manisa

manisa

Tümünü Göster [1]

61684 #1  #61684
manisa 5632adaa84d60.jpg
ege bölgesi'nde yer alan bir ilimiz. osmanlı şehzadeleri burada staj gördükleri için ''şehzadeler şehri'' olarak anılır. kanuni sultan süleyman saruhan sancağı'nın merkezi olan manisa'da şehzadelik yapmıştır. hatta kanuni ile pargalı ibrahim paşa manisa'da tanışıp dost olmuşlar.

manisa'yı bursa'ya çok benzetiyorum. bursa'yı bilenler bilir yemyeşil bir kent ve her yerde osmanlı'dan kalma hanlar hamamlar külliyeler çeşmeler mevcut. manisa'da da aynı durum var. demografik olarak da bu iki şehir birbirine çok benziyor. her ikisinin halkı da yörük ve göçmen ağırlıklı her ikisinde de muhafazakar damar daha ağır basıyor. sanayisi bursa kadar gelişkin olmasa da izmir'den sonra ege bölgesi'nin ikinci en gelişkin sanayisini oluşturuyor. korkunç bir işgücü ihtiyacı var ve harıl harıl ilçelerinden ve doğu ve güneydoğu anadolu'dan insan geliyor.

ana caddelerinin isimlerini bilmiyorum ama çarşının olduğu bölge epey hareketli. ara sokaklar yayalaştırılmış ve çok canlı. çarşısı izmir'deki gibi düz bir çizgi üzerinde değil de ankara'da gördüğümüz gibi atatürk bulvarı-meşrutiyet-mithatpaşa'nın oluşturduğu ızgaraların ortasındaki yayalaştırılmış sakarya caddesi izmir caddesi konur bir dizilim oluşturmuş. en azından benim gözlemim bu yönde. tabii çarşısı kızılay kadar geniş bir alana yayılmış değil.

manisa'nın en önemli avantajı izmir'in hemen dibinde olması. konak'a 41 bornova'ya ise 30 km. öyle sanıyorum ki türkiye'de bu denli birbirine yakın iki şehir başka yok. sabuncuveli tüneli'nin inşaatı devam ediyor tünel bittiği takdirde iki ilin arası dolambaçlar ve keskin virajlardan ötürü eskisi kadar tehlikeli olmayacak. aynı zamanda özel arabayla 20-25 dakikalık mesafe 15-20 dk'ya düşebilir.

bir tane avm var ismi de magnesia. vallahi orada avm diyorlar ama bana göre iki üç katlı bir marketten ibaret. en azından cep sineması var.

celal bayar üniversitesi bu ildedir. bildiğim kadarıyla muradiye ve uncubozköy olmak üzere iki kampüsü var. uncubozköy izmir yolu üzerindeki havfa sultan hastanesi ile aynı kampüsteler. (zaten hafsa sultan hastanesi cbü'ye bağlı). muradiye ise biraz daha kuzeyde menemen yolu taraflarında kalıyor. oraya otobüs ve servisle giden öğrencilerin vay halinde. neredeyse muradiye manisa'ya izmir'den daha uzak. izmir'de okumak isteyip de puanları tutmayan üniversite adayları rahatlıkla bu üniversiteyi tercih edebilirler. hem puanı düşük olduğu için yerleşme ihtimaliniz daha fazla olur hem de izmir'e o kadar yakın ki bornova'dan bile ev tutup git gel yapabilirsiniz. aynı şekilde ege üniversitesi'nde okuyup da eve çıkacak öğrenciler bornova'nın el yakan kiralarından ötürü manisa'da ev tutabilirler. hem daha ucuza tutarsınız hem de manisa'da konutlar biraz daha kaliteli. en azından bir çok konut üç-dört cepheden güneş görebiliyor.
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: