muhammed eminoğlu

muhammed eminoğlu

Tümünü Göster [20]

980 #1  #980
muhteşem dost, süper muhabbet adamı. tabi sözlüğün teknik kısımlarını tek başına üstlenen yazılım üstadı.

ne var ki biraz şanssız bu adam. hayat ona hep çelmeler takmış önüne engeller çıkarmış, istediği şeyler elde etmesine hiç izin vermemiştir. ama yılmadan mücadeleye devam edecek ben biliyorum. boşver abi, sonuçta biz hardcore gamer'ız. basit olunca eğlencesi kalmıyor ki hiç.
(0)
1327 #2  #1327
kendisi en süperdir muhteşemedir ne yazık kı emekleri görülemiyor. alter sözlük'ün teknik kısmı için gece gündüz çabalasa da yeterince takdiri görüyor mu emin değilim. (bkz: olmasaydın olamazdık)
(0)
3150 #3  #3150
şahane insan. liberal mı dyelm radikal mi bilmyourm ama benm en sevidğim dostlarımdan biridir. sen ççok yaşa lan
(bu başlığı nası görmedm bilmyorum)
(0)
5799 #4  #5799
çok hoş hayalleri olan alter sözlük kurucusu. sözlükle ilgili fikirlerini gerçekleştirirse çok güzel işler başarabileceğine eminim.
(0)
9771 #5  #9771
hayatında en çok duyduğu soru "yine nere kayboldun"'dur. açıkçası ben bile kendimden şüpheye düşüyorum, ulan başka evrende falan mıydım acaba diye.
(0)
9773 #7  #9773
akıllı telefon kullanma özürlüdür. telefonu akıllı diye kendisinin de öyle olması şart değil ya.
(0)
11364 #8  #11364
alter sözlük'ün alfa versiyonunu artık hayata geçirmesini tavsiye ettiğim, hatta emrettiğim insan. gocaman lan bu adam. devyaraaasaaa.
(0)
11959 #9  #11959
yıllardır internet üzerinden tanıdığım en yaratıcı nick sahibi birey. o beni tanımaz etmez.
(0)
19164 #10  #19164
hiperaktif yazarlar istatistiklerinde tepelere tırmanıp tahtıma göz diken yazar. yedirmeyiz!
(0)
20695 #13  #20695
ikamet ettiği yerin özelliği sebebiyle basıp gitmesi gerekirken, ürkek bir ceylan gibi bisiklet süren kişiymiş. kuşlar didi.
(0)
32680 #15  #32680
kendisini hiç tanımamakla beraber, yaptığımız iki cümlelik sohbet sonrası iyi bir insan olduğuna kanaat getirmiş bulunuyorum. umarım kalıcıdır.
(0)
35153 #16  #35153
alter sözlük haber servisi müdürü..
(0)
35185 #17  #35185
umarım sözlük potansiyeli tavan yaptıktan sonra "zaten yazarım çok şu seeseegee olmanın tadına da bakayım bir" demez.

edit: eksi veren kesin o.
(0)
50219 #19  #50219
evet herkese merhaba. kendisinin stres atmak ve birkaç farklı amaç için bir süre ekşi sözlük'te yazdığı doğrudur. hakkımdaki ithamlara gelecek olursak ekşi sözlük'teki izmir çomarı başlığı altında yazan şeyler anadolu çomarı ithamının karikatürize ederek bir başka kesime yöneltilmesinden başka bir şey değildir. denge önemlidir, denge mühimdir. anadolu çomarı kavramının genellenmesinin, yoğun olarak kullanılmasına karşın birisinin bunu karşı tarafa uygulaması gerekiyordu. iş zira çığırından çıkıyordu. ben de tuttum, anadolu çomarı ithamında kullanılan argümanlara benzeyen şeyleri karşı tarafa uyarladım. yazdığım entry'lerin caps'lerini almanıza cidden hiçbir lüzum yok zira onlar duracak. durmak da zorunda, birileri halka karşı genelleyerek yönelttikleri ithamların tadına bakmalılar zira.

şimdi gelelim izmirlileri gerçekten çomar olarak düşünüp düşünmediğime. hani trollük mü bu acaba denmiş ya. o konuyu açalım. ben hiçbir insanın çomar olmadığına, bu denli bir aşağılamanın gerekli olmadığına kanaat getirmiş bir insanım. hatta izmirlilerin gayet kibar ve gelişmiş insanlar bile olduklarını düşünürüm. daha önce de bunu yazmış olmam gerekli bir yerlerde, karşılaştığım en kibar ve nazik halk kesinlikle izmirlilerdir. yani kimsenin gerçekte çomar olduğunu falan düşünmüyorum.

peki neden bunu yazdım? birinin yazması gerekiyordu. doğada, evrende denge şart. ben de kendimce anadolu çomarı kavramını karikatürize edip izmirlilere uyarladım. çok tepki aldım ve küfür yedim doğal olarak. ama bunlar önemsiz. sığ bir dille yazılmış olmasının sebebi yine uyarlamadan kaynaklı. çünkü anadolu çomarı ithamı da sığ bir dille yapılıyor. elbette ki bunun karşıtı olan kavram da sığ bir dille yapılacaktı. anadolu çomarı diyen insanlara çomar denmesinin ne derece kötü olduğunu düşündürtebildiysem ne mutlu bana. izmir çomarı ithamının sığ olduğunu görebilenler eminim ki anadolu çomarı ithamının da sığ olduğunu görebilecekler. ha bu bir trollük müdür? trollük kavramı eğer gerçekten düşünmediğin bir şeyi, düşünüyormuş gibi yapıp ortaya koymaksa eğer bu bir trollüktür. başka da savunmam yok.

neden ekşi sözlük'te yazdığıma gelirse, 1 aydır falan hem stres atmak hem de bilgi almak için ekşi sözlük'te takılıyorum. üzerinde çalıştığım bir projenin (okula yetişmesi gereken bir proje, zira bitirme projesi) ayrıntılarına vakıf insanlar ekşi sözlük'te bulunduğundan (mesajlaşma, entry okuma ve ekşi duyuru'yu kullanma süreci) bu sürece başlamış oldum. bu süreçte dün büyük ölçüde bitti, çoğu gitti azı kaldı diyebilirim. ha bu süreçte alter sözlük'le ilgili olarak backlink verdirmeye çalıştım(ufak çapta reklam verme + makale karşılığı link alma süreci) . sözlüğe sözlük içinden katkım olmasa da google rank'ta değer kazanabilmesi için bununla uğraştım. okul işlerinin azalmasının ardından daha yoğun bir biçimde uğraşabileceğim.

sonuç olarak 2 savunmamı şu şekilde veriyorum;

izmir çomarı ithamım kendi düşüncelerim değildir, anadolu çomarı ithamının karşıtının ortaya konup empati yapılmaya çalışılmasını sağlamaktır. bunu ilk kez de değil, alter sözlük açılmadan önce defalarca kez yaptım. yine yaparım. pişman değilim. değilse hiçbir insanın çomar ifadesini hak etmediğini düşünüyorum.

ekşi sözlük'te takılma nedenim de çoğul olarak projemle ilgili, mesajlaşma sistemiyle bazı insanlara ulaşmam gerekiyordu, orayı kullandım. kullanırken de orada takılmamdan ötürü stres atmak amacıyla orada entry yazdım.

şimdilik bu kadar eğer kafanıza takılan yer olursa mutlaka sorun zira yanlış anlaşılmak beni üzer.
(0)
50227 #20  #50227
bir genellemeyle ilgili en temel sorunun analizi yapılacaksa eğer, bu analizde bulunan sonuç, bir kişi değerlendirilirken de kullanılmalıdır. bir kişiyi mevcut yazılara göre genellemek de, anadolu çomarı demek gibi, izmir çomarı demek gibi hatalara yol açar.

izmir çomarı başlığında yazdığım her şey argümanı desteklemeye yönelikti elbette. bir kesimin özelliklerinden olumsuz çıkarımlar yapmak gayet kolaydır. ben de bu işi yaptım. elbette gerçekçi görülebilecek verileri kullanacaktım. trollük kavramının algılayışında ciddi problem var. her kesimin kötü özelliklerinin olmasının yanı sıra, kötü olarak yorumlanabilecek, kötü gösterilecek özellikleri vardır. "anadolu insanı tahıl tüketir o yüzden aptaldır" söylemi buna örnektir. nedir buradaki olay? anadolu halkının çok tahıl tüketip az et (özellikle balık eti) tükettiği bir gerçektir. bu gerçek üzerinden olumsuz çıkarım yapmak ise kişiye kalmıştır.

trollük mevzusu ise çok ciddi yanlış anlaşılan bir konudur. bu durumu ilgili kişinin yüzüne vurmaktan başka iş yapmadım. çünkü eminim ki trollük kavramını kendisi yanlış biliyordu. o bana troll derken o görüşü cidden savunarak yazdığımı düşünüyordu. ben de buradaki çelişkiyi vurgulamak için trollükle ilgili entry'mi yazdım(burayla ilgili esas açıklama aşağıdaki paragraftadır). örnek olarak vereyim, twitter'da akp'yi savunan fanatik kişilere akp'li troll deniyor. bunu bile bile diyorlar. ne yani bu kişiler gerçekte akp'yi mi savunmuyorlar? troll diyen kişiye sorun, "bu adamlar akp'yi gerçekte savunmuyor mu" diye, karşılık olarak savunduklarını söyleyeceklerdir. ee o zaman neden troll diyorsun be adam? akp fanatiği falan de. klişelere alışılmış. kullanılan kelimelerin anlamı bilinmiyor.

normal şartlarda alter sözlük'te kendimi savunmak zorunda kalmasam, bunun trollük denemesi olduğunu da demezdim aslında. zira bu dendiği zaman işin amacı kaçıyor. okuyanlar bu işi gerçekten düşündüğümü düşünmek zorundalar ki amacına ulaşsın. "ben bunu yazıyorum ama aslında trollüyorum eheh" dersen ne manası kalır? diğer yandan şu da var, troll diyen neden troll dediğini bilmiyor. zannediyor ki, kendi görüşüne karşıt görüşlerin hepsi trolldür. evet bu kadar salakça bir algı mevcut. bu salakça algıya dair de, troll kavramının bilinmemesine karşı o entry'i girdim efendim.

böyle yazınca çok kompleks bir iş yapmışım gibi duruyor ancak süreç çok basit;

anadolu halkının kötü özelliklerinin derlenip, araya diğer özelliklerinin de katılıp anadolu çomarı denilmesine karşı, bir diğer kesimin kötü özelliklerini ve diğer özelliklerini (kötü olmayan ama kötü gibi gösterilebilecek) alıp karşıt kavram oluşturmaktan başka bir şey yapmadım. kimseyi aydınlatmak gibi de amacım yoktu, ama yine diyorum, başkasına çomar diyen kişiye çomar denmenin ne demek olduğunu yaşattıysam ne mutlu bana. tabii ki bunu yaparken trollük yapıyorum diyemezdim. bu ithama karşı da bir şeyler demek zorundaydım.
(0)

Tümünü Göster [20]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: