mistral sınıfı amfibi hücum gemisi

mistral sınıfı amfibi hücum gemisi

Tümünü Göster [1]

71784 #1  #71784
mistral-sinifi-amfibi-hucum-gemisi 573014f41271d.png
normalde rusya'nin fransa'ya sipariş ettirip parasını da ödediği ancak rusya ukrayna savaşı sebebiyle satışı dondurulan, daha sonra mısır deniz kuvvetleri'ne satılan gemiler. bizim milli uçak gemisi ile aynı sınıftadır.

tabi ortada birkaç soru var. birincisi koskoca rusya neden kendi gemisini yaptırmıyor da fransızlara yaptırıyor? bunun yanıtı çok kabaca rusların gemi yapma kapasitesi sınırlı hem finansal bakımdan hem de insan kaynağı bakımdan. sonuçta sovyetler birliği çöktüğünden bu yana rusların gemi yaptirmisligi (neredeyse) yok. fransa'nin da hem paraya ihtiyacı var hem de kendi milli savunma sanayisini korumak istiyor.

ancak ukrayna kriziden sonra nato ülkeleri ruslara modern bir çıkarma gemisi vermek istemediler ancak kimse de satın almadı. sonuçta abd'nin elinde o ayarda birkaç düzine gemi var, neden gidip durduk yerde fransız gemisi alsın. en sonunda mısır'a itelediler. ha mısır ne yapacak derseniz, o da soru işareti. onların da mantığı yemen'e ya da libya'ya müdahil olma durumu olursa bulunsun kafası. ikinci olarak da silahlanma konusunda amerika birleşik devletleri'ne karsi denge siyaseti.
Why Is Egypt Buying Two Orphaned Mistral Class Aircraft Carriers From France?
France Russia Mistral Deal 2015: Why Egypt Is Rapidly Stockpiling French Defense Equipment
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: