kristof kolomb

kristof kolomb

Tümünü Göster [2]

18501 #1  #18501
amerika kıtasını keşfeden dalyarak. ilkokulda bize dünyaya büyük bir iyilik yapan başarılı ve pamuk yürekli bir kahraman olarak öğretilen bu şahısın günlüğünden çıkan bir yazı ;

“..... onlara kılıçlarımızı gösterdik. keskin demir silâhları ilk kez gördükleri belli. kesmenin ne demek olduğunu bilmediklerinden, bazıları kılıçların keskin tarafını tutunca ellerini kestiler. ..... bu insanlar ne herhangi bir mezhebe bağlılar, ne de puta tapıyorlar. kötülüğü tanımıyorlar, birbirlerini öldürmeyi bilmiyorlar. hiç silâhları yok. ..... kızılderililer son derece sade, dürüst ve eli açık insanlar. herhangi birinden sahip olduğu herhangi bir şey istenince hemen veriyorlar. kötülüğün ne olduğunu hiç bilmiyorlar, çalmıyorlar, öldürmüyorlar. komşularını kendileri kadar çok seviyorlar. dünyada onlar kadar tatlı dilli insanlar yoktur. her zaman gülüyorlar. (buraya dikkat) elli adamla bu halkın hepsini boyunduruk altına alabilir ve onlara her istediğimizi yaptırabiliriz.”
(0)
18599 #2  #18599
yaptığı şey keşfetmek değil, farketmektir. keşif, bilinmeyeni açığa çıkarmaktır. keşfettiğini sandığı topraklar zaten orada yaşayan insanoğlu tarafından biliniyordu.ince görmek lazım, ince.
(0)

Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: