kürtleri türkler geri bırakmıştır mavalı

kürtleri türkler geri bırakmıştır mavalı

Tümünü Göster [8]

55162 #1  #55162
mevcut kürt hareketinin en temel tezlerinden biridir.

1970'li yılların sonunda apo tarafından ortaya atılmıştır. o dönemde yarısı okuma yazma bilmeyen kürt yoğun şehirlerde çokça alıcı bulmuş bir tezdir.

kürtlerin ciddi bir kesmi hala daha kızlarını okutmuyorlar. bir çok kürt yoğun şehirde okuma yazma bilmeyenlerin oranı %20'lere dayanıyor. lise okuyan kürt kızı sayısı cüzi bir azınlık hala daha.
yani sen ağır şeriatçı bir kafa ile ve ağır namus takıntısı ile kızını okula göndermezsen senin halkının nüfus olarak yarısı cahil olur. hele hele kadın eğitimsiz kalınca çocukların adam akıllı bir entellektüel seviyeye ulaşması da zorlaşıyor. elbette istisnalar vardır ancak istatistiki anlamda konuşuyorum. ve bu sistem bir döngü içinde hala böyle devam ediyor: eğitimsiz kadınlar ve onların yetiştirdikleri çocukları.

eğer sen kadınların çalışmasına ağır namus anlayışın yüzünden izin vermezsen senin kazancın diğer halkların kazancının yarısı kadar olur. ürettiğin bilim de, düşünce de diğer halklara göre bodur kalır. çünkü nüfusun yarısı doğrudan toplumdan kopuk halde ve sosyal çevreden uzak yaşıyor.

kürtleri türkler geri bırakmamıştır. kürtleri kendi kültürleri geri bırakmıştır.

insanlar arasında ırksal bir ayrım yapan biri değilim ama kültürler arasındaki farklılıkların da gelişmişliğe bariz etkileri vardır. bu bilimsel bir gerçektir.

sözlükte de bolca bulunan apo tapınıcıları tanrılarını sorgulasınlar artık biraz.
mevcut kürt hareketinin mücadeleye gerekçe gösterdiği tezlerin çoğu saçmalıktan ibarettir.

edit: ayrımcılık amaçlı yazdığımı düşünenler çıkmış. tüm insanların eşit olduğunu düşünen biriyim ancak mısır'da kız çocuklarının klitorisini kesen bir kültürü de lanetleme hakkım var. benim kültürleri eleştirme hakkım var. kültürler eleştirilebilirdir. bu faşizm değildir. ve ben bu yazıyı apo'nun tezini eleştirme amaçlı yazdım. çünkü bu tezler kürt hareketinin mücadele gerekçelerini oluşturuyor ve pkk'ya katılanlar bu tezler sebebiyle sana bana silah sıkmaya kalkışıyorlar.
(0)55167 #2  #55167
oldukça yanlış bir "maval"dır.

zira kürtleri türkler değil, mevcut devlet (ve elbetteki devleti yöneten hükümetler) geride bırakmıştır. aynı devlet bir sürü katliamlarda, asimilasyonlarda, insanlık dışı uygulamalarda bulunmuştur. bu devletin işlediği "suçların" vebalini türklere yüklemek de elbette ki faşizmin bir diğer iğrençliğidir.

şimdi bu fevkalade yanlışı düzeltip yazılanları yeniden gözden geçirelim, böylece başlangıcı hata olan bu argüman yığınlarını çok daha farklılaştırabileceğiz.

first one, 1970'li yılların sonunda (yazar burada pkk'ya vurgu yapmak ve "kürtlerin geri kalmasının sebebi pkk'dır." algısını güçlendirmek için yazmış) apo tarafından ortaya atılmamıştır. bu "haksızlık" apo'dan çok çok önce de vardı. ayrıca tüm bir hareketi apo'ya ve pkk'ya yüklemek abestir. apo sadece bir zerreciktir. bu zerreyi bu kadar yüceltenler ise kürt hareketini apo ve pkk üzerinden şekillendirenler ve apo'yu önderleştirenlerdir.

şimdi asıl konumuza geçelim.

"o dönemde yarısı okuma yazma bilmeyen kürt yoğun şehirlerde çokça alıcı bulmuş bir tezdir." denilmiş mesela. merak ediyorum "o" dönemde, "o"halkın neden okuma yazması yoktu? halen bile kürt büyüklerin okuma yazmaları neden yok? "allah'ın siktir ettiği" yerde yaşadıklarından mı? "sömürge" topraklarında olduklarından mı? yoksa devletin yanlış politikalarından mı?

"kürtlerin ciddi bir kesmi hala daha kızlarını okutmuyorlar. bir çok kürt yoğun şehirde okuma yazma bilmeyenlerin oranı %20'lere dayanıyor." burada kendimize sormamız gereken soru "kürtler neden kızlarını okutmuyorlar?" değil; "kürtler neden cahil kaldı?" olmalıdır. kız çocuklarını okutmamak cahilliktir. bizim yapmamız gereken de bu cahilliğin halen bile neden bu kadar yaygın olduğudur.

"eğer sen kadınların çalışmasına ağır namus anlayışın yüzünden izin vermezsen senin kazancın diğer halkların kazancının yarısı kadar olur." bu "namus" anlayışının sebebi dindir. aynı namus anlayışı türkler arasında da yaygındır. "maalesef" bu cahiliyet sadece kürtlerde değil türklerde de yaygındır. fakat kürtler arasında daha yaygındır, zira kürtler biraz daha geride kalmışlardır. kazanç meselesi var bir de. bu "ufak" meseleye takılanlar da bir zahmet şu videodaki doğulu amcanının laflarını dinlesin.

tüm bu gerçeklere rağmen "kürtler kültürleri yüzünden geride kaldı." demek yanlıştır. kürtlerin kültürleriyle türklerin kültürleri olduka birbirilerine yakındır. bu öz kültürlerin din ile birlikte harmanlanması da (namus,töre,şeriat) geri kalmışlığın bir diğer sebebi olsa da asıl sebep devletin bu topraklar üzerinde yürüttüğü politikalardır. o halkın dilini elinden alıp (hatta yasaklayıp) onlar için yabancı bir dille eğitim görmelerini sağlarsan, bu yabancı dili "anadil" olarak bellemiş öğrencilerle aynı sınava tabi tutarsan, elbetteki hakkari de, şırnak da, siirt de sonuncu olur.
(4)55178 #3  #55178
elbette ki bir coğrafyayı istila eden baskın kültürler, ister istemez diğer kültürleri de etkiler ancak bu baskı kasıtlı olarak yapılan bir şey değildir, bu kültürün kendi kendini yaymasıdır, diller, kültürler aslında hepsi insan denen organizma gibi sürekli hareket halindedirler, bir o kadar da birbirleriyle çatışırlar ve bu bir tarafın ilerlemesini sağlarken diğer tarafın da doğal olarak gerilemesine demek yanlış da olsa yerinde saymasına zemin hazırlar. aynı şey kürt halkının yaşam tarzının türkler üzerindeki etkisinde de bulunabilir, özellikle ekonomik anlamda üreten kesimin batı, tüketen ve karşılığını vermeyen kesimin doğu olduğu kürtlerin de türklerin de kabul ettiği bir şeydir, bundan ötürü de kürtlerin türkleri suçladığını pek sanmıyorum komik kaçar zaten, siyasal hareketlerin işgüzar söylemlerinden öteye geçmez o yüzden bu ''maval''. ayrıca her ne olursa olsun her koyun kendi bacağından asılır.
(0)55221 #4  #55221
tabi ki biz yaptık kıyamet koparsa bilin ki onuda türkler yaptı . bir kürdün ayağına taş değmişse türkler yapmıştır . bir kürd gece susayıp , uykunun en tatlı yerinde uyanmışsa türkler yüzündendir . çünkü türk milleti olarak biz sömürgeci , barbar , medeniyet düşmanı , gerici ve yobaz bir milletiz . bak kürdler biz ile tanışmadan önce çağdaş medeniyetlere yön veren bir uygarlık iken bizle tanıştıktan sonra affedersiniz eşşek ile cinsi münasebette bulunan bir ırk haline geldiler . bazen düşünüyorum da belki alparslan malazgirt den anadoluya girmemiş olsa kürdler insanlığı başka bir çağa taşıyabilirdi . yemediniz demi eee bu zamanda bu prim yapıyor yoksa beni pis bir faşist mi sandınız?
(0)55226 #5  #55226
katilmadigim,katilamadaigim tez.arkadas bu memlekette arnavutlar,bosnaklar,cerkezler calisip didinip gerek osmanli'nin gerekse turkiye'nin kaymak tabakasinda yer bulabilmisken(ki cerkesler surulerek gelmis ve iskanlari bildigin"savas durumlarinda set olurlar"mantigiyla yapilmis adamlar)kurtler geri kalmissa bence cuvaldizini biraz kendilerine batirmalari lazim.
edit:entryi girerken mavali kismini gormemisim.neyse yine de dursun burada.
(0)56183 #6  #56183
devletin- yani apocuların devlet kelimesi ile asıl kastettiği "apocu olmayan türkiye insanlarının"- uludere halkına hayatta kalabilmek için kaçakçılıktan başka bir yol bırakmadığına dair ya da en azından o bölgeye hiç yardımcı olmadığına dair bir iddia var mesela.

bu noktada arkadaşların "devlet" adı altında kastettiği pkk karşıtı olan her şeydir. içinde sen de varsın ben de varım, denizli'nin kale ilçesi de var mesela. ya da erzurum'un oltu ilçesi sakinleri. mevsiminde fazla yağan yağmur ve kar ile normalinden sert esen rüzgar da var. populasyonu haddini aşan sivrisinek ile bu sivrisineklerin çoğalmasına neden olan börtü böcük'ün cinsel yetersizliği ve az sevişmesi de var. çünkü bu arkadaşlar yazılarında her ne kadar "devlet" ifadesini kullanıyor olsalar da son tahlilde küfrü bize ediyorlar. yani ilk argümanlarının neden olduğu eylemlerinin nesnesi isek ilk argümanlarının da nesnesi olduğumuz gerçeği yanlış bir çıkarım olmaz. bu noktada da bizim bu iddiamızı değersizleştirmek için "ulaaaaannn farkındddaaaa deeeğiiiilsiiiinn halaaaa dahaha devleeeetiii saaavunuyoooosun" yazıp altını dolduramıyorlar. oysa ben askerdeki yeğenimin canının derdindeyim.

gerçekten uludere'ye kaçakçılıktan başka bir yol bırakıp bırakmadığımızı anlayabilmek için denizli'nin kale ilçesi ile sırnak ili'nin uludere ilçesi arasında bir takım karşılaştırmalar yapalım.

şırnak ili'nin uludere ilçesi:

bugünkü nüfusu 40.000. belediyesi 1958 yılında kurulmuş, 1928 öncesinde kılaban isminde bir köy. bir 150 yıl geriye gidersek de muhtemelen mezra. şu haritada isminin geçmediğinden yola çıkarak oranın kayda değer bir osmanlı yerleşim yeri olmadığı çıkarımını yapabiliriz. içinde mimari açıdan kayda değer tarihi bir yapı da yok zaten. sadece; 1981 yılında bir mağarada barnabas incilinin bulunduğu iddia ediliyor. bu ilçenin roboski ismi nereden çıktı o da meçhul.

avrupa'nın rönesans, reform, sanayi inkılabı, fransız ihtilali geçirdiği son bin yıl içinde anadolulu bunlardan kısmen etkilenmiştir ya mesela 17. ve 18. yüzyılda tüfek üretimi yapmıştır, 19. yüzyılda kumaş fabrikası filan açmıştır, yerel bölgesinde tarımını güçlendirmiştir, trakya'da hayvancılığı moderneleştirmiştir, batıcı olmaya gelişmeye çabalamıştır, batı ve kuzey taraflardaki uludere gibi tarım alanı olmayan dağ ilçeleri bile ekonomik sorunlarını çözmek için bir yaratıcılık içine girişmiştir. halı dokumuştur ne bileyim ticaret, arıcılık olsun yapmıştır. oysa uludere son 1000 yıl hiç yaşanmamış gibi, 1000 yıl önceki abbasi devletinden bir takım insanlar zaman makinesi ile 1000 yıl sonraya ışınlanmış gibi bir hal içindedir.

şimdi tarafsız bir gözle pkk'cı olmayan türkiye halkının o bölgeye yaptığı yatırımlara bakalım:

1- 40 tane okul (ilköğretim ve lise)

2- 7 poliklinikli bir devlet hastanesi

3- elektrik, yol, su, telefon ve internet hizmetleri

4- 7 adet aile sağlığı merkezi

5- 11 adet koruma karakolu - (ışid ve pkk saldırısından halkı korumak için mesela)

6- asayişi, tarfikte düzeni sağlamak, hırsızlığı ve yağmayı önlemek, suçluyu tespit ve yakalama için 1 adet ilçe emniyet müdürlüğü.

7- kaymakamlık, adliye, savcılık, müftülük, camiler ve din hizmetleri, nüfus müdürlüğü, kalkınma ajansı hizmetleri vs.

hani devlet "yani pkk'yı desteklemeyen tüm insanlar" uludere'ye hiç bir şey yapmadı, buraya kimse taş üstüne taş koymadı, bu ilçe terör yapmakta haklıdır diyor ya. bunların tümü yapıldı arkadaşım. ve tekirdağ'daki cennet gibi köyünü bırakıp bu ilçeye insanları eğitmeye giden öğretmenler var. evet mecburen gidiyor ama gidiyor sonuçta. siz bize hiçbir şey vermediniz deme hakkınız yok yani.

1000 yıllık yerinde sayma meselesine dönelim geri. yani şöyle birşey yapalım. 500 adet almanı ve 500 adet arapı alalım ve dış dünyadan izole sınırlar içinde "heterojen" bir coğrafi dağılımla yaşamaya mahkum edelim. almanın birikimi var değil mi. arapın yok. arapla almanı ayıran şey nedir? toplumsal gelişmişlik ve kültürdür bunu söylemek ayıp değil, gerçekleri söylemek ne zaman ayıp oldu ki? alman elinde hiçbir şey yoksa bile metal bulur ısıtır, eritir, suya doyurur vs. kendine bisiklet yapar ulaşımını sağlar, arap da sağda solda deve arar muhtemelen binmek için, bulamaz. bulamadığı zaman da almanı suçlamaya başlar. neden sen bisikletle hızlıca gidebiliyorsun da ben yayanım diye. alman sana da öğreteyim kardeşim der. o zaman da sen beni almanlaştımak istiyorsun senden ne öğreneceğim ulan der arap. alman, e öğrenme o zaman benim bisikletime neden salça oluyorsun diye sorduğu zaman da ama kaderimiz aynı sınırlar içinde çizildi bak şu bölgede almanlar az araplar çok o yüzden bu bölgeyi ayıralım sınırlarımızı bölelim ben hep senin yüzünden gelişemiyorum diyor. nasıl bir mantık bu?

yani ortada devlet olmasa bile -ki olması uluderelilerin gelişmesine çok büyük katkı sağlamaktadır- uludere ile kale ilçelerinin gelişmişliğinin aynı düzeyde olmasını bekleyemezsiniz. çünkü uludere halkı orta çağdan cumhuriyet ile birlikte çıkmıştır. mardin halkı öyle değildir misal. ya da urfa halkı. ama şırnak ve hakkari ekseriyetle böyledir. bu geri kalmışlık coğrafya ve iklim kaynaklıdır. neden denizli'nin kale ilçesi gibi olamadığını bir uludereli öncelikle "devlet" adı altında batıda yaşayan bana değil benim orada askerliğini yapan komşuma, akrabama da değil, uludereye ufak bir tekstil konfeksiyonu bile açamayan kendi aşiretine, akrabalarına sormalı, kendi kültürünü sorgulamalıdır.

denizli'nin kale ilçesi :

otlakları var. tarım arazileri var. ılıman bir iklimi var. içinde 1800'lü yılların başında yapılmış tarihi camii var. tabae adında binlerce yıllık bir örenyeri var. nüfusu 21.000. ötesi de uludere ile aşağı yukarı aynı. yol, elektrik, telefon, hastane, okul vs.

uludere'nin 1990 nüfusu 24.000 ---------2014 nüfusu 41.000
kale'nin 1965 nüfusu 18.000----------2014 nüfusu 21.000

yani uludere'nin nüfusu 24 yılda %70 artmış.
yani kale'nin nüfusu 59 yılda %14 artmış.

bu rakamların içinde uludere'den dağa çıkan binler, batı şehirlerine göç eden onbinler yok. durumu siz düşünün.
kaleli en fazla 2 çocuk yapacak, uludereli 8 çocuk yapacak sonra kalelinin vergileri bana neden gelmiyor diyecek. hem de gelir bölü ödenen vergi oranında ülkenin en yüksek orana sahip bölgesi olarak. yani ödediği verginin katbekat karşılığı hizmet alan bir yer olarak. üzerine bir de dağa çıkacak. kalelinin vatanı koruyan oğlunu öldürecek. sizin savunduğunuz kurgu bu. sizin savunduğunuz mantık bu. uludere tarihsel olarak geri kalmışsa geri kalmıştır kimse uludereli insanları aşağılamıyor. sihirli değnekle dokunacak hali yok kimsenin. benim eşek gibi çalışarak vergilendirdiğim kazancımın yanında, uluderelinin kaçakçılık yapmasına bile göz yumuluyor ve ben ses etmiyorum. ama uludereli, bir overlok makinesi alıp da tekstille uğraşmak yerine katırlarla karşı köyden mazot getirme kolaylığını seçiyorsa ve üstüne 7 çocuk yapıp da hayatının tüm sefaletinden dolayı beni suçluyorsa benim uludereli'ye `hassiktir lan ordan` deme hakkım var. kaleli senden gelişmişlik olarak sadece bugün değil 1000 yıldır hep öndeydi, cumhuriyetin hedefi kaleli ile uludereliyi aynı yaşam standartlarına ulaştırabilmek, eşitlemek ancak bunun mümkünlüğü de muamma. yani ben uludereliyi kaçakçılığa mahkum etmedim. uludereli 10 çocuk yerine 2 çocuk yapıp da arıcılık yapsaydı kaçakçılık yapmasına gerek kalmayacaktı. ve biz on çocuk yapmasına rağmen uludereli'ye bir kötülük etmedik. uludere'nin bir kısmı 1979 yılında çocuğunu türklerin gönderdiği öğretmenlerin türkçe ders veren okuluna göndermeyip apocu hareketin ayrılıkçı ve terörcü yapısını desteklemeyi, nüfusunun homojen dağılmadığı bir coğrafyada hak iddia ederek, katliam yapma pahasına bölünmek için `paralel uluslaşma` yapmayı tercih etti. eline silah alıp çocuğuna türkçe eğitim verdirmemek için apocu olmayanlara savaş ilan etti. bize mermi sıktı. biz de düşman olduk onlara. bu durum uludere'nin apocu olmayan kesmini de etikledi tabi. bugün de diyoruz hala silahını bıraksın, özrünü dilesin. tamam 10 çocuk yapıyor amk muhabbetleri gene yaparız -ki hakkımızdır çocuklar vergiden büyük bir pay alıyor- ama kalkıp yaptı diye muhabbetten öteye gidecek, çoluğuna çocuğuna zarar verecek halimiz de yok. bana silah sıkmasın bin yaşasın bana ne.

devletle ben de mücadele içindeyim. coşkun bir geziciyim. kafamın 5 cm üstünden gaz kapsülü geçmişliği var. ama devletle mücadelem; coğrafi ve iklim sebepli ve bunun sonucu olan kültür sebepli geri kalmışlığının faturasını benim vergilerime ödetmeye çalışanların özerklik ya da tam bağımsızlık hayallerini kapsamıyor. benim zaten devletle olan mücadelemde derdim vergimin gittiği yeri sorgulatmakken bir de üzerine benim vergimden daha fazla pay istediğini söyleyen, ve bunun için canlı bomba saldırıları düzenleyen, komşumun oğlunu öldüren aşağılık bir terörist harekete ölene kadar düşman olmamdan başka bir şey beklemeyin benden. ve ben devletin kasasını boşaltan siyasi ve bürokratlara nasıl küfrediyorsam, nasıl onlara karşı mücadele içinde isem, apoculara karşı çok daha muazzam bir mücadelenin içindeyim.
(0)59229 #7  #59229
diğer coğrafyalara bakılırsa tam tersi bir sonuçtur.iran,ırak,suriye,kazakistan vs.
(0)59233 #8  #59233
belki de türkler , kürtler yüzünden geri kalıyordur .
(1)Tümünü Göster [8]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: