suriye iç savaşı

suriye iç savaşı

Tümünü Göster [10]

4865 #1  #4865
2011 yılında arap baharının suriye'ye sıçraması sonucu başlayan gösterilerin bir süre sonra silahlı bir çatışmaya dönüşmesidir.

suriye ordusu, hizbullah, iran destekli el kuds militanları ve suriye'nin paramiliter güçleri şebbihalar ile

özgür suriye ordusu, el kaide uzantısı el nusra ve ırak şam islam devleti (ışid) militanları arasındaki iç savaş 2014 yılı itibariyle çıkmaza girmiş gibi durmaktadır. savaşın ilk yılında şehir muharebesine hazırlıksız yakalanan suriye ordusu bir çok şehir, personel ve savaş aracı kaybetse de ilerleyen zamanlarda toparlanmıştır. iç savaş cephe değil şehir muharebesi şeklinde olduğu için kayıp ve yıkım çok fazladır.

suriye ordusuna rusya ve iran

özgür suriye ordusuna ise suudi arabaistan, ürdün ve türkiye silah ve lojistik destek vermektedir.

pyd/pkk teröristleri ise hem suriye ordusu hem de diğer muhalif güçlerle çatışmakta, ırak'ta olduğu gibi fırsattan istifade bağımsızlıklarını ilan etmek istemektedirler.

2011 yılında yani gösterilerin başladığı yıl yayınlanan bir rapora göre suriye'nin etnik ve dini yapısı;

%60 arap-sunni------------12,826,200 kişi
%12 arap-alevi--------------2,665,240 kişi
%9 rum-ortadoks----------1,923,930 kişi
%9 kürt-sunni--------------1,923,930 kişi
%4 ermeni-ortadoks---------855,080 kişi
%3 arap-dürzi-----------------641,310 kişi
%2 arap-ismaili (şii)----------427,540 kişi
%1 türk-çerkez ve diğer-----213,700 kişi

toplam nüfus 2011 için 21,377,000 kişi

(http://www.understandingwar...)

kişisel görüşüm; suriye ordusu'ndaki modern savaş araçlarının eksikliği (savaş uçakları ve helikopterleri) suriye şehirlerinde 2.dünya savaşı görüntülerinin oluşmasına neden olmuştur. ayrıca suriye ordusu isyancıların kullandığı anti tank silahları ile çok sayıda tank ve zırhlı muharebe aracı kaybetmiş ve kaybetmeye devam etmektedir. eğer iran ve hizbullah'tan gerekli personel desteğini sağlayamazsa iç savaşı şu an dengelemiş gibi görünse de personel eksikliğinden dolayı kaybedecektir.

(http://i.radikal.com.tr/480...) 2013 suriye

(http://www.warhistoryonline...) 1945 almanya

(http://i.hizliresim.com/K4D...) hakim olunan bölgeler

(http://www.youtube.com/watc...) şehir içi muharebelerinde tankların faydaları

(http://www.youtube.com/watc...) şehir içi muharebelerinde tankların zararları

(http://www.youtube.com/watc...) hizbullah militanları

(http://www.youtube.com/watc...) el nusra militanları(0)
5960 #3  #5960
emperyalizmin, küresel baronların çıkar için çıkardıkları savaşlardan sadece biri...
(0)
51966 #5  #51966
rusya eğer ışidcilerin defterini dürüp ışidciler tarafından yokedilmekte olan tarihi eserleri de kurtarırsa inanılmaz puan toplar, pr'ın kralını yapar.
(0)
79241 #7  #79241
kimse kusura bakmasın kürtlerin şımardığı savaş.

2011'de iç savaş ilk başladığı zaman üç farklı bölgede yoğunlaşmış kürt bölgelerinde yönetimi ele aldın, eyvallah.

bu üç parçayı birleştirmek için aralardaki arap ve türkmen topraklarını da işgal ettin ona da eyvallah kardeşim.

hadi sıcak denizlere inmek istiyorsun ve afrin'den batıya doğru ıdlip ve lazkiye'nin üzerinden akdeniz'e inmeye çalışıyorsun, ona da eyvallah heval.

amerika kendi yarattığı isid projesi ile mücadele bağlamında seni kara gücü olarak (yoksa bekçi köpeği mi desem bilemedim) kullanıyor ve isid'in başkenti rakka'ya saldırıp ele geçirdin. rakka arap olmasına rağmen ona da eyvallah diyelim hadi.

yahu iyi de rakka'dan deyrizor'a saldırıp oradan da fırat nehrini güneybatı istikametinden takip ederek ırak sınırına kadar işgal edip suriye'nin yarısına yakınına durduk yere taciz etmek nedir lan? haseke'den güneyde tek bir kürt yerleşimi bile yokken seni arapların topraklarına göz dikecek kadar motive eden nedir arkadaş? 60 yıldır efendinizin yayınladığı haritalarda dahi bu arap yerleşimleri yoktu. bakın dikkat edin, diyorum ki yayınladıkları haritalarda bile olmayan bölgeleri istila etmeye başladılar. olayı daha iyi anlayabilmek açısından türkiye projeksiyonu kurduğumuzda, kürtlerin doğu ve güneydoğu'da yönetimi ele geçirdikten sonra fırat'ı aşıp sırasıyla antep, osmaniye, mersin ve adana'yı işgal ettikten sonra kırşehir'e, amasya'ya, karaman'a, manavgat'a, niğde'nin bor ilçesine dayandıklarını hayal edin.

birinci dünya savaşında yunanlar nasıl avrupa'nın şımarık çocuğu iseler ve nasıl o zamanın abd'si ingiltere'nin giydirdiği bindirilmiş kıt'alar idiyse; 21. yy'de de aynı şekilde kürtler bu sefer de amerika'nın şımarık çocukları olarak tarihteki yerlerini almış bulunuyorlar. ulen devletleri yokken böylelerse devlet kurduktan sonra bunlar izmir'i, kastamonu'yu filan da ele geçirip hepimizi çiğ köfte yapar.

ancak emperyalizmin türklerin karşısına çıkardığı bindirilmiş kıt'aların akıbetleri kurtuluş savaşının batı (yunanlarla çarpışıldı), güney (fransız ordusunun giygirdiği ermenilerle) ve doğu (ermenistan demokratik cumhuriyeti kuvvetleri ile) cephelerinde çok net bir şekilde görülmüştür. tarih sizin için çok yabancı bir kavram farkındayım ama en azından türklerin karşısına çıkmadan önce tarihten bir özel ders almakta fayda vardır.
(0)

Tümünü Göster [10]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: