okumadım kardeş durumumuz yoktu

okumadım kardeş durumumuz yoktu

Tümünü Göster [4]

37637 #1  #37637
ekşi sözlük'te uzun entry'lere girilen avam yorumu.

komikmiş gibi değil gibi. okurken yüz kaslarında yaptırdığı değişim inkar edilemez ancak bu tip bir yaklaşıma da etiksel anlamda onay verilir mi orası tartışılır. işte zaten benim tartışacağım kısım burası. uzun entry yazanlar artislik mi yapmaktadır, diğer insanları basit mi görmektedir yoksa bu vasatın hezeyanından başka bir şey değil midir bunları inceleyeceğiz.

bu tip yaklaşımlar yani uzun entry yazanları değişik bir sınıfa koyup kendisini ortalama sınıfa aitmiş gösterme çabasına girenler bana kalırsa esas marjinal kesimi oluşturmaktalar. sonuç olarak kimse uzun yazmak zorunda değil, kimse onu okumak zorunda değil. uzun entryleri okumak bir meziyet değil, okumamak da kişiliği aşağı çeken bir durum değil. zamanın yoktur okumazsın, canın istemez okumazsın, üşünür okumazsın. bunların hiçbirisi seni tanımlamaz, kişiliğini ortaya koymaz.

ancak uzun bir entry'e bu bakınızı girmek bazı şeyleri tanımlayabilir, senin içindeki gizli kompleksi açığa vurabilir. bu sahidende bir eziklik göstergesi olabilir. ama tabii ki bu kadar ileri bir tespitte bulunmayacağım. ancak bu bakınızı vermek, insanı cidden küçülten bir şey. aklı sıra karşı tarafı marjinal bir konuma itip kendisini normal insanlar sınıfına sokuyor. buna ezik demeyelim de ne diyelim bilemedim. ama yine de ezik demeyelim, gereksiz insan tiplemesi diyelim. bu daha iyi.
(0)37644 #2  #37644
ilk görüldüğünde komik gelen ama zamanla her uzun enrty içeren başlıkta görülmeye başlanınca sıkan bakınız örneği.
(0)37677 #4  #37677
(bkz: okuyamadim kardeş durumumuz yoktu)

durum yoksa ve bunu pişman bir boynu büküklükle dile getiriyorsa oku-y-a-maz, okumaz demek seçim belirtir.

bunun dışında bir de, evet bu bkz. ı diğer klişe bkz.lardan ayıran bir ruhu, özerkliği mevcut. uzun yazı sahibini de gülümsetebilen cinsten bir bkz. ilk başta.
bir yandan okuyamayan kişinin kendi durumunu belirtip, karşıdakine bir saldırganlık içermemesi rolü yaptığından yüzeysel bakınca sevimli.

-okuyamadım kardeş durumum yoktu.
+belli oluyor.
gibi bir karşı çıkışa ve okunulmayan kişinin kendini rahatlatmasına imkan tanır. burada 'durum'dan kastı ailenin maddi durumu bağlamından çıkarıp, okuyamayanın 'zeka yapısı', entelektüel yeterliliği gibi yorumlayarak kendi kendini teselli edebilme imkanı doğuyor.

asıl konuya gelirsek, bu bkz. okumayacaksan sözlükte işin ne gibi haklı agresif tepkilerin de odağı olabilir mesela.
yazmaya, çizmeye, okumaya ,tartışmaya odaklanmış insanlar var , çünkü sözlüktesin. ama twitter modunda takılmak istiyorsun.insanlar senin için kendi düşüncelerini kırpa kırpa özet geçerek anlatsın talebindesin.
hazırcısın, fast food çocuğusun , çelişiksin. e bi zahmet sen kendin özetini çıkar kardeşim ben elimden geleni yazmışım, stilim bu, beğenmiyorsan okuma . kimse kafana silah dayamıyor, ama okumadığını bana özellikle iletmek zorunda değilsin.
senin okumamazlığını kamuoyu gibi yansıtarak , yazana karşı bir 'yargı' oluşturuyosun ki onca emek verilmiş belki başkaları üşenmeyip okuyacak, hoş değil.
şu 'istesen kırpabilirsin , öyleyse en kısa haliyle anlat' olayı da komikli. içler acısı. victor hugonun sefilleri de 300 sayfalık tek cilde sığabiliyor tabii ilkokul çocukları için hazırlanan versiyonu. zamanda yolculuğu keşfettim, şimdi gidip hugo abimize özet geç piç 4 cildi kim okusun deyip gelecek cengaver aranıyor.

bu bkz. ı kullananlara bakışım ilk başlarda oldukça sıcakken, bu kadar yaygınlaştıktan sonra sadece kusma efekti yaratabiliyor. uzun yazana karşı çıkarken bile kendi cümlelerini üretemeyecek kadar beleşçi, yaratıcılıktan uzak; yaratmaya çabalayanın önüne de set çekmeye çalışan, 2000lerde çocuk olup iki satır dostoyevski okumadan 18ine basmış, sosyal medyayla büyümüş bir tip geliyor gözümün önüne.
okuma kardeşim, sen de okumayıver; herkes okuyacak diye bir kaide yok. *
(0)Tümünü Göster [4]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: