red sonja

red sonja

Tümünü Göster [1]

66239 #1  #66239
red sonja yada kızıl sonja ; karşımıza ilk kez; marvel, conan the barbarian serisinde 23. sayıda çıkar. hyrkania'da ailesiyle beraber yaşarken, 17 yasında eşkiyalar tarafından evleri basılmış, tüm aile fertleri öldürülmüş, kendisi de tecavüze uğrayıp ölüme terk edilmiştir. bu esnada kızıl tanrıça scathach kendisine görünmüş, onu müthiş bir savaşçıya dönüştürecek üstün güçler bahşetmiştir; ancak bu gücün tek şartı sonja’nın sadece ve sadece kendisini yenebilen bir erkekle birlikte olabilmesidir. kendisine verilen bu güçlerle sonja kimsenin yenebileceği bir savaşcı değildir dolayısıyla bu onun sonsuza kadar yalnız yaşaması anlamına gelir. sonja bu şartları elbette kabul etmiştir.

sonja da conan gibi sağda solda çeşitli ödüller, altın,para için kılıcını kullanır; bu sebepten conan ve sonja’nın yolu zaman zaman çeşitli maceralarda kesişir ve bazen ödülü alabilmek, karşı tarafa kaptırmamak için birbirlerine karşı da tedbirli olmak zorunda kalsalar da, kendilerinden güçlü düşmana karşı da kılıçlarını birlikte kullanırlar. birbirilerine karşı enteresan bir bağlılıkları vardır. ancak pek fazla birarada takılmazlar. -burada bir parantez açmak isterim, ben conan’ın sonja’yı yendiği bir dövüş hatırlıyorum; ancak heryerde hekes bu ikisinin birbirine karşı bir üstünlük gösteremediklerini belirtmiş; o sayıyı bulabilirsem ilerde düzeltilirim burayı. –

sonja barbar conan serilerinde ara sıra karşımıza çıkan bir yan karakter iken , çizgi roman severler tarafından oldukça sevilmiş ve o zamanlar marvele gönderilen mektuplarda bir dönem hep ondan konuşulur olmuştur. bunun üzerine marvel, kızıl sonja için 22 sayılık özel bölümler çıkarır.

bundan sonra ise red sonja artık zamanına sığmaz olur. ılk olarak marvel , red sonja’yı spider man ile tanıştırır ve sonja , hepimizin bildiği , spider man’in kızıl saçlı sevgilisi mary jane kılığında new york caddelerinde arzu endam etmeye başlar.daha sonra telif hakları dynamite entertainment ‘a geçen sonja , yine ara sıra örümcek adam ile beraber modern zamanlarda ; amerika'da maceralar yaşar.

dynamite, 2000 yılında başladığı sonja serilerine devam eder ancak 2008 yılında sonja’yı öldürür. fakat sonja başka birinin vucudunda – ki o da sonja’nın bir akrabasıdır- yeniden doğar. hikaye bu hanımefendinin kılıç kullanmayı, dövüş sanatlarını öğrenmesi ve kızıl sonja'ya dönüşmesiyle devam eder. böylece tanrıça scathach- ki seride onun da daha sonra witchblade olduğu belirtilmiştir- tarafınan konulan şart da bertaraf edilmiş, sonja'nın üzerindeki lanet de kalkmış olur.

2014 yılında gail simone ise yepyeni bir sonja yaratır. bu sonja tecavüze uğrayan, ardından bir tanrı tarafından herhangibir şey karşılığında süper güçler edinen biri değildir. canının istediğini yapan bir savaşcıdır.

marvel sonja’yı bir anda karşımıza çıkarmamıştır. conan’ın yaratıcısı robert e. howard’ın başka bir çizgi romanındaki, farklı bir çağda yaşayan ,silah ve kılıç kullanan “ red sonya of rogatino” nun; 70li yıllarda marvel'in mükemmel takımının yarattığı harika karakter sonja'ya dönüştürülmesidir.

gerek conan'ı , gerek sonja’yı diğer süper kahramanlardan yada çizgi kahramanlardan ayıran pek çok özellikler mevcuttur. bana göre ilk ve en önemlisi de hikayelerin geçtiği coğrafyalardır. hernekadar sonja , birşekilde amerika’ya getirilip amerikan kahramanı olarak da boy göstermiş olsa da , en azından şimdilik kimsenin güçü onları modern dünyada tutmaya yetmemiştir.
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: