sokak hayvanları

sokak hayvanları

Tümünü Göster [1]

52375 #1  #52375
evimizden dışarı çıktığımızda, sağda solda, arabaların altında, çöp konteynırlarının çevresinde gördüğümüz yaşam mücadelesi veren kedi ve köpeklerdir...

özellikle ülkemizde ve benzeri ülkelerde insan türünün kontrolsüz ve aşırı derecede artması sonucu insanlar yaşadıkları alanları genişletmek ihtiyacı hissetmekte ve betonlaşma bir kanser gibi yayılmakta, her yer betonarme, yüksek yüksek binalarla, sokaklar da o yüksek binalarda oturan insanların arabalarıyla dolmakta, ağaçlık yeşil alanlar ve hatta toprak alanlar ortadan kalkmakta, her yer beton ve asfaltla kaplanmaktadır.

tüm bunların neticesinde sokak hayvanları için yaşam alanı kalmamakta ve en az insanlar kadar yaşam hakkına sahip bu canlılar biz insanların kurduğu sentetik yaşam alanlarının içinde hapsolmakta ve hayatlarını sürdürmeye çalışmaktalar. bunu yaparken her an bir arabanın altında ezilme tehlikesi yanında hayvanları sevmeyen, onları birer hastalık unsuru olarak gören insanların ve hatta ruh hastası şiddet düşkünlerinin çeşitli şiddetlerine maruz kalmaktalar.

ne kadar ironiktir ki, örneğin bu sokak hayvanlarından kedilere nankör diyen insanlar, ne çabuk unuttular bir zamanlar bu hayvanlara muhtaç olduklarını...

tek katlı, müstakil, bahçeli evlerde yaşarlarken evlerindeki fareleri ve haşeratı yok eden kedilere; evlerine, kümeslerine ve hatta küçük baş hayvanlarına bekçilik yapan köpeklere muhtaç oldukları o günleri.

unutmayalım ki dünya yok olana kadar nesli tükenmeyecek, hep varolacak tek canlı türü var; o da biz insanlarız... diğer canlıların yaşamları biz insanların merhametine emanet.
(5)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: