kürt dili araştırma ve geliştirme derneği

kürt dili araştırma ve geliştirme derneği

Tümünü Göster [1]

75553 #1  #75553
(bkz: kurdi-der)

türkiye'nin istanbul, ankara, izmir, diyarbakır, van başta olmak üzere bir çok ilinde faaliyet gösteren; anadili "kürtçe" olan ve birbirleriyle anlaşmakta güçlük çeken insanlara "akademik kürtçe" adını verdikleri uydurma ve yeryüzünde hiç bir "kürt" tarafından konuşulmayan yapay bir dili anadili "kürtçe" olan insanlara sanki yabancı bir dili öğretir gibi öğretmek amacıyla kurulmuş; pkk'nın sivil toplum ayağından bir kuruluş.

edindiğim bilgilere göre "kürtçe" kitaplar, gazeteler, internet siteleri, filmler vs. bu "akademik kürtçe" denen yapay ve uydurma dilde hazırlanıyormuş. "kürtçe"den başka hiç bir dil bilmeyen bir bireyin bu materyalleri okuyabilmesi için kendisi için yabancı bir dilden farksız olan bu akademik kürtçe denen uydurukçayı öğrenmesi gerekiyormuş. anlaşılan durum "şive, lehçe" ayrımından da vahim bir hâl almış.

efendim kurslar tahmin edeceğiniz üzere kur kur yapılıyormuş. ilk kurda sanki bütün öğrenciler hiç kürtçe bilmiyor farz edilerek (çünkü cidden bazıları kürt oldukları hâlde kürtçe bilmiyorlarmış) bu akademik kürtçe denen yapay dil öğrencilere türkçe olarak anlatılıyormuş. kurlar ilerledikçe ders anlatımı akademik kürtçe denen uydurukçayla devam ediyormuş. bütün kurları yüz yüz vererek başarıyla mezun olan öğrencimiz kendi köyüne gidip öğrendiği dili konutuğunda tam bir hayal kırıklığı üstüne hayal kırıklığı falan yaşanıyormuş.
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: