sağlık sistemi

sağlık sistemi

Tümünü Göster [3]

33420 #2  #33420
ilk girdide verilen videoda çok güzel özetlenmiştir ülkenin yeni sağlık sistemi.

temeli, hangi koşulda olursa olsun giderleri azaltıp geliri artırmaktır. işin içinde olan biri olarak söylüyorum, şu an kendimi ve sevdiklerimi bu ülkenin hastanelerine götürmek istemem. eldiven, enjektör gibi basit sarf malzemelerinden tutun, mesh'ler endoclip'ler süturlar gibi ameliyat malzemelerine kadar her kalemde kalite inanılmaz düşmüş durumdadır.

videoda bahsedildiği gibi, hekimlere dayatılan performansa dayalı sistem hekimin hastaya bakışını da değiştirmiştir. kazanacağı paranın baktığı hasta sayısı, yaptığı operasyon sayısı gibi kriterlerle değerlendirildiği bir ortamda doktorun da nitelikten ziyade niceliğe önem vermesi kaçınılmazdır. o da insan neticede.

hatta periferlere verilecek uzman doktor sayı ve branş dağılımlarına karar verilirken bile hastanelerin kazandığı paraya bakılmaktadır. bu şu anlama gelir, her ilçedeki devlet hastanesinde en azından dahiliye, kadın doğum, ortopedi gibi uzmanların olması gerekir, mantık bunu gerektirir. fakat o ilçe hastanesi çok para kazanmıyorsa(bu her zaman hasta sayısının az olduğu anlamına gelmez, hastanenin gideri fazladır, tadilat ya da yeni hastane yapılmıştır vs.)o ilçeye bu uzmanlar ya verilmez ya da geçici görevlendirme ile idare etmek zorunda bırakılır.

arkada yaşanan ve anlattığım her anlamda kalite düşüşü, hastalara hekim seçme özgürlüğü, karnelerin kaldırılması, muayene ücretinin kaldırılması(ki bu da kocaman bir yalandır) gibi göz boyama teknikleri ile saklanmaktadır.

ilaveten; 2012'nin sonlarına doğru getirilen genel sekreterlik sistemi de tutmamıştır, kurmaya çalıştıkları küçük derebeylik sistemi, biraz öngörü sahibi birinin en baştan söyleyeceği gibi çökmeye yüz tutmuştur. ama sistemin işlemesi ve hizmet kalitesi şu an devletin temel derdi değildir. dertleri maliyettir, paradır.

tüm bunlar yaşanırken kadrolaşmanın da gözüne vurulmuştur. başhemşire kadrosunun adı değiştirilip sağlık bakım hizmetleri müdürü yapılmış, hastane müdürü kadrosunun adı değiştirilip idari mali hizmetler müdürü getirilmiş, böylece eski çalışanların kazanılmış hakları da hukukun etrafından dolaşılarak gasp edilmiş, istenen kadroşlaşma sağlanmıştır. bu yeni kadrolara hak ettiklerinden fazla paralar ödenmiş, akp'ye oy verme nedenlerinde anlattığım çıkar meselesi yerine getirilmiştir.

çalışanlar için durum nasıldır? yurt dışındaki özel hastaneler kadar kaliteli hizmet beklentileri olan kitapçıklar yayınlanmakta ve çalışanlardan bunların gerçekleştirilmesi istenmektedir. fakat bunları gerçekleştirmek için gereken maddi ve personel desteği sağlanmadığından istenen tüm kriterler kağıt üzerinde kalmaktadır. bu başarısızlık bahane edilerek de insanların hak ettikleri paraları gasp etmek meşrulaştırılmıştır.

özetle; çok da uzak olmayan bir zamanda çuvallayacak sistemdir. hatta çuvallamıştır da kokusu yakında çıkacaktır.
(0)49299 #3  #49299
amerika birleşik devletinde insanların özel sağlık sigortalarına mahkum edilmesi ve bu sigortalarında her türlü vakayı kapsam dışı bırakmak için kıçını yırttığı sistem. bu sistemin mağdurlarını anlatan sicko isimli filmi izlemenizi tavsiye ederim. lakin bu filmdeki olayın aynısı yavaş yavaş türkiye'ye de sağlık reformu adı altında çaktırmadan yerleştirilmeye başlanmıştır.
(0)Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: