il'e yazdığı zaman mektuba sayın başkan diye başlamaz. sayın genel sekreter diye başlar. dikkatinizi çekti mi, neden böyle? çünkü devlet başkanı değil. komunist partinin ve ordunun başı ancak devlet başkanı değil. devlet başkanı 15 yıldan beri ölü olan babası. ölülerin yönettiği, bir kişinin diğeriyle birleştiği garip bir rejim. mesela ikisinin de mucizevi doğumları var mesela doğdukları zaman kuşlar korece şarkı söylemiş.

bu gördüğüm en teokratik ülke hatta belki de tarihin en teokratiği. aç, çökmüş ve köleleştirilmiş vatandaşların tek görevi lideri ve liderin babasına tapmak.

bunu ben görmedim ama bir arkadaşım anlattı, ama gördüğüne dair yemin ediyor. tiyatroya, sinemaya, operaya gidememiş çünkü hepsi sevgili liderle ilgili. hayvanat bahçesine gidiyor, parkın etrafında yürümek için. yarı aç hayvanlar var. bir tane büyük papağan görüyor. papağanla bir süre bakıştıktan sonra papağan ağzını açıyor ve söyleyebileceği tek şeyi söylüyor. "yaşasın büyük lider kim il-sung".
görmedim, yemin edemem ama inanmamazlık da etmiyorum.

--! spoiler !--
(0)Tümünü Göster [16]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: