macarların türk olması

macarların türk olması

Tümünü Göster [4]

71972 #2  #71972
doğru çıkması durumunda macar salamının akibetini düşündüren önermedir.
(0)71990 #3  #71990
turancılık bir macar fikridir; macarlardan bize gelmiştir. 19.yy sonlarında akraba olduğumuzu ilk macarlar keşfetmiş ve yoğun bir osmanlı ilgisi alakası başlamıştır. keza macaristan okulları kapılarını osmanlı öğrencilerine açmış ve bol bol osmanlı gencini eğiterek osmanlı'yı altyapısal olarak desteklemeye çalışmışlardır. bu dönemde birçok macar araştırmacı bugünkü türkiye topraklarına gelerek araştırmalarda bulunmuştur. konusu gelmişken bu dönem ürünlerinden olan ve macar araştırmacı bela horvath'ın anadolu'yu gezerken yaptığı gözlemlere dayanarak yazdığı bir kitap olan "anadolu 1913"ü okumanızı tavsiye ederim . kitabın içeriği mustafa kemal'in dediği gibi "halk harap ve bitap düşmüştü" kısa cümlesinin içeriğinin ne olduğunu anlatıyor resmen.
ayrıca belirtmek gerekirse macar dili asya kökenli olduğundan çevrelerindeki slavlar tarafından anlaşılmaz, lakin "cebimde elma var" derseniz bir macar sizi anlar.
(0)71996 #4  #71996
son genel seçimlerde %16.6 oy alarak macaristan meclisinde üçüncü parti durumunda olan macarların turancı partisi jobbik'in de aynı fikirde olduğu iddia.

daha doğrusu macar turancılığına göre türklerle ile macarlar hunlar döneminde kaderleri ayrı düşen iki kardeş halk. zaten macar ulusunu oluşturan kavimlerden biri olan onogurlar tarih derslerinden de hatırlayacağımız üzere türk kökenlidir ve avrupa dillerinde macar kelimesine karşılık düşen "hungar" sözcüğü de onogur'dan gelmektedir. dünyadaki ilk turanci derneklerin de macaristan'da kurulduğunun altını çizmek fayda var.

jobbik koskoca avrupada türkiye yanlısı politika güden tek partidir aynı zamanda. hatta macar parlamentosunda hocalı katliamının soykırım olarak tanınması için yasa tasarısı bile vermişti. partinin genel başkanı türkiye ziyaretinde ayağının tozuyla gittiği ilk yer atsız'ın ve türkeş'in mezarlarıydı. hatta partinin sembolü aynı mhp'ninki gibi bozkurt işaretidir.

(bkz: hajra turan)
(0)Tümünü Göster [4]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: