muhalif kesimin 15 temmuz konusunda coşkulu olmaması

muhalif kesimin 15 temmuz konusunda coşkulu olmaması

Tümünü Göster [2]

78281 #1  #78281
olan durum. peki türkiye'de muhalif kesim 15 temmuz konusunda neden coşkulu değil?

bunu anlamak için üç dinamiğe bakmak lazım
1. akp - gülenciler ilişkisi

1.1 akp ile gülenciler arasında ideolojik olarak çok da bir fark yok. iki harekette siyasal islamcılık ideolojisine bağlı. yani demokratik sistemi kendisine karşı kullanarak aşama aşama otokratik bir dini rejim kurmak istiyor. aradaki fark akp bunu sandık üzerinden yani seçilmişler üzerinden yaparken gülenciler bunu bürokrasiye sızarak yani atanmışlar üzerinden yapmak istiyordu.

1.2 akp'nin gülenciler konusunda günah çıkarmamış olması
akp'li siyasilere ve yazarlara baktığımızda çelişkili bir hikaye var. bir taraftan deniyor ki gülenciler fi tarihinden bu yana aynı amacı ve yöntemi güdüyorlardı ama bir taraftandan da deniyor ki 17-25 aralık'a ya da hakan fidan olayına kadar bunı farketmedik. bu çelişki.
laik kesim haklı bir biçimde yıllardır gülencilerin ne mal olduğunu biliyordu. yani gülen'in meşhur "devletin sinir merkezlerini ele geçirinceye kadar sessiz takılacağız" muhabbetini akp'liler bilmiyor muydu? eşek gibi biliyorlardı. ama ortak düşman olan "laik establishment" ortadan kalkıncaya kadar işlerine geldi. bugün dhkp-c'den ya da pkk'ya üyelikten ya da yardım yataklıktan mahkemeye çıksanız ve hakime "ben 2014'e kadar bunu yaptım, sonra tövbe ettim" desen kaç hakim sikler.

ergenekon-balyoz davaları bugün düşmüş olsa da amaçlarına ulaştı. bu davalarla ordunun kurumsal olarak bir aktör olması muhabbeti bitti artı gülenciler ordu içerisinde yükselebildiler.

dolayısıyla gülencilerle mücadele konusunda "bu işi sen çıkardın tabi ki sen temizleyeceksin zaten aynı yolun yolcususunuz" bakışı var

2. akp'nin 15 temmuz'u abartması

sanırım en belirgin olanı bu. her ne kadar 15 temmuz ilk başarısız darbe girişimi olmasa da (bkz: talat aydemir) şu anda 15 temmuz türk tarihindeki en büyük hadise olarak gösteriliyor. kurtuluş savaşı falan hep faso fiso. üzerine o gece yaşananların abartılması (erdoğan'ın neredeyse keramet sahibi olarak gösterilmesi vs) eklenince insanlarda biraz baygınlık yaratıyor.

ki akp'nin bunu yapması da kendisi açıdan oldukça rasyonel, bunu da ekleyeyim
(bkz: 15 temmuz afişleri/@madonnanin yagli zencisi 2)

3. 15 temmuz öncesi ve sonrası akp-muhalif kesim ilişkisi

ismet inönü'nün thomas paine'e belki bilerek belki de bilmeyerek selam çaktığı meşhur bir lafı vardır. şartlar tamam olduğunda milletler için ihtilal meşru bir haktır

akp bir süredir kendi eliyle şartları tamam hale getiriyor. muhalefete demokratik alanda yer tanımazsan, seçimlerde katakülli yapmaya başlarsan ve alenen kriminalize edersen (bizim kadar reisçi olmayan herkes ajan, hain, terörist vs) insanlar demokrasi dışı yöntemlere katılmasalar da "greater good" adına yol vermeye başlar.

türkiye'nin bugün suriye gibi üçlü bir iç savaş yaşamamasının tek değilse de en büyük sebebi laik kesimin gerek sandığa güvenin az da olsa kalması gerek de konformizm sebebiyle henüz o yola girmemesi. bugün "ekonomik kriz çıksın, ben işsiz kalmaya razıyım yeter ki şu herifler gitsin" diyen insanlar 10 sene sonra "paramı geçtim canım bile gitsin, yeter ki şu herifler gitsin" demeye başlar. bunun bir adım ötesi de geçmişte ingiltere örneğinde (bkz: glorious revolution) daha yakın tarihte ırak örneğinde olduğu gibi dış müdahalelere cevaz vermektir.

millet olmanın kriteri aynı dile, aynı etnik arkaplana vs sahip olmak gibi statik ya da geçmişe bağlı şeyler değildir. beraber yaşama arzusudur yani geleceğe bağlı şeylerdir. türkiye özellikle son beş senede bunu kaybetmeye başladı ve bu kaybediş giderek hızlanıyor.
(1)78285 #2  #78285
fetö'nun siyasî ayağını ortaya cikartilmadigi içindir. benim için öyle yani.
(0)Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: