milletin değerleri

milletin değerleri

Tümünü Göster [1]

73411 #1  #73411
akp'li kurmaylardan ya da benzer kafadaki insanlardan bolca duyduğumuz ifade. genelde chp milletin değerleri ile kavgalı gibi cümlelerde kullanılır.

peki nedir bu değerler? türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak dışında hiç bir ortak noktası olması gerekmeyen (ve büyük ihtimalle de olmayan) 77 milyon insanın değerlerinin ne olduğu konusunda kim nasıl bilgi sahibi olabiliyor.

ikinci nokta milletin değerleri sabit midir? 45-50 sene önce annem küçükken ben okumak istiyorum dediğinde anneannem okuyup da ne olacaksın demiş. sonradan buyukbabamla babaannem bastırmış da (karı koca ogretmendiler) da annem ilkokula öyle yazıldı ki o gazla iki üniversite bitirdi. ancak bugün baktığımızda hala sorunlar olsa da kız çocuklarının okula gitmesi konusunda daha az sıkıntı yaşanıyor. demek ki bazı şeyler zamanla değişiyor.

üçüncü nokta milletin değerleri iyi midir? yukarıdaki örnekten gidecek olursak 1960'larda kız çocuklarının okula göndermemek milletin degeriydi. ya da daha geçmişe gidersek kölelik dünyada bir değerdi. ya da bugün suudi arabistan'da kadınların araba kullanmaması onların değeri. pek çok ortadoğu ülkesinde kız ve erkek çocuklarına eşit miras hakkı tanımamak milletin değeri. afganların %78'i dinden çıkanların öldürülmesi gerektiğini düşünüyor, bu da afganların değeri. özetle sırf belirli bir zaman diliminde belirli bir coğrafyada insanların çoğu birşeyi değer benimsedi diye o değerler superdir diye bir kural yok.

sonuç olarak bugün dünya herşeye rağmen geçmişe orana daha iyiyse birileri "milletin değerleri" ile kavga ettiği için iyi.
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: