süleymaniye camii

süleymaniye camii

16966 #51  #16966
mimar sinan'ın kalfalık dönemi eserlerindendir.

16. yüzyıl'ın, osmanlı mimarisi açısından tam bir altın çağ olduğu söylenir ki süleymaniye gibi eserler bunun doğruluğunu kanıtlar nitelikte. ışığın kusursuz kullanıldığı, açık renklerin inanılmaz bir uyum sergilediği bu camide zamanının toleransı çok iyi yansıtılmıştır. bütün o işçilik, görkem insanı uzaklaştırmaz, aksine kendi içine çeker ki sadece bu sebepten dolayı bile bütün dünyada eşi benzeri olmayan yapılardandır. bu tür yapıların, tepeden bakmayan, insanın kendisini aciz hissetmesini sağlamayan örnekleri çok ama çok nadirdir.

da vinci'nin "simplicity is the ultimate sophistication." mantalitesini bu tür eserler ile sinan, da vinci'den bile daha iyi uygulayabilmistir.

kusursuz akustiği, ecdadımıza sahip çıkan muhafazakar demokrat liderlerimiz önderliğinde yapılan restorasyon çalışmaları sonrası yerle bir edilmiş ve artık maalesef bütün akustik özelliklerini kaybetmiştir. ses dev hoparlörler ile yayılmak durumundadır. tarihin bu en büyük restorasyon felaketlerinden biri medyada kendine fazla yer bulmamış, halk tarafından da iplenmemiştir.
(0)

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: