şehzade mustafa

şehzade mustafa

Tümünü Göster [11]

1263 #1  #1263
son günlerde muhteşem yüzyıl dizisi ile tekrar gündemde olan osmanlı 'nın en şanssız şehzadesi. derler ki; neredeyse tüm dünyanın kaderi değişmiştir, katledilmesi ile. malum, kendisi ölünce yerine gelen selim sayesinde osmanlı duraklama devrine girmiş (tabi ki sokullu öldükten sonra), avrupa devletlerinin yükseliş dönemi başlamıştır. adaletli, dirayetli ve akıllı bir devlet adamı olacağına kesin gözle bakılan mustafa 'nın tamamen hayal hikayeler sonucu öldürülmüş olması ise gerçek bir trajedidir. yerine ise, yeteneksiz ve gamsız bir şehzade olan selim 'in padişah olması ise tam anlamıyla kaderin acı bir cilvesidir..

(0)
1339 #2  #1339
çakır öldüğünde gıyabında cenaze namazı kıldırıp helva dağıtan tayfanın hala hayatta olduğunu bize gösteren talihsiz şehzadedir.
(0)
1768 #3  #1768
aslında kendisi hakkında en ayrıntılı bilgiler dönemin italyan büyükelçisi bernardo navagero nun vatikana yazdığı mektuplardan (raporlardan) öğrenilir ;

" şehzâde mustafa, sultanın ilk oğlu. annesi de çerkes olan kadın. şu anda amasya'da ikamet ediyor. iranlılar'ın sınırında, istanbul'dan 26 gün uzaklıktaki bir mesafede. yıllık geliri 80 bin dükaya tekabül ediyor. annesi de onunla birlikte yaşıyor ve oğlunun zehirlenmesini engellemek için her türlü önlemi alıyor. onun için en tehlikeli şeyin zehir olduğunu, başka hiçbir şeyden korkmaması gerektiğini söylüyor. mustafa'nın annesini büyük ölçüde sevip saydığı söyleniyor.
herkes onu çok seviyor ve herkes babasının yerine tahta çıkmasını istiyor. yeniçerilerin de onun hükümdar olmasını istedikleri çok açık. sultanın bütün kullarının arzusu da bu, çünkü ilk oğlu olmasından yanısıra çok dürüst, cömert ve cesur olması da herkesin onu istemesi için yeterli sebepler. topraklarına gelen her yeniçeriye, sultanın kullarına, sadece çok iyi davranmakla, onları misafir etmekle kalmıyor, aynı zamanda çok güzel hediyeler de sunuyor. işte sahip olduğu nâmı da böyle kazanmış. her ihtiyaçları için yeniçeriler kendisine rahatça başvurabiliyorlar ve onun idaresinden bugüne kadar kimse sultana şikâyetçi olmamış.
babasına sık sık armağan olarak güzel atlar, ayrıca birkaç bin düka da gönderiyor ve bunu seve seve yaptığı çok belli.
şimdiye kadar babasına karşı hiçbir ters harekette bulunmamış. hem de başka bir kadından olan diğer kardeşlerinin babasına yakın olduklarını bildiği, hatta biri sarayda yaşadığı halde. bu konuda çok ılımlı.
söylediğim gibi herkes babasının ardından şehzâde mustafa'nın hükümdar olmasını bekliyor ve istiyor. ancak değişik olaylardan dolayı şans şehzâde selim tarafına da düşebilir (diğer ikisine çok fazla önem verilmemiş). sultanın çok sevdiği annesinin planları ve çok yetkili olan rüstem'in planları da bu doğrultuda. yani sultanın ölümünden sonra selim'in padişah olmasını desteklemek için şimdi planlar yapıyorlar. bu yüzden paşa en önemli mevkilere kendine yakın, onun emrinde olan kişileri yerleştiriyor. sancakların yanısıra, hem yeniçeri ağasını yerleştirdiği, hem de kardeşini kaptanıderya mevkilerine çıkardığı gibi. paşa kaptanıderya olan kardeşinin görevden alınmaması için büyük çaba gösteriyor. bu mevkiden kardeşini alsa bile yerine çok güvendiği başka birini koyacak. zira mustafa'nın tahta çıkmasını engellemek için bir donanma ile onun yolunu kesmekten daha iyi bir şey yok.
sultan selim, istanbul'a çok yakın. hayatta kalmayı başarırsa, annesi de ölmezse, paşa da hazinenin ve sultanın paralarının sahibi olarak, kaza eseri bir ölüm ile sultan selim'i tahta oturtmak onlar için pek de zor olmaz. her şeyi elde eden para aracılığı ile insanların kalbindeki sultan mustafa sevgisini kısa sürede silip atabilir. bu şekilde kendisi de tahtı elinde tutmaya devam etmiş olacaktır. ancak mustafa'nın öldürülememesi durumunda ise mustafa, hakettiği tahta çıkmak ve çıktıktan sonra da kaybetmemek için elinden geleni yapacaktır. sultandan sonra tahta çıkan kim olursa olsun, herkesin bir korkusu var. bunu türkler de söylüyor: bu taht meselesi oldukça kanlı olacağa benziyor ve bunun felaketlerin başı olduğunu düşünüyorlar. bu konu ile ilgili olarak sultanın taht için kimi tercih ettiğini anlamak kolay değil çünkü hepsi onun oğlu ama yanında her zaman rus karısı var ve bu kadın kendi oğullarını hep ön plana çıkarıp, sürekli mustafa'yı kötülüyor. ama mustafa'nın tahta çıkması konusunda pek bir şey değiştiremeyeceğini de biliyor. sultan da bu konuda bir şey yapamaz zira kendi ağzıyla mustafa'nın tahta çıkacağını söyledi.
(0)
1790 #4  #1790
biraz da kör ölür badem gözlü olur ata sözünü hatırlatan şehzade. asker ve ahalinin mustafa'yı tutma ve umut bağlama sebebi temelde ekonomiktir. yavuz zamanından beri bitmek bilmeyen iran seferlerinin askere ve dolayısı ile halka ekonomik olarak pek bir getirisi yoktu. bu savaşlardan neredeyse hiç ganimet toplayamadan dönen asker ve bu durumun yarattığı ekonomik durgunluk halk arasında çok ciddi rahatsızlığa yol açıyordu. oysa batıya yapılan seferler ganimet açısından çok daha verimli olup sefer sonrası ciddi bir ekonomik canlanma yaratıyordu. mustafa'nın bu ortamda iran seferlerine karşı çıkması ve yüzünü batıya dönmek istemesi asker ve halk içinde çok popüler olmasını sağlamıştır. zaten idamındaki gerekçe de iran ile savaşa karşı çıkması, şah tahmasp ile mektuplaşmasıdır. tarihi dizilerden öğrenen romantik bir takım zevatın "mustafa padişah olsa osmanlı cennet olurdu, halk çok mutlu ve mesut olacak, rönesans osmanlıda başlayacaktı" gibi boş lakırdılarının hiç bir kıymeti harbiyesi yoktur. padişahlığa kim gelirse gelsin devlet ve yönetim sisteminde hiç bir zaman esaslı bir değişiklik veya reform yapmayacaktır. mustafa'da padişah olsa onun için de halk eninde sonunda ''şalvarı şaltak osmanlı, eğeri kaltak osmanlı, ekende yok, biçende yok, yemede ortak osmanlı'' diye şikayet edecekti.
(0)
1806 #5  #1806
siyasetin bir numaralı kuralı olan "çakal olacaksın" düsturuna ayak uyduramamış, rakiplerinin ayak oyunlarını püskürtememiş, haliyle padişah olabilme sınavını geçememiştir. eskaza padişah olsa, " avrupalılar bana söz verdi, bize saldırmayacaklarmış" deyip bütün sınırları açar, sonra da anamızı bacımızı avrupalı kralların topladığı it, sarhoş, tecavüzcü haçlı orduları ziğerdi.

hayat çok acımasız be mustafa. ama tabi keşke idam edilmek yerine, deden ıı. murat gibi amasya'da inzivaya çekilip kendini ilme, bilme sanata verseydin. üzüldük senin için. lakin, o taht senin hakkın zaten değildi kanka.
(0)
1813 #6  #1813
padişah olsa anamızı bacımızı evropa keferesine ikram etmeyecek, bilakis evropa'nın bıngıl bıngıl hatunlarını memaliki osmanlının erkeklerine cariye olarak üçer beşer dağıtacak şehzademizdi. bu duruma uyanan kefere kralları, sülo'ya cariye kılığına girmiş casuslar yollayarak mustafa'nın kanına girmesini sağladılar. işte bunlar hep venedik'in oyunları.
(0)
8341 #7  #8341
son derece epik bir yemin töreni sahnesi çekilmiş tarihi karakter. bunda müziğin, karlı havanın, şiirin akıcılığının ve herkesin beyaz ten ve mavi gözlerle iskandinav gibi takıldığı osmanlı dizisinde esmer bir aktör tarafından canlandırılan şehzade mustafa'ın gerçekçi imajının etkisi büyük.

(http://www.youtube.com/watc...)
(0)
52237 #8  #52237
hürrem sultan lobisinin kurbanı

işin girgiri bir tarafa hürrem et al'a bu kadar yüklenilmesi bana biraz insanların kanuni'ye açıkça giydirememesinden kaynaklanıyor gibi geliyor.

yaşasa ne olurdu yanıtı vermek zor. ancak osmanlı değişen dış dengeleri o dönemlerde iyi kötü kendine çevirebilirdi. mesela iran'la sonucu alınamayan savaşlar yerine güç batı'ya aktarılıp donanma okyanuslara uygun şekilde modernize edilseydi osmanlı tarihin şeklini değiştirebilirdi. haa mustafa bunu yapar miydi bilinmez. ama pargali & mustafa ikilisi osmanlı'ya çağ atlatabilirdi diye düşünüyorum.

kanuni'nin yaptığı olaya gelince..
baba değilim, baba olmama da en az 5 yıl var..evladima kiyamazdim. en azından onu dinlerdim.

taht meselesine gelince..ulan zaten yaş kemale ermiş geçmiş..bir ayağım çukur da. eh zaten ölsem tahta geçecek olan mustafa. oğlan da zeki, çalışkan, seviliyor. sikerler diyip emekli olur domates yetiştirirdim.

artı bana isyan edecek olan adam cadirima silahsız biçimde gelir mi.
(0)
52260 #9  #52260
osmanlı tarihinin belki de akışını değiştirecek olaylardandır,şehzade mustafa'nın boğdurulması.
zaten sonrasında da gevşeme başlamış, bir türlü dikiş tutturulamamıştır.
(0)

Tümünü Göster [11]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: