osmanlı devleti'nin yıkılma nedenleri

osmanlı devleti'nin yıkılma nedenleri

Tümünü Göster [5]

42819 #1  #42819
osmanlı çok fazla ulustan oluşan bir devletti bu yüzden küçük bir kıvılcım bile ülkede isyan çıkmasına neden oluyordu şimdi diyeceksiniz osmanlı ezelden beri çok fazla ulusa sahipti neden yıkılmadı diye bunun nedeni o zaman ki devletlerin osmanlı kadar güçlü olmamasından kaynaklanıyordu.ta ki ne zaman osmanlı'dan güçlü olmaya başladılar o zaman osmanlı da isyanlar çıkmaya başladı buna bağlı olarak da ıslahatlar felan geliştiridi ama yeterli olmadı.osmanlı ıslahat uğraşırken avrupalı bilim ve sanayi ile uğraşıyordu ve madden çok güçlendiler bu zaman zarfında osmanlı da tabi onların hızına yetişemedi ve doğal olarak yıkıldı.
(3)65706 #3  #65706
aslında tamamen ekonomik, para bitti aşk bitti hesabı . osmanlı ekonomisi üretimden ziyade vergi ve ganimete dayalı . imparatorluğun doğal sınırlarına ulaşması , yeni dünyanın keşfi , osmanlı topraklarından geçmeyen ticaret yollarının bulunması vb. sebeplerden .
(0)65715 #4  #65715
(bkz: israil)

pardon ya o yıllarda israil henüz yoktu. o zaman:

(bkz: yahudiler)

hay amına koyayım osmanlı yahudileri de bu topraklara geldiklerinden beri hep yararlı ve üretken olmuşlardı. ayrıca osmanlıya isyan etmeyen tek azınlık da onlardı. israel alyans cemiyeti de tutmamıştı.

ne ulan bu osmanlıyı yıkan sebep?
(0)72086 #5  #72086
"uluslararası politika" denen kılı kırk yarma sağ gösterip hiç vurmama, aba altından sopa gösterme , saman altından su yürütme düşmanı düşmana kırdırma sanatında başarısız olmalarıdır, sen fransız kralını 2 paragraf boyunca "sen fransa denen küçük kasabanın fransuva adındaki aciz yöneticisi, bense tanrının gölgesi kanuni sultan süleyman kapıma gelmişsin yardım dilermişsin" diye ezikle, diğer bir sultanın* gitsin babasını bile tanımayan bir gün kafa kesmese canı sıkılan elin berserkine beni hiç uğraştırmayın kulum olun* diye mektup yazsın, savaşlara davulla zurnayla kösle duyura duyura çık 6 ay evvelden haberini gönder geleceğiz ebenizi ziyaret edeceğiz diye sonra bak bu isyanlar da neyün nesüdür sabun mu bitmiştür ki hamamda*..
ayrıca (bkz: kibir en sevdiğim günahtır)
(0)Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: