alter sözlük'te toplam 4 tane kız olması

alter sözlük'te toplam 4 tane kız olması

40126 #102  #40126
(bkz: kutup yildizi)

ilk entry'de sayılan 4 kadın suser dışında da kadın yazarlar olduğunu biliyorum. ama yine de sayıları çok az.
(0)
40212 #104  #40212
sözlükteki "kız" sayısı pek umrumda olmayan istatistiğimsidir de kız ne lan? sözlüğün yaş ortalamasını sorgulattınız yeminle.
neyse veli izinleri tamamsa gelecek hafta sonu fenciyle resimcinin de katılacağı pikniğe bekliyoruz. sevgilerle, 7/c.
(0)
40258 #105  #40258
kızlara istatistiksel de dahil her yöntemle yaklaşmaya çalışan hemcinslerimi bilime verdikleri önemden dolayı kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum. kısa zamanda kızların türevini ve integralini de alabilecek seviyeye ulaşmalarını temenni ediyorum.
(0)
40282 #107  #40282
ilginç bir hadise... ilginç derken, sözlükte toplam "n" kadar kız olmasını değil, bu başlık altındaki "kız" yazarların tepkilerinden bahsediyorum. verilen tepkiler entrynin konusundan daha birincil bir hale geldi sayılır.

şimdi, sözlükteki kadın yazarlar, herhangi bir entrynin altına yorum yaparken, herhangi bir biçimde cinsiyetlerine dair göndermede bulunmuşlarsa, burada "cinsiyetim ifşa oldu, izin aldın mı bakayım sen" gibi bir tepki vermeleri haksızca olur kanaatindeyim. eğer her yönden anonimlik istiyorsan, sözlükte verdiğin bilgiler de ona göre olur. tüm yorumlarını, entrylerini kimliğinden bağımsız şekilde sunarsın.

lakin sen her yönden anonimliğini koruduğun halde, belki özel yazışma yolu ile ya da özel hayattaki tanışıklığa istinaden karşı tarafa bildirdiğin kadın kimliğin kişi tarafından ifşa edilmişse haklısındır, ona bişey denemez. lakin üslup... sadece burada değil, her yerde o bilindik kavgacı üslup. işte bu göze fena halde batıyor. tansiyon hep yükseliş eğiliminde. bilemiyorum belki gizliden gizliye seviyoruz atışmayı. oysa birine kızgınlık "kızmadan" da belirtilebilir. seçim size kalmış tabii...

esas konuya gelirsek, niye kadın yazar sayısına dair bir başlık açılmış? başlığı açanın yerine kafa okumaya kalkışmayacağım ama genelde internet mecralarındaki erkek üye sayısının kadın üye sayısından daha fazla olduğuna dair -doğru ya da yanlış- bir sanı vardır. üye sayıları eşit dahi olsa aktif olanların çoğu erkek diye bilinir. buna bir atıf yapılmış olabilir. hangi rumuzdakilerin kadın olduğuna dair "ifşa" etik bulunmazsa da yönetim tarafından kaldırılır.

şimdi kadın sayısının ya da kim olduklarının önemi var mı, yok mu meselesine gelince. kimileri için cinsiyetin zerre önemi yoktur, her şey düşüncelerle, fikirlerle alakalıdır. ona göre yazar, ona göre de özel yazışmalarını ayarlar. kimine göre de diğerlerinin cinsiyeti de önemlidir hatta yaşı, mesleği, sosyal konumu da önemlidir. kendini buna göre ayarlar.

bu arada, "şunlar kadın yazarlardır" derken, kişilerin internet mecrasında kendilerinden çok farklı kimliklere büründüğünü unutmamak lazım. akla ilk gelen "aldatmak/sahtecilik" de değil, çok daha farklı bir kimliği sırtlayıp, bu kimlik altında fikirleri sunmak ta olabilir.

bu konu daha çok su kaldıracağa benziyor...
(0)

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: