opera operasyonu

opera operasyonu

Tümünü Göster [3]

58593 #1  #58593
7 haziran 1981'de israil hava kuvvetleri'nin bağdat'in yakınlarındaki osirak nükleer santraline yaptıkları saldırıdır. aslında bu operasyonun şöyle bir ironik tarafı vardır. 1980-1988 iran ırak savaşı sırasında iranlılar da burayı bombalamaya çalışmıştır ancak tam hasar verememiştir.

operasyonun en mühim kısmı çaktırmadan (1600 km mesafe var sonuçta) israil'in f-15 ve f-16'lara nasıl gonderecegidir. bunun için suudi arabistan-ürdün sınırına paralel ucarlar. suudlar siz ne ayaksiniz diyince "biz ürdün ucaklariyiz". ürdünlüler sorunca da "biz suudi arabistan ucaklariyiz" diye yanıt verilir ki bunun için pilotlar ürdün ve suud aksanıyla arapça konuşma eğitimi almıştır.

uçakları havada farkeden tek kişi o sırada akabe körfezi'nde yat sefası süren ürdün kralı hüseyin bin talal'dir. ıraklılara haber vermek istese de iletişim sorunları sebebiyle haber veremez.
(0)58637 #2  #58637
operasyonda şah dönemi iran'a verilecek f-16 uçakları kullanılmıştır. oldukça hassas, yol boyunca alçak uçuş gerektiren bir operasyondur. santrale yaklaşıldığı vakit irtifa kazandıktan sonra atış gerçekleştirildi.

aslında operasyonun amacı psikolojiktir. katedilen mesafe açısından mesaj niteliği taşır. uçaklar yakıt ikmali yapmadan ırak'ın içine doğru arazi maskesi yaparak ilerlemiş, iki dakikadan az bir süre içinde atışları gerçekleştirmiştir. yakıt idaresi ve hedef hassasiyeti açısından mikro cerrahi operasyonu gibidir.

saldırı sonucu 10 ırak askeri 1 fransız sivil hayatını kaybetti. operasyon dünyada büyük tepkilere neden oldu. fakat sonuçta santralin ırak nükleer programı için kullanılma olasılığı olduğundan israil'e yaptırım yapılmadı. santrale yakıt yüklenip, faaliyete geçmeden operayon gerçekleştirilmiştir.

uçaklar bölgeye gelmeden ırak yer savunması yemeğe gitmeden önce radarlarını kapatmıştır ayrıca iran saldırıları yüzünden ırak hava kuvvetleri de ciddi zaaiyat vermiş.

genel olarak bir ders çıkarmak gerekirse arap israil savaşları dahil olmak üzere araplar hem stratejik açıdan zayıf zihniyete sahip, hem de kemdi aralarında birlik kurabilecek yeterlilikte değiller. meseleye kültürel açıdan bakabiliriz. sin yarımadasının geri kazanılması bile mısır kuvvetlerine büyük bedel ödetti. keza suriye de israil'e karşı önleyici bir tehdirpt olmakla beraber, askeri açıdan liyakat sahibi bir ülke olamadı. bunu tüm arap coğrafyasına mal edebiliriz.
(0)Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: