Ruh adam

ruh adam

Tümünü Göster [2]

32328 #1  #32328
hüseyin nihal atsız'ın ustalık eseri olan ve kemale erişinin romanı. psikolojik çalkantıların dibine vurulduğu roman okuyucuda usta kişilerce filme çekilse efsane olur düşünceleri yaratıyor. roman karakterlerinin isimleri bile oldukça çekici geliyor. selim pusat, güntülü, aydolu, nurhan, şeref, leyla mutlak...
romanın içerisinde yer alan şiirler ise atsız'ın açık ara en iyi şiirleridir. roman selim pusat'ın yaşadığı gerilimler, siyasi göndermeler, dinlere olan bakış, türk tarihi ile hesaplaşma gibi bir çok konu barındırıyor. özellikle selim pusat'ın eşinin onu hayata döndermek için çabaları, sırf o iyi olsun diye birçok şeye göz yumuşu, selim pusat'ın arkadaşı şeref'e düşkünlüğü gibi insan ilişkileri konusunda bize müthiş ipuçları vermektedir.
(0)57648 #2  #57648
bu eseri atsız beğ değil de bir iskandinavyalı yazar nordik mitolojisi ve tarihini harmanlayarak kaleme alsaydı iddia ediyorum başta nobel olmak üzere bütün edebiyat ödüllerini toplamaya hak kazanırdı. ama yazar bir türk ve tabi ki atsız olunca kazın ayağı hiç de öyle olmuyor. entelektüel seviyemiz bir takım dedikodulardan ibaret olduğu için 2015 yılında hâlâ daha "atsız mezura ile kafatası ölçüyormuş pampalar kelle avcısının tekiymiş" diye ahkam kesen insanlarla karşılaşmak mümkün oluyor.

amaaaaan zülfü livaneli'nin büyük romancı olarak görüldüğü memlekette kime ne anlatıyorsam. siz iyisi mi gidin orhan pamuk falan okuyun, ahmet altan'ın fantezi dünyasına yolculuk yapın atsız size bir kaç beden büyük gelir.

--! spoiler !--

yüzün aya benziyor.
kaşın yaya benziyor.
gözlerin yeşil alası.
saçların arslan yelesi.
yürüyüşün turna gibi.
salmışın suna gibi.
hangi yerden, kaynaktansın?
hangi boydan, oymaktansın?

--! spoiler !--
(0)Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: