rusya ukrayna savaşı

rusya ukrayna savaşı

Tümünü Göster [5]

8055 #1  #8055
kapıya dayanmış olan savaş. ukrayna, rusya'nın savaş ilanına karşılık olarak ordularını mobilize etmiş.

(http://edition.cnn.com/2014...)

uluslararası kaynaklara göre, rusya'nın kırım'a müdahalesi ise kesinlik kazanmış durumda. bizim kısır siyasetçiler ses kayıtlarıyla, birbirlerine bok atmakla uğraşırken adamlar kırım'a girecek. oradaki tatar nüfusu ise, suriye'nin itini kopuğunu, el kaideci teröristini yüz binlerle ülkeye getirip ülkeye dolduran muhteremlerin umurunda değil tabii ki.
(0)
8072 #2  #8072
ukrayna'nın bölünmesi veya rusya yanlısı yönetimin kalması ile sonuçlanacak savaş. ukrayna bölünmeden batı yanlısı yönetim kurulmaz.
(0)
57939 #3  #57939
rusya-ukrayna-savasi 5615fa1a1847f.png
de jure olarak olmasa da de facto olarak yaşanan savaş.
aslında bayağı bir zamandır savaş kilitlenmiş durumda. rusya yanlısı ayrılıkçıların ilk çatışmalarından sonra şoka giren ukrayna silahlı kuvvetleri bir süre sonra toparlanıp ayrılıkçıları bayağı ezdi. hatta donetsk kuşatma altına alındı. ancak ukraynalılar ne zaman biraz ilerlese ruslar hemen yanıt veriyor ki su anda en az 15 bin civarında rus askeri ukrayna'da savaşıyor.

bu savaşın (bence) iki garip tarafı var
birincisi avrupa birliği'nin suriye'de pyd'ye verdiği desteğin (özellikle güdümlü antitank füzesi konusunda) onda birini ukraynalılara vermemesi, hatta obama'nin ukraynalılara silah gönderme projelerini merkel'in ısrarla reddetmesi.

ikincisiyse rusya'ya göre ukrayna'da resmi olarak rus askeri yok. ilk başta hiç yok dediler, sonra "bizim askerler kafalarına göre savaşıyor"a döndü olay. (1950-1953 kore savaşı sırasında da çin'den 1.5 milyon asker kafasına göre savaşmıştı (bkz: çin halk gönüllü ordusu)). yalnız bu sonradan şöyle bir sıkıntı yarattı...ukrayna'dan rus askerlerinin cesetleri gelmeye başlayınca (ki ailelere ilk başta yardım verilmedi (bonus: rusya tr gibi zorunlu askerliğin olduğu bir ülke), sonradan özel yasa falan çıkarıldı yardim icin, en sonunda bu askerlerle ilgili haber yapilmasi yasaklandi. ki 2000'e yakın askerin ölümünden falan bahsediliyor, az buz rakam değil.
Russia 'accidentally reveals' number of its soldiers killed in eastern Ukraine

(bkz: 5 aralık 1994 budapeşte mutabakatı)
(0)
57973 #4  #57973
nato ile rusya arasındaki kayıkçı kavgasının sonucudur, aynen suriye gibi, dahası nato ile aramıza mesafeyi koymazsak türkiye için olabileceği gibi...
(0)

Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: