Pkk'yı bitirecek çözüm

pkk'yı bitirecek çözüm

Tümünü Göster [12]

52134 #1  #52134
silah önerisi 3 adet dislike almış. bu şahıslar büyük ihtimalle terör sorununu papatyalarla bitirmek istiyorlar. keşke öyle bitse. akp yıllar boyu çözüm sürecini işletti. bu süreçte pkk'ya katılımın artması bir yana pkk bol miktarda silahlanma süreci içine girdi. yani barış süreci pkk'nın, yani bir terör örgütünün güçlenmesinden başka bir işe yaramadı. ama zaten silaha karşı olan kesim, pkk'nın silah bırakmasına karşı. bu bakımdan sinsi bir hainlik süreci içerisinde olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. bu adamlar kürdistan kurulduğu gün "nasıl koyduk ama xd zaaaa" diye bize hareket de çekeceklerdir. kendi içlerinde bir terörist oluşum oluştuğu zaman kafalarını ezecek, kimse de buna ses çıkarmayacaktır.

pkk ile silahla mücadele olmaz diyen türk gizli haindir. ha silah olmaz "bonba" atalım diyorsa değildir. tüm dünya terör örgütleri ile silahlarla mücadele eder, bu işin olur yolu budur. vereceksin kafasına kurşunu bombayı, sonra da biter mi bitmez mi izleyeceksin.
(0)
52155 #2  #52155
silah değildir. papatya da değildir. bonba hiç değildir.

çözüm sürecinin başarısızlıkla sonuçlanması, bu çözüm metodunun değil, çözüm sürecini daha fazla yükselmek için bir basamak olarak kullanmaya kalkışan akp'nin suçudur.örneğin bu süreç akp-hdp değil de chp-hdp arasında işlenmiş olsaydı, bu başarısızlıklar söz konusu olur muydu? sanmıyorum. evet, chp'nin önerdiği metot, akp'nin kullandığı metottan farklı olabilir, fakat her ikisinde de silahlı mücadele söz konusu değildi. 32 yıldır zaten bu silahle mücadele yolu deneniyordu. bu yöntemin başarılı olduğunu kim iddia edebilir ki? yukarıda da yazıldığı gibi pkk, bu savaştan güçlenerek çıkmadı mı? unutmamak gerek ki pkk'nın arkasında büyük bir halk desteği var (türk-kürt fark etmez) ve şiddetin artmasıyla birlikte bu destek de artıyor. türkiye siyasetinin pkk'yı bitirmek adına yapabileceği en önemli unsur, bu desteği bir silahlı örgüte değil; bir siyasi partiye (hdp) yorup, müzakere yoluyla uzlaşma yoluyla bu siyasi savaşı aynı siyaset ile bitirmeye çaılşmaktır.

peki biz ne yapıyoruz? her fırsatta hdp'yi baraj altında bırakmaya çalışıyoruz, pkk'yı alevlendirerek partyi daha fazla marjinalleştirmeye çalışıyoruz, yok hükmünde değerlendiriyoruz. tüm bu anti demokratik yöntemlerle bu siyaset yollarını tıkadığımız an, halk yine, haklı olarak tek yol bildikleri silah yoluna başvurmaya başlıyor.

ağrı'da birkaç hafta önce 2 çocuk öldürülmüştü mesela. aynı ildeki bir arkadaşım ile görüştüm konuyla ilgili olarak. söylediği tam olarak şunlardı:

"abi, pkk'yı sevmiyorum. kürdüm ama sevmiyorum. mesela geçen van yolunda tır yakmışlar. sonra da şehrin tam ortasında jandarmaya saldırıyorlar. sevmiyorum abi. fakat dün şerefsizler fırında çalışan iki çocuğu öldürdüler. bizim mahalledendi ikisi de. şeker gibi çocuklar. onlar suçsuz günahsızdı. çatışmalardan kaçıp odunluğa sığınmışlar fakat tim gelmiş ikisini de öldürmüş. sabahda o cesetleri alıp erzurum'a götürmüşler. ailelerinin haberi bile yoktu öldüklerine. bir onlara bakıyorum, bir de pkk'ya... abi sevmyorsam bile savunuyorum. haksız oldukları çok şey var ama savunacağım. mecburum."

şu kısacık konuşmasına iki gün kafa yordum. öyle ayrıntılar saklıydı ki bu konuşmada... savaş yüzünden istediğini düşünemeyen suçsuz bir genç. kendisini savaşa ve ölüme kucak açarak, derinlerdeki nefretinin gösterdiği yolu takip ederek, bu yolda yürümeye mecbur bırakmak.

bu savaştan geriye ne "kürdistan fikri" ne de vicdan kaldı. pkk ve kürt hareketi (azılı kürt milliyetçileri hariç) bu ayrı devlet fikrinden vazgeçeli 10 yıllar oldu. geriye sadece yaşanmış acılar kaldı. ve belki de yaşanacak acılar. bu yüzden önümüzde sadece iki yolun kaldığını görmek gerek. ya insanca, vicdanla konuşacağız, tartışacağız; ya da bu acıları yaşamaya ve belki de yaşatmaya devam edeceğiz.

not: bu "kürt sorunu" -ki bana göre zihniyet sorunudur.- nedeniyle ülkenin ne kadar geride kaldığına hiç değinmedim bile. belki değinirim de...

çözüm süreci ile ilgili: türkiye'de iktidar olabilmiş tüm partiler kürtleri oyuyla yükselmiştir. akp'nin çözüm sürecini kürt oylarını garantiye almak için yürüttüğünü de söyleyebiliriz.
(0)
52171 #3  #52171
ne kadar avrupalı olmak istesekte tam anlamıyla ortadoğuluyuz ve ortadoğu'nun en önemli kuralı elinde silah olan gücü halka hissettiren kazanır . pkk sorunu çözülmek isteniyorsa öncelikle pkk bölgeden silinmeli, halk üzerindeki gücü ortadan kaldırılmalıdır.halkın istekleri örgüt elebaşlarından değil halkın kendisinden öğrenilmeli, terör örgütünün halk nezdinde meşruluk kazanmasına izin verilmemelidir. terör olaylarına karışmış kanunen çocuk olarak tanımlanan küçükler, kanun yolları işletilerek ailelerinin velayetinden alınmalıdır. son günlerde tartışma konusu olan terörist ihbar edene ödül verilmesi gibi uygulamalar arttırılarak istihbarat hem halk hem teşkilatlar tarafından sağlanmalıdır. pkk'nın bölge ve halka verdiği ekonomik zarar bütün iletişim yolları ile halka anlatılmalıdır. örgütün en önemli kaynaklarından olan uyuşturucu ticareti ve kaçakçılık caydırıcı cezalar ve uygulamalarla engellenmelidir. en önemlisi ise politikalar oy kazanmak amacıyla değil sorunu çözmek için olmalı ve kararlılıkla uygulanmalıdır.
(5)
52212 #5  #52212
biraz silah biraz diplomasidir.
su anda pkk'ya karşı saldırıya geçmenin çok da bir anlamı yok. adamlar her öldürdükleri teröristin yerine birilerini bulacaksa mesafe kat edilmez.
halkı kazanırken, örgütün de tepesine bineceksin.

an itibariyle yapılması gereken
1) türkiye'nin genel demokrasi sorunlarını çözmek. amaç uzun vadede kürt'leri abd'deki hispanikler gibi yapmak olmalı.
bu kapsamda daha spesifik olarak kimlikleri koruyan ama onlara gönderme yapmayan bir anayasa yapmak, yerel yönetimleri güçlendirmek, siyasal parti kanunlarını değiştirmek vs geçiyor. ki bunların çoğu sadece kürtlere değil hepimize lazım.
2) bölgede devlet eliyle insanlara iş imkanı sağlamak. bu açıdan israil'deki kibbutz'lar örnek alınabilir
3) sınır güvenliği'nin sağlanması (bkz: türkiye'nin güney sınırına duvar örmek)
4) önce pkk'nin şehir yapılanmalarına sonra tr içinde bulunan dağ kadrolarını temizlemek
5) bir an önce en azından güneydoğu özelinde profesyonel orduya geçmek. buralarda özel eğitimli dağ komando birliklerinin sayısını artırmak.

kandil'e girmek en son iş...
(0)
52309 #6  #52309
türkiye cumhuriyeti devleti'nin kürtlerin güvenini tekrar kazanması: aşikar ki kürtlerin azımsanamayacak bir kısmı pkk'yı devlet'in keyfi uygulamaları ve hukuk dışılıklarına karşı bir caydırıcı güç olarak görmekte, ayrıca tsk'yı olağan üstü hal ilan edilmiş bölgelerde işgal kuvveti telakki ediyor; yani, aslında "terör sorunu" denen şey düşük yoğunluklu bir iç savaş. binaenaleyh devlet, gerçek bir hukuk devleti olmadığı, yani türkiye'de hükumetlerin icraatı hukukla denetlenmediği ve hükumetlerin gücü hukukla sınırlandırılmadığı sürece pkk'ya katılım durmaz ve pkk bitmez. pkk gibi bir örgüt, kurulduktan bu kadar zaman geçtikten sonra, tabii ki kendisini feshetmeğe veya silah bırakmağa müzakereyle ikna edilemeyecektir. bu yüzden bu çok fazla sabır ve dikkat gerektiren zorlu bir süreç olacaktır. aklıselimimizi kaybetmediğimiz ve devlet hukuka bağlı kaldığı sürece umut vardır.
(0)
52324 #7  #52324
askeri yöntemlerle bitirirsin ama 3-5 sene sonra tekrar ortaya çıkar, kökünü kazıyamazsın zaten yaptığın mastafa da değmez. güneydoğunun ülkeye pek bir katkısı yok ne dinamikt bir ekonomi var, ne petrol gibi yeraltı kaynağı vs... en karlı çözüm kürtlere bağımsızlığını vermek

"bölünmekten ne korkuyorsunuz allah aşkına! bir diyarbakır, bir şırnak... al kardeşim, idare et. burada kalan kürtler, isterlerse çifte vatandaş olurlar. sen devamlı yatırım yapacaksın; pkk da yatırım yapanın beynine çöküp haraç alacak, adam kaçıracak. ben istanbullu olarak niye onlara vergi vereyim kardeşim? verin orayı; üç sene sonra yalvaracaklar, "vazgeçtik, bizi alın." diye."
besim tibuk
(0)
52348 #8  #52348
bir gün pkk destekçisi kürtlere pkk'nın kürtleri temsil etmediğini ve türklere her kürdün pkk'yı desteklemediğini öğrettiğimizde bu sorun halledilecektir. evet basit dostlar, o kadar karmaşanın o kadar dalaverelerin içinde meselenin özü bence budur. bunu başaracağımız vakit pkk bitmiş demektir. bir türk olarak bazen kendimi kürtlerin yerine koyuyorum; şehit haberi geldiği zaman milliyetçilerden kürtlere edilen hakaretleri görüyorum. ve öyle kürt vatandaşları var ki bu vatan için canını feda etmeye hazır.

yakın zamanda mardin nusaybin'de baba ocağının önünde taranan ve şehit olan polis memuru yakup mete buna örnektir. yakup mete kürt bir ailenin kürt çocuğuydu ve şerefsizlerin tehditlerine rağmen mesleğini bırakmadı, kalleşçe şehit edildi.
(0)
52706 #9  #52706
bugün gerçekleştirilen tunceli saldırısı sonrası 2+2 ' nin 4 etmediğini idrak ettiğimiz görüntülerdir. devlet olarak oradan çekilemezsin, ama devlet olarak oradaki varlığın artık bana da ( ırk olarak; türk ) kürtlere de (artık nasıl bir kürt tanımı nasıl bir aidiyet, adanmışlık, felsefe ise) batmaktadır. ben bu ülkenin vatandaşı olarak orada polise bağıran, yapma diyen adamla/kadınla çözüm düşünemiyorum. yani çözüm yok, bu topraklar bu ülkenin sadık bir evladı olan bana, sadık olmayan diğer fertlerine (ırk olarak kürt değil bir önceki parantez içi) dardır.
(0)
52717 #10  #52717
iran'daki kürt ırkçısı terör örgütü pjak 2009 yılında resmen bitti.
hem de silahla, tankla, füzeyle ve vinçlere asıla asıla bitirildi.
http://img.a24.com.tr/hbrRe...
http://img.dailymail.co.uk/...
http://dissidentvoice.org/A...
http://1.bp.blogspot.com/_Q...

yani 45 tonluk 25 metre bomlu vinçlerle terörü bitirmek ve demokrasiyi tesis etmek mümkün. ancak demokrasinin zaten içindeyken yerel kadıların fetvaları ile anında yargılı infaz yapmak mümkün değil. türkiye demokratik bir hukuk devleti ve bu özelliği onu terörle mücadelede zayıf kılıyor. pjak ile pkk ortak olduğu halde iran'da akrabası asılanlar iran'ı van'da ve istanbul'da protesto edebiliyorlar:

http://www.gazetevan.com/im...
http://bianet.org/bianet/du...

iran'ın avantajı budur. hukuk sistemi roma hukuku ve şii ismailiyye şeriatının sentezi olduğundan anında yargılı infaz yapabiliyor. türkiye'nin böyle bir şansı yok, böyle bir şansının olması demek türkiye'nin zaten pkk'nın da ötesinde tehlikelere gebe kalması demek.

pkk'yı bitirmenin yolu bölge halkını pkk'dan uzaklaştırmaktır. bunu yapmanın çeşitli yolları var. ama tümü çok para gerektiriyor.
türkiye ekonomisi iyi bir ülke olsaydı sırf parayla yok ederdi pkk'yı. kaddafi sırf parayla birbirine düşman onlarca aşireti 40 yıl huzur içinde yaşattı libya'da misal.

biz de para da olmadığına göre özetle pkk'nın bitme ihtimali terörün olduğu bölgeye özel; demokrasi, hukuk ve insan haklarından uzaklaşmakla doğru orantılıdır. bu noktada kimi uzaklaşalım der kimi yok böyle iyi der.
(0)
52721 #11  #52721
bir terör örgütü ile mücadele etmek için insan haklarından ve hukuktan uzlaşmak gerektiği düşüncesini doğru bulmuyorum. terör örgütüne yönelik , gerekli hukuki düzenlemeleri yaptığın zaman , uluslararası camiada dışlanmazsın , kimse sana sert terörle mücadele kanunları düzenledin diye karşı çıkamaz. çağımızın en büyük güvenlik sorunu terördür. avrupa devletleri ve halkları bunun farkındadır.
türkiye de insan hakları konusunda bir düzenleme(kanun) eksikliği yoktur, eksiklik uygulamadan kaynaklanmaktadır.bugün cmk kanunumuz incelendiğinde hürriyeti kısıtlayıcı koruma tedbirlerinin çok sıkı şartlara bağlandığı görülecektir .avrupa'nın hiçbir ülkesinde bu kadar zor tedbirler öngörülmemiştir, uygulamaya bakıldığında ise insan haklarını ihlal edici uygulamaların çokluğu görülecektir.
bir türk milliyetçisi olarak , türk ve kürt halkı gönül birliğini kaybetmiştir düşüncesini kabul edemem. bu bütün inançlarıma ve doğru bildiklerime terstir. biz kürtleri kendi geleceğimizden ayrı bir yerde görmüyoruz , göremeyiz.
(0)
53050 #12  #53050
terör bitmeyecek bunun iki sebebi var
dış sebep
amerika kürtler için prefabrik devlet kuruyor resmen ırak ve suriye'de bunun türkiye'de olmayacağını düşünmek için mal olmak lazım.(aslında kurulacak devletin önünde de ciddi engeller var fakat bu kürtlerin sorunu amerika somali tarzı bir devlet dahi olsa bir devlet kurduracağa benziyor tabi kendi görüşüm olayları farklı yorumlayan da çıkabilir.)
iç sebep kürt milliyetçiliği bu milliyetçilik var oldukça terör devam edecektir. zaten milliyetçilik işin içine girince ancak karantina altına alırsınız yok etmeniz için milliyetçiliği yok etmeniz için milleti yok etmeniz gerek.
yani terör bitmeyecek hele ki komşularımız bu haldeyken.
fakat doğru adımlar ile kayıplarımızı azaltabiliriz.
(0)

Tümünü Göster [12]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: