para

para

Tümünü Göster [10]

1024 #1  #1024
hayatın anlamıdır.
sizi öyle olmadığına inandırmaya çalışanların nedense çok parası vardır ve o paranın bir gıdımını size vermezler.
akıllı olun.
(0)
18767 #2  #18767
yeni takas sistemi. ne kadar paranız varsa dünyadaki insanlardan biri/birkaçı/hepsi size o paranın değeri kadar borçludur.

para kazanmak için değil borçlarımızı ödemek için çalışırız. işverenin parası vardır ve bütün insanlar eşit oranda işverene borçludur. siz çalışarak işverenin elinde bulunan "borç senedini" alırsınız. hayatınızı devam ettirmek için parayı harcadığınız zaman dünyada kimsenin size borcu kalmaz, aksine birilerine borcunuz olur. ve tekrar çalışırsınız, tekrar çalışırsınız, tekrar çalışırsınız. ta ki siz ölene kadar.

peki nasıl borçlu doğuyoruz diye düşündünüz mü hiç?

cevap için : (bkz: kapitalizm)
(0)
40303 #3  #40303
hemen herkesin sürekli dilinde olan varlık. iki kişi yanyana geldiğinde muhabbet döner dolaşır ya buna ya da bunun alabildiklerine gelir.

bir kaç ay evvel kalabalık bir semtte öylesine dolaşıyordum. hava güzeldi. dükkânlar dolup taşıyordu. birbirine çok yakın masaları olan bir kafeye oturdum. kahvemi söyledim ve etrafımda konuşulanlara ister istemez kulak misafiri olup dinlemeye başladım. sağımda oturan iki genç birbirleriyle kariyer planlarını paylaşıyordu. biri diğerine "ya olm o paraya çalışılmaz manyak mıyım ben" dedi. diğeri "en iyisi muhasebe abi, kendi maaşını kendin yazıcan" diye karşılık verdi gülerek. sırtımı onlara, yüzümü de anne kız oldukları belli olan ikiliye döndüm. masanın üstüne aldıkları ufak tefek şeyleri açmışlar, inceliyorlardı. kızı, annesine bir takının etiketini göstererek "ucuza mı aldık diyorsun" diye sordu. anne umursamaz bir tavırla "amaaaan kızım, babanın işi ne, ödesin" dedi. beraberce güldüler. hesabı istediğimde kahvemi yarım bıraktığımı farkettim. bir dikişte kalanı içtim ve ara sokaklara doğru hızlıca yürümeye başladım. yokuş yukarı giderken iki yaşlıya denk geldim ve yavaşladım konuşulanlara kulak kabartmak için. fötr şapkalı olan, bastonluya dönüp "işte ben de söyledim benim iki numaraya, sat oğlum dedim, sat ye parasını çatır çatır".

derken, modifiye bir arabanın açık kaputu önünde konuşan dört gence denk geldim. yanlarına dikilsem garip kaçacağından, hemen önlerindeki merdivenin ilk basamağına oturdum. moleskinimi çıkarıp bir şeyler karalıyormuş gibi yapıyor, bir yandan da kulak kabartıyordum konuştuklarına. motordan, filtrelerden, ecu'ya yazılım attırdığından, ateşleme kablosunu ebay'den aldığından bahsediyordu biri. diğeri cep telefonunu çıkarmış, telaffuz edilen euroları tl'ye çeviriyordu.

akşama kadar böyle böyle on oniki kadar gruba denk geldim. frp konuşan grup hariç hepsi para yahut paranın satın aldıklarıyla ilgili konuşuyordu. şimdi biri çıkıp "lan senin işin gücün yok da milleti mi dinliyorsun, edepsiz" demesin. hiç âdetim değildir normalde.

sürçülisan ettiysek affola.
(0)
40307 #4  #40307
kimisine varlığı dert, kimisine yokluğu dert, kimisine kazanması dert olan, her hizmete ve mala değer biçilmesine imkan veren kağıt/metal parçası.

varlığına alışan insan yokluğuna ayak uyduramayacağı için varlığını sağlayan sisteme ettiği kölelikten kendini kurtaramaz. kölesi olduğu sistemi eleştirirken de alternatif olarak daha iyi imkanlara sahip daha fazla para getiren başka bir kölelik sistemi arar. neyse fazla saçmaladım ben gidiyim sistem kölesi olarak iki satır daha kod yazayım...
(0)
40328 #5  #40328
kızları mıknatıs gibi çeken ucube şey
(0)
40414 #6  #40414
40 tanesi 1 kuruş eden birimdi zamanında. liselileri bırak, üniversiteliler bile bilmez.
(0)
62761 #8  #62761
insanların cebinde, cüzdanlarında, banka hesaplarında, bilgisayar ekranlarında vb. yerlerde dolaşan rakamlardır.
(0)
63566 #9  #63566
tarlada su neyse ekonomide de aynı işlevi gören değişim aracı.
(0)
82497 #10  #82497
kazanç.
(0)

Tümünü Göster [10]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: