milli uçak gemisi

milli uçak gemisi

Tümünü Göster [5]

57043 #1  #57043
turkiye-nin-ucak-gemi-projesi 560b579cc571f.jpg
landing platform dock olarak başlayıp landing helicopter dock'a evrilen en sonunda uçak gemisi diye pazarlanan garip bir proje.
yaklaşık 1.3 milyar dolara ispanya'dan destek aliniarak ispanya'nin l-61 juan carlos 1'una çok benzeyen 27+ ton ağırlığında mazotla çalışan birşey inşa edilecek
yalnız mevcut durumda bundan uçak kaldırmamız zor. f-16'lar bundan inip kalkamaz. bizim aldığımız f-35 tipleri de geleneksel iniş kalkislar için
(4)59235 #2  #59235
2021 yılında tamamlanacak proje . tüm dünyayı tir tir titretmiştir . tam olarak uçak gemisini nerede kullanacağımızı anlayamasam da hayırlı uğurlu olsun . şiliye filan operasyon düzenleyeceğiz herhalde çünkü uçak gemileri uzak mesafeli operasyonlar için kullanılır .
haber linki : uyarı yeni akit içerir link

link ile uğraşmak istemeyenler için o fantastik haberin bir kısmı :

türkiye'nin ilk milli uçak gemisi, dünyayı endişelendirdi. yeni türkiye'nin gücünü gören ülkeler paniğe kapıldı. 2021 yılında tamamlanacak olan savaş gemimizin ayrıntılarının belli olmasıyla abd ve ingiliz medyasından korku dolu çığlıklar yükseldi. amerikan medyası, "türkiye, savaş gemisini denize indirdiği anda, bölgede dengeler değişecek. çünkü, türkiye, bölgenin en güçlü ülkesi olmak için planları başarıyla uyguluyor''

öte yandan, daha denize inmeden tüm dünyaya korku salan savaş gemimizde yok yok... bin komando, 50 tank, 10 helikopter, en az 7 savaş uçağı ve 60 zırlı aracı taşıyabilecek olan gemi, türk silahlı kuvvetleri'nin denizden intikal gücü için kilometre taşı olacak .
(0)59361 #3  #59361
bu yandaş havuz medyası ve bunların haberleri olmasa,inanın neye gülerdik biz ?
adamlar resmen direkler arası çadır tiyatrosu minvalinde haberler yayınlıyor her gün.
bir de ne gemiymiş ki bu meret , daha tek kaynak yapmadan gövdeye , suya bile inmeden millete korku saldı .
maazallah bir de suya inerse yandı bütün dünya ulusları.
geçin bunu bir zahmet, ancak çanakkale de lüfer avına çıkılır havuz medyasının yaptığı gemi ile.

asıl merak ettiğim konu ismi ne olacak dersiniz bu geminin ? beraber yüzdük bu sularda ? :)
(0)61174 #4  #61174
bir adet nimitz sınıfı geminin amerika'ya yıllık maliyeti yaklaşık olarak ingiltere'nin bir yıllık askeri (deniz, hava, kara) harcamasına denk. nükleer enerjinin kullanıldığı uçak gemilerinde maliyetin azalacağını düşünmekteyim. amerikan ordusunun bir yılda harcadığı petrolü kıyaslamak açısından söylüyorum, hollanda'nın bir yıllık petrol tüketimidir. bunun içinde amfibi çıkarma gemileri ve helikopter gemileri var.

türkiye gibi orta sikletli güç, bir uçak / helikopter gemisini envanterime alsa ne olur, almasa ne olur. tahminen montrö sözleşmesinin izin verdiği tonajda mistral ya da bakü / kiev sınıfı uçak / helikopter gemisi tipinde olacaktır. taktik avantaj elde edebilmek için birden fazlasının yapılması gerekir. kuzey ve güney'den boylu boyunca iki denize kıyımız var. ortadoğu (doğu akdeniz), ege sorunu, rusya'nın genişleme niyeti. toplam en az üç gemi gerekecektir. nicelik kadar nitelik de önemlidir. üç adedi aşarsa caydırıcılık artar.

okyanusları piri reis zamanında terk ettik. uluslararası ticareti koruma gibi bir misyonumuz yok. öyleyse, doğu akdeniz'den dışarı çıkmayacak. dizel yakıt yakacak, dikine iniş kalkış yapabilecek uçak almak gerekecek. bu geminin katapult sistemi olmayacaktır. uçak olarak abd ile müttefik olmamızdan mütevellit f-35 (stovl) ya da harrier almamız gerekir.

takip ettiğim kadarıyla f-35 marine versiyonu bir çok mühendislik problemleriyle uğraşıyor ve her geçen yıl diğer versiyonlara da yansıyacak şekilde maliyeti artmakta. uçak gemisini aldık ya da yaptık, uçağı koyman gerek. f-35 projesi toptan iptal edilse şaşırmayacağım.

neyse böyle bir projeyi orta vadede pek olası görmüyorum. kıbrıs'tan alâ uçak gemisi olmaz. burayı kaptırmayalım. israil ile kapışacak halimiz yok. hava kuvvetleri hali hazırda hava hava yakıt ikmali yapabilecek kabiliyette. gereği yok. ekonomi uçar kaçar, o zaman hobi niyetine yapalım.


mısır mistral almış da ne olmuş? fransa, süveyş kanalı'nın kontrolünü israil'e kaptırmak istememiştir. mısır'ın önce kendi karnını doyurması gerekirken, bu alım da gereksizdir. güç dengesi için pahalı bir harcamadır. belki fransa, ihtiyacı olduğu zaman kullanmak şartı ile bile satmış olabilir.

neyse.. konuyu da dağıtmadan toparlamak gerekirse, milli uçak gemisi asparagastır. silahlanırken barış maliyetlerini de akılda tutmak gerekir.
(1)Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: