muhammed bin salman el suud

muhammed bin salman el suud

Tümünü Göster [5]

70854 #1  #70854
muhammed-bin-salman-el-suud 5721866aae199.jpg
suudi arabistan'in ikinci veliaht prensi ve savunma bakanı. son günlerde suudi arabistan'i modernleştirme projesi ile dünya basınının ilgisini çekmiştir.

hep yılların geyigidir ya "ulan bu araplar petrol bitince ne yapacak" diye. ha işte bu elemanda bu soruya yanıt arıyor.
aslında petrolün bitmesine gerek yok. tarih kitaplarında birinci dünya savaşı'nin sebeplerinden biri olarak alsace ve lorraine'daki kömür yatakları üzerindeki alman fransız mücadelesi gösterilir. bugün günümüzde kömür sebebiyle dünya savaşı çıkmıyor. kömür mu bitti...yoo. petrol içinde durum biraz böyle (bkz: #70581)

prensin planı çok kabaca ülkeyi biraz daha liberallestirelim, petrole olan bağımlılığı azaltalım ve ekonomiyi daha serbest piyasa ekonomisi haline getirelim olarak özetlenebilir.

başarabilir mi sorusuna gelirsek...biraz zor

birincisi suudi arabistan klasik petrostate. yani hakim bir aşiret ya da klik petrole hakim. petrolden başka bir şey üretilmiyor. petrol parası da ülke içindeki müttefiklerin bağlılığını satın almak, halkı cömert sosyal programlarla yatıştırmak ve muhalifleri ezmek için harcanıyor. benzer durum mesela kuzey ırak için de geçerli. körfez ülkelerine baktığımızda çalışanların ekseriyeti yabancı, yerli nüfus ise paso devlet memuru. bugün katar'da mesela nüfusun sadece %10'u katarlı. katar'daki şirketlerde beyaz yakalı işler için avrupa'dan amerika'dan, mavi yakalı işler için de bangladeş'ten pakistan'dan adam getiriyorlar. katarlılar ise devlet memurluğu yapıyor. suudi arabistan o kadar kötü olmamakla birlikte özel sektör istihdamının %80'i yabancı ve arapların keza %80'i devlet memuru. ortada para var da işleri yürütecek adam yok.

ikinci sıkıntı suudlarin para durumu sıkıntılı. her ne kadar suudlarin hayvan gibi döviz rezervi olsa da rezerv erime hızı bu gidişle sürerse suudi arabistan 5 sene içinde iflas edecek. modernizasyona baslayacaksan petrolün varil fiyatı 120 dolarken başlayacaksın 40 dolarken değil.

üçüncüsü kraliyet ailesi ile din adamları arasında mutualistik bir ilişki var. devlet petrol parasının bir kısmını din adamlarına veriyor, din adamları da rejimin meşruiyetini sağlıyor. ülkeyi demokratiklestirelim, kadınlar araba kullansın, mini etek giyene karışmayalım vs dediğin zaman bu tayfa ne yanıt verecek. artı halk ne tepki verecek. her ne kadar genç kesim daha batılı düşünse de halkın önemli bir kesmi mevcut rejimi yeterince islami bulmuyor.
(1)

Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: