kral arthur'un muhafızları olarak lazlar

kral arthur'un muhafızları olarak lazlar

Tümünü Göster [1]

17929 #1  #17929
gerçek bir olaydır. roma imparatoru marcus aurelius'un emriyle dakya(romanya) ve kırım'dan toplanan sarmatyalıların yanı sıra pontus ve kafkas bölgesinden toplanan laz ve osetyalılar ikinci yüzyılın son çeyreğinde britanya'ya gönderilmiştir. kumandan artorius bu insanları 183–185 arası hadrian duvarı'nı aşan kaledonyalılar(barbar iskoçlar)'a karşı kumanda etmiştir. kendi lejyonunun sıçmasının ardından "eboracum"(york, north yorkshire, ingiltere)'a döner falan. sonra britanya valisi tarafından süvâri müfrezelerini "armorica"(brötanya ve alçak normandiya, fransa)'daki bir ayaklanmaya karşı kumanda etmeye gönderilir.

britanya'ya gönderilen sarmatyalılar yanlarında "dragon/serpent" kırması yaratık motifini getirmişlerdir. yanı sıra osetya'nın nart sagaları arthur efsaneleriyle ilginç benzerlikler taşır. şöyle ki; sarmatya folklörünün ana betimleri sayılan mitolojik süper insan ırkı nartların liderleri ve en büyük savaşçıları olan batrazlardan birinin hayatı, ölümü sırasında denize (büyük olasılıkla karadeniz) atılması gereken kılıcına bağlıdır. yaralı batraz hayatta kalan son yoldaşından görevi tamamlamasını isteyince kılıcı denize tamamen fırlatmadan önce arkadaşının kendisini iki kez kandırmaya çalışması kısmı, kral arthur'un hayatta kalan son şövalyesi bedivere tarafından ölümü sırasında göl perisi'ne geri götürülmesi gereken efsanevi kılıcı excalibur'a benzer.

alan & sarmatya halkları ile kral arthur efsanesi arasindaki olası bir bağlantı, alano-sarmatyalıların ikinci yüzyılda zırhlı süvâri branşındaki yetenekleri ile bilinen step göçebeleri olmaları gerçeğine dayanır. markomanni savaşlarında sarmatyalı "iazyges" kabilesini yendikten sonra marcus aurelius, 175 yılında beş bin beş yüzünün britanya'nın kuzey sınırlarına gönderildiği sekiz bin sarmatyalıyı roma hizmetine aldı. beşinci yüzyıla ait "notitia dignitatum", "sarmatyalıların kanadı" ("ala sarmatarum") ve "sarmatyalı atlıların tayfası ("numerus equitum sarmatarum")'un üçüncü yüzyıl kayıtlarında söz edilen bir yer olan "bremetennacum"(ribchester)'da sarmatyalılara ait bir yapılanmanın ("cuneus sarmatarum", sarmatyalıların dizilimi anlamına gelir, "cunei" ise geç imparatorluk dönemindeki küçük ve düzensiz yardımcı birimlerdi) bulunmasından bahseder. yalnız güney iskoçya ve kuzey britanya'da hortlayan "alan, alani" sıfatlı târihi tasvirler don nehrinin doğusundan te adaya gönderilen alan ve sarmatların adadaki tek yerleşim yerlerinin "bremetennacum" olmayabileceğinden söz eder.

yararlanılan kaynaklar:
- http://en.wikipedia.org/wik...
- http://en.wikipedia.org/wik...
- osetyalılar ve arthur & kutsal kâse efsâneleriyle bağı.
- google kitaplar: "the last priest of jupiter: book 1 of the wisdom of the wolf".
- "bremetennacum" ve "cataractonium" kalesi arasındaki ilişkiye ve "numerus equitum sarmatarum" & "cuneus sarmatarum" bölüklerinin kaleye takviyesine değiniyor.

ayrıca (bkz: ordo equester)

ilgili makaleler:

(bkz: doğu ve batı roma'da barbar istilası: batı roma'nın çöküşü)

(bkz: hadrian duvarı/@augustine cleveford)

giriş makalesi için,
(bkz: roma tarihi)
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: