roma tarihi

roma tarihi

Tümünü Göster [1]

41219 #1  #41219
peşin edit: tefrika bünyesindeki tüm makalelere toplu güncelleme getirdim.


azizim, şöyle sigaramı yaktım, oturdum tv'yi açtım, baktım klip neyin var, gerneşek ve yavnanarak* izledikten sonra radyodaki gönüllü meslektaşlarımla bir iki kelam eyledim. dendi ki "roma da amma geniş memleketti, londra'dan bağdat'a, casablanca'dan batum'a, amma da seyahat etmişler adamlar", tabii ki zavallı atların çektiği erzak arabaları, parlayan güneşi yansıtan gladius'lar, ayna gibi lorica segmentata'lar, bugüne dahi moda olmuş lejyoner sandaletleri ve bulunması o zamanlar epey zor kırmızı boyalı kumaş giysileri ile birlikte. sonra hindi pozisyonu alıp önümdeki mısırları yemeye.. tamam şaka, hindi pozisyonu alıp düşünmeye başladım. sonra düşünmeyi bıraktım (keza düşünülerek bir yere varılmayacağına kanaat ettim, ancak hindi parodisi olurdu).

açıkcası düşündüğüm şey şuydu: roma gibi büyük bir memleket, adına bir giriş makalesi ve bir düzine belgesel yazmaya değer miydi?

düşündüğüm diğer bir şey ise, roma târihini yazma konusunda niçin bu kadar hevesli olduğumdu. kendi kendime "eğer bu belgeseli yazma fikri ve bu koca belgesel bu kadar ilgimi çekiyorsa, neden diğer insanların ilgisini çekmesin?" dedim. kendime olan güvenim ve emin olduğum azmim de işin içine girince, içinden çıkılamaz ve geri dönülemez bir yola adımımı atmış bulundum, a evet atmışım.

öncelikle kafamda sizin de ilginizi çekebileceğini düşündüğüm bazı sorular var, haydi bunları sss (sıkça sorulan sorular) alt başlığımız altında inceleyelim ve yanıtlayalım.

roma târihi üzerine sss:

1-geniş bir kitlenin ilgisini çekebileceği düşünülen antik roma şehri ve târihi, gerçekten üzerine belgesel yazılmaya değer midir? eğer öyleyse national geographic channel, history channel ya da discovery channel'da roma tarihi ve gerçekliği, şehir efsaneleri ve ilgili kısımlar üzerine çekilmiş belgeselleri izlememizin ne anlamı var?

yanıt: açıkcası ben, bendeniz ve kendimden oluşan ekibin kitlelere kazandırmaya çalıştığı şeyin genel kültür içerikli bir bilgi yığını gibi görünmesiyle beraber, bundan birazcık fazlası olması konusunda iddialı olabileceğini belirtmek istiyorum. çünkü roma medeniyetinin modern dünyaya askeri, edebi, felsefî, filolojik, hukuki, matematik ve mimarî alanlarda kazandırdırdığı uygulama, terim ve teknikler azımsanmayacak kadar çok ve önemlidir, bu bakımdan belgeselimizin ayrıntılı ve önemli olması için elimizden geleni ve gerekeni yapacağız. izlediğiniz belgeseller ise yanınıza kârdır, yanlışları yoktur, biz de öğrendiklerimizin azımsanamayacak bir kısmını o belgesellerden öğrendik.

2-roma niçin bu kadar geniş bir memleket? tarihi çok mu büyük?

yanıt: evet, açıkcası ekibimizle beraber hayran kalınacak bir târihe sahip olduğunu düşünüyoruz. niçin bu kadar geniş olduğunu belgeselimizden öğreneceğinizi umuyoruz. eğer kısa bir ön bilgi vermek gerekirse, romalıların "zorluklarla yıldızlara kadar (ad astra per aspera)" diye bir sözü vardır, kıssadan hisse edinin.

3- romalıların o dikdörtgen kalkanlarının adı ne?

yanıt: "scutum". miğferlerinin ismi "galea", zırhlarının ismi "lorica segmentata", sandaletlerinin ismi "caligae", kılıçlarının ismi "gladius".

4- "spqr" nedir ve ne anlama geliyor?

yanıt: açılımı "senatus populusque romanus" olan resmi roma belediyesi amblemidir. "roma senatosu ve halkı" anlamına geliyor.

roma tarihi makaleleri:

(bkz: aeneas destanı)
(bkz: alba longa'dan roma'nın kuruluşuna: etrüskler)
(bkz: alba longa'dan roma'nın kuruluşuna: latinler)
(bkz: alba longa'dan roma'nın kuruluşuna: kartacalılar)
(bkz: antik roma'da askeri ve sivil yapılanma)
(bkz: cumhuriyetten imparatorluğun bölünüşüne: roma)
(bkz: tanrı'nın kırbacı: attila)
(bkz: doğu ve batı roma'da barbar istilası: batı roma'nın çöküşü)

ek olarak:
(bkz: doğu roma imparatorluğu/@augustine cleveford)
(bkz: flavius aetius/@augustine cleveford)
(bkz: galatlar/@augustine cleveford)
(bkz: hadrian duvarı/@augustine cleveford)
(bkz: kral arthur'un muhafızları olarak lazlar/@augustine cleveford)
(bkz: roma imparatorluğu dijital haritası/@augustine cleveford)
(3)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: