mustafa kemal atatürk

mustafa kemal atatürk

Tümünü Göster [59]

1232 #1  #1232
türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu, cumhuriyetin ilk cumhurbaşkanı, büyük asker ve büyük devlet adamı.
(0)
1258 #2  #1258
atatürk'ün yaveri cemal granda'nın aktardığı hikaye şu şekilde:
'moda koyundayız. sıcak bir yaz akşamı. sakarya motoru'yla bir deniz gezisine çıkmıştık. mehtabın ilk günleriydi. koyun manzarası atatürk'ün çok hoşuna gitmişti.

atatürk bize:
- "buraya geldiğimizi kimse görmesin. elektrikleri de söndürüp kendi kendimize rahat bir şekilde yeyip içelim. mehtap da hazır" dedi.
fakat daha onbeş dakika bile geçmemişti ki, çevremizin sessiz sedasız sandallarla çevrilmekte olduğunu gördük. atatürk sarıldığımızı görünce:
- "karanlığın anlamı kalmadı. elektrikleri yakın" dedi.
ortalık ışıyınca beyaz yazlık elbiseleriyle gecenin içinde atatürk'ün heybetli vücudu, bir heykel parlaklığıyla ortaya çıktı. o an denizin ortasında bir alkış sesi yükseldi. bizim orada olduğumuzu öğrenen başka sandallar da kafileye katıldılar.

atatürk, sevgi gösterisinde bulunan kalabalığa,
sanki kendi konuklarıymış gibi sormaya başladı:
- "size ne ikram edeyim, ne istersiniz?"
sandallardaki kalabalık arasından sesler yükselmeye başladı:
- "paşam seni isteriz."

görülecek manzaraydı bu. atatürk bir ara eliyle beni çağırdı:
- "rakı, şarap ne varsa hepsini halka dağıt. bana da bir şişe bırak" dedi.

ben de ne kadar içki varsa, orada bulunan herkese dağıttım.
bağırış, çağırış gırla gidiyor. o zaman atatürk, karşısında coşan, sevgi gösterisi yapan halka doğru kadehini kaldırarak şöyle konuştu:

- "vatandaşlarım… buna rakı derler. vaktiyle padişahlar gizli içerlerdi. ben açık içiyorum. siz de benimle beraber içiyorsunuz. neticede unutmayın ki, ben de sizin gibi insanım. sizinkinden bir fazla değildir, yaptıklarım"

not : bu entry http://sozluk.org'tan alıntıdır. orada da ben yazmıştım...
(0)
2228 #3  #2228
ulu önder..

eğer, o 'na küfretmek, o 'nu aşağılamak, o 'nu haksız bir şekilde eleştirmek, o 'nun yolundan gidenleri küçümsemek; demokrasiyse, ben demokraside yaşamak istemiyorum..

edit : genç demokratlar rahatsız..
(0)
2229 #4  #2229
yaptığı devrimleri yeter. bir gece de devrim yapmakla suçlarlar. bunun adı devrim, kuru fasulye değil. bir gece önceden ıslatman gereksin.
(0)
2822 #5  #2822
kelimelerin kifayetsiz kalacağı -en azından benim açımdan- büyük lider. ne kadar çamur atılmaya çalışılsa da, unutturulmak istense de, onu yaşatacak insanlar asla tükenmeyecek. hataları olabilir, ama yaptıklarını çarpıtıp karalamak isteyen beyin fakirlerine değinmek bile istemiyorum.
(0)
5295 #6  #5295
1911 yılında yani 30 yaşında ilk olarak trablusgarp cephesine giderek başladığı askeri mücadelesi 1922 sakarya meydan muharebesi ve büyük taaruz ile sona ermiştir. dile kolay rahat bir yaşam sürmek varken sonu belli olmayan 11 yıllık bir savaş macerası, sonra 1923 yılında cumhuriyetin ilanı, tüm güç elinde isterse ölene kadar tek başına dikdatör olarak hayatına devam edebilir üstelik 1920'li yıllar yani avrupa'nın göbeğinde musollini diye bir adam var, hitler 13 sene sonra almanya'da dikdatörlüğünü ilan edecek yani zamanın ruhu denilen şey çok müsait kimse neden yaptın diyemez ama iki defa çok partili hayata geçiş denemesi yapıyor, samimi bir şekilde demokrasinin ülkeye hakim olmasını istiyor. yıl 2014 aradan 91 yıl geçmiş ve hala bu insana dikdatör diyen tipler var, döneme istibdat dönemi diyenler, ben de onlar gibi davranacağım ya cahilsiniz ya da kötü niyetlisiniz arkadaşlar bunun başka hiç bir açıklaması yok, size tavsiyem ise cahilseniz tarihinizi (sizin için zor biliyorum) öğrenmek, kötü niyetli iseniz tavsiyem yok çünkü kokuşmuş beyinlerin belli bir yaştan sonra tedavisi yoktur.
(0)
6114 #7  #6114
her millet layık olduğu şekilde yönetilir sözünün yanlış olduğunu kanıtlayamamış büyük önder. eminim bir seçime girseydi karşısında "bizim başörtülü bacılarımızın başlarını açtılar" diyen birine kaybederdi. zaten bu dünyadan göçer göçmez geriye dönüş başlamış ve bugün zirveye ulaşmıştır.

edit: bahsedilen zirve mariana çukurudur.
(http://en.wikipedia.org/wik...)
(0)
9664 #8  #9664
"kadının en büyük vazifesi analıktır! ilk terbiye verilen yerin ana kucağı olduğu düşünülürse, bu vazifenin ehemmiyeti layıkiyle anlaşılır." sözünün sahibi.*
(5)
9686 #9  #9686
kendisini ve ekonomik modelini en iyi şekilde 1925 izmir iktisat kongresinde yaptığı açılış konuşması ve aldırdığı kararlarla anlatan lider. hep söylerim şu kendilerine sosyalistim diyen, özelleştirmelere karşı çıkan, patronlara, toprak ağalarına * küfreden kemalistlere şu kongreyi bir okuyun diye. liberaliz deyin, kapitalistiz deyin, devletçiyim deyin ne derseniz deyin ama sosyalistiz demeyin ayıp oluyor mustafa kemal atatürk e karşı diye.
19959 #10  #19959
garip bir şekilde algılarımızla oynanarak, başarısız olduğu iddia edilen devlet adamı. son 200 yılını sürekli küçülerek ve bölünerek ve girdiği hemen hemen bütün savaşları kaybederek çıkan bir ülkeden yepyeni bir ülke kurmuştur. eğitimli nüfusun çok az olduğu, anadolu 'nun taşra olarak görülmesi dolayısıyla fakir ve eğitimsiz bırakıldığı bir ülkede, ingiltere demokrasisini uygulamaya başlaması çok mantıklı olmazdı elbette. arap kültürünü yok etmeye çalışmamış (-hoş, yok etseymiş keşke), arap kökenli şerri düzeni yıkmaya çalışmış, islam kültüründe 2. sınıf vatandaş olarak görülen kadına seçme ve seçilme hakkı vermiştir. devlet eliyle fabrikalar kurmuş, işin sırrının üretim olduğunu anlatmaya çalışmıştır. laikliği getirmiştir, evet belki de halkın çoğunluğuna karşı getirmiştir,ama şu anda yaşanan din eksenli siyaset ve devlet düzenine bakınca, ne kadar doğru yaptığını görmemek kesinlikle art niyetliliktir.

ayrıca, köy enstitülerini kurmamıştır. zira köy enstitüleri 1940 yılında açılmaya başlanmıştır, hadi açmadı ama planladı desek bile kapanmasında zerre payı yoktur.

kendisine yapılan eleştirilerin çoğunun temelinde o 'na saldırma içgüdüsü olduğu için aslında, bu eleştirilere cevap vermek bile yanlıştır. zira, gerçek anlamda, eleştirilerin her biri mesnetsiz ve kendi içinde çelişen ve ayrıca dönemin şartları (yaklaşık 90 sene öncesi) düşünülmeden yapılan eleştirilerdir.
(0)
29837 #11  #29837
taaaa 80 yıl öncesinden ülkenin düşebileceği durumları gören insan. bursa nutku 'nda söylediklerini okuyunca; bu insana hala diktatör diyen diktatör yalakaları var ya bu ülkede, ağlamakla gülmek arasında kalıyorum..

"türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, ‘bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır.’ demeyecektir. elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. genç, ‘polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir.’ diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. mahkeme onu yargılayacaktır. yine düşünecek, ‘demek adliyeyi ıslah etmek, rejime göre düzenlemek lazım.’ diyecek.

onu hapse atacaklar. yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haklı ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. diyecek ki, ‘ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. araya girişimde ve eylemimde haklıyım. eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.’

işte benim anladığım türk genci ve türk gençliği!”
(0)
29849 #12  #29849
italyayı çizme misali ayağına giyen büyük adam.
(0)
29852 #13  #29852
son günlerde hakkında daha önce duymadığım hikayeleri fark ettiğim lider.

"sığırtmaç mustafa ile atatürk'ün karşılaşması 1929 yılının eylül ayında gerçekleşti. 19 ağustos'ta yalova'ya gelen mustafa kemal, sık sık gezilere çıkarak yöreyi tanımaya çalışmaktaydı. bir atlı gezi sırasında yanındakilerle birlikte balabandere civarında yolunu kaybetti. termal'e gitmek niyetindeki atlılar, sığır gütmekte olan 11 yaşında çıplak ayaklı bir çobanla karşılaştılar. sıtma nedeniyle karnı şiş, rengi sarı olan çoban, cumhurbaşkanı mustafa kemal'i tanımadı. sorduğu soruları rahat tavırlarla cevaplandırdı ve yolu tarif etti. davranışlarını beğenerek kendisine bir miktar para vermek isteyen cumhurbaşkanını reddetti; ancak cebindeki cevizleri alması karşılığında parayı kabul etti. küçük mustafa'yı unutmayan mustafa kemal, kısa bir süre sonra onu buldurtup yanına getirtti ve himayesine aldı."

http://tr.m.wikipedia.org/w...
(0)
31682 #16  #31682
kendisine diktatör diyenlerin %95 'i, ya abdullah öcalan gibi bir teröristin peşinden gitmektedir ya da günden güne baskı seviyesini arttıran, seçmenlerinin önemli bir çoğunluğu tarafından 'halife olması gerekir' denilen bir liderin peşinden gitmektedir. böyle bir çelişki, böyle bir haksızlık, böyle bir ikiyüzlülük anca türkiye denen bu ülkede yaşanabilir..
(0)
37971 #17  #37971
ülkeyi yönettiği 15 yılda yaptıklarından bazıları..

1-ankara fişek fabrikası (1924)
2-gölcük tersanesi (1924)
3- şakir zümre fabrikası (1925)
4-eskişehir hava tamirhanesi (1925)
5-alpullu şeker fabrikası (1926)
7-uşak şeker fabrikası(1926)
8-kırıkkale mühimmat fabrikası (1926)
9-bünyan dokuma fabrikası (1927)
10-eskişehir kiremit fabrikası (1927)
11-kırıkkale elektrik santrali ve çelik fabrikası (1928)
12- ankara çimento fabrikası (1928)
13-ankara havagazı fabrikası (1929)
14-istanbul otomobil montaj fabrikası (1929)
15-kayaş kapsül fabrikası (1930)
16-nuri killigil tabanca, havan ve mühimmat fabrikası (1930)
17-kırıkkale elektrik santrali ve çelik fabrikası (1931- genişletildi)
18-eskişehir şeker fabrikası (1934)
19-turhal şeker fabrikaları (1934)
20-konya ereğli bez fabrikası(1934)
21-bakırköy bez fabrikası (1934)
22-bursa süt fabrikası (1934)
23-izmit paşabahçe şişe ve cam fabrikası (1934 temel atma)
24-zonguldak antrasit fabrikası (1934 temel atma)
25-zonguldak kömür yıkama fabrikası (1934)
26-keçiborlu kükürt fabrikası (1934)
27-ısparta gülyağı fabrikası (1934)
28-ankara, konya, eskişehir ve sivas buğday filoları (1934)
29-paşabahçe şişe ve cam fabrikası (1935 - tamamlandı)
30-kayseri bez fabrikası (1934 temel atma)
31-nazilli basma fabrikası (1935- temel atma)
32-bursa merinos fabrikası (1935 temel atma)
33-gemlik suni ipek fabrikası (1935 temel atma)
34-keçiborlu kükürt fabrikası (1935)
35- ankara çubuk barajı (1936)
36-zonguldak taş kömür fabrikası (1935)
37-barut, tüfek ve top fabrikası (1936)
38-nuri demirağ uçak fabrikası (1936- ilk türk uçağı nud-36 üretildi)
39-malatya sigara fabrikası (1936)
40-bitlis sigara fabrikası (1936)
41-malatya bez fabrikası (1937 temel atma- bu fabrika hariç bütün bez ve dokuma fabrikaları atatürk'ün sağlığında açılmıştır.)
42-izmit kağıt ve karton fabrikası (1934- temel atma)
43-karabük demir çelik fabrikası (1937- temel atma)
44-divriği demir ocakları (1938)
45-izmir klor fabrikası (1938- temel atma)
46-sivas çimento fabrikası (1938-temel atma)

not: bu fabrikalar sayesinde 1929-1938 yılları arasında ağır sanayi üretimi 2 artarken toplam sanayi üretimi %80 artmıştır. kömürde 0, kromda %600, diğer madenlerde %200 artış olurken demir üretimi 0'dan 180.000 tona çıkmış, şeker üretimi 200 misli artmıştır. 1926’da başlayan şeker üretimi 1927-1930 arasında 5162 tondan 95.192 tona çıkmıştır. tekstil sanayi ülkenin tekstil ihtiyacının %80’ini karşılar duruma gelmiştir. tekstil ürünleri ithalatı 1927'de 51.000.000 türk lirası iken bu rakam 1939'da 11.900.000 türk lirasına düşmüştür. 1924-1929 arasında pamuk ürünleri üretimi 70 tondan 3773 tona, yün 400 tondan 763 tona, ipek 2 tondan 31 tona çıkmıştır.

“türk milleti, türk malı alın, türk parası türk ülkesinde kalsın!”

mustafa kemal atatürk


neler bırakmışın ülkeye hala sata sata bitiremediler.
(1)
43375 #18  #43375
umutsuz durum yoktur,
umutsuz insan vardır...
ben hiç bir zaman umudumu yitirmedim!
mustafa kemal atatürk
(0)
43396 #19  #43396
her yerde resmi olan adam. tuvalette bile gördüm.
(0)
43448 #20  #43448
kahraman.
(0)

Tümünü Göster [59]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: