son 7 günün başlıkları

0
0 başlık / 0 entry
osmanlıcanın lisede zorunlu ders olması

osmanlıcanın lisede zorunlu ders olması

45569 #1  #45569
bence olması gerekendir. siyasi temelleri zerre ilgilendirmez ama ikinci yabancı dil olarak almanca, fransızca öğrenilebiliyorsa neden osmanlıca öğrenilemesin. edebiyat derslerinde okuduğumuz divan edebiyatı eserlerini bile anlamak için ne taklalar attık. kütüphanelerdeki eski kitapların kaç tanesini anlayabiliyoruz. tarihimizi gelip adını telaffuz edemediğimiz adamlar yazıyor. evimizde raflarda duran eski yazıyla yazılmış kitaplar sadece süs. bunların azıcık önüne geçecekse öğrensinler. ingilizce zorunluysa osmanlıca da olsun.
(0)
45845 #2  #45845
şunu anlayalım öncelikle: şuan ülkede osmanlı türkçesinin lisede zorunlu tutulması mı tartışılıyor, yoksa bunun için öne sürülen bahaneler mi?

neymiş efendim, dedelerimizin mezar taşlarını okuyamıyormuşuz. herhalde hepimizin dedesi istanbul ve çevresinde öldüler. zira o zamanlarda anadolunun iç kesimlerinde okuma yazma bilen kişi sayısı çok çok az. üzerinde de osmanlı türkçesiyle yazı yazılmış mezar neredeyse yok. sömürün insanların cehaletlerini. en iyi yaptığınız bu zaten.

ayrı olarak, osmanlı türkçesi öyle üzerine birkaç dönem çalışmak ile öğrenilebilecek bir dil de değildir. örneğin gel de gül de aynı şeklide yazılır, cümle gelişinden çıkartılır hangisi olacağı. yani alfabe öğrenip üç beş şiir bakmakla öğrenebileceğiniz bir dil değildir. böyle bir dili, ileride üzerine çalışmayacaklar için zorunlu tutmak zaman ve emek kaybıdır.
(0)
45853 #3  #45853
ülkece tek eksiğimiz osmanlıca'ydı, onu da bu yolla halledeceğiz hamdolsun.
"taksimetre yazmasın" diye yolda geri vitesle devam eden müşteri gibi ülkeyi geri vitese taktık gidiyoruz.
(0)

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: