turkcell superonline

turkcell superonline

76243 #151  #76243
turkcell-superonline 587aa0627d5dc.jpg
fiber interneti ne kadar başarılıysa, adsl hizmeti de bir o kadar berbat olan internet servis sağlayıcısı. sözde 24mbit ama arkadaşlar 2mbit vermekten aciz. bir de upload 0.04 olunca zaten açmak istediğiniz siteye istek bile göndermeniz 30sn sürüyor. mesai saatleri dışında müşteri hizmetlerine ulaşmanız imkansız. tam 15dk bekledim telefonda açan olmadı. hem de arıza bildirimi için menüdeki yönlendirmeyi takip ettiğinizde sizi modem ayarlarınızı iyileştirdik bağlantınız düzeldi diyip ana menüye atıyorlar. müşteri temsilcisi ile ancak abonelik ile ilgili işlemler için bağlanabiliyorsunuz. yani bağlatana kadar muhattapsınız ama bağlandıktan sonra çok da umrunda değilsiniz.

ayrıca bunların turkcell ile olan mükemmel(!) uyumu sağolsun, adsl-cep telefonu faturasını birleştiren 4-4 lük tarifesine 2 ay önce geçiş talebinde bulunmama rağmen, geçiş 1 ay sonra gerçekleşir demelerine rağman 2. ayın sounda hala çift fatura ödemem de cabası.

özetle pişmanlıktır. allah belasını versin.
(0)
76646 #152  #76646
turkcell-superonline 58c070d49f172.PNG
adsl'ini kullanmaya başladığım güne lanet ettiğim allah'ın belası. defalarca arıza kaydı bıraktım her seferinde hız sorunumu çözdüklerini belirttiler ve bir şey değişmedi. bir de yeni çakallık yöntemi bulmuşlar. bir şekilde http://speedtest.net den yapılan hız testlerini manipüle ediyorlar 24mbit bağlantınız varsa orda bir şekilde 20-22mbit hız görüyorsunuz ama at&t ya başka bir internet sağlayıcının test aracından test yaptığınızda asıl hızınız olan 2-3 mbit tokat gibi suratınıza vuruyor.

20dk da bitecek visual studio update'ini 5 saattir bitiremedim ve işime başlayamadım. bu dangalaklar yüzünden sabaha kadar mesai yapacağım şaka gibi.
(0)
77266 #153  #77266
2 ay boyunca çeşitli bahaneler ile bir türlü arıza gideremeyen firma! en sonunda abonelikten çıktık. hepsi aynı bunların
(0)
77273 #154  #77273
her aboneliğimde bir şekilde sıkıntı yaşadığım internet servis sağlayıcı.

2015 eylülde başlayan fiber aboneliğimin yanında aldığım turkcell tv+ hizmetinde 2-3 hafta kadar aktivasyon sorunu yaşayıp kutunun seri numarasının sisteme yanlış girilmesi sebebiyle yayın alamamıştım. 1 yıl sonra ev taşıma zorunluluğumdan dolayı fiberden adsl'e geçmek zorunda kaldım. ttnetin altyapı sorunları nedeniyle aylarca hız sorunu yaşadım. sonunda turkcell'de çalışan bir arkadaşımın torpili ile sorunu çözdük.

adsl'e geçişim sırasında da yeni aldığım cep telefonu hattım ile adsl faturamı 4-4lük tarife altında birleştirmek için 3 ay uğraşmıştım, 2-3 farklı bayi ve en sonunda yine arkaşın el atması ile genel merkez üzerinden geçişi yaptık ve fazladan ödediğim faturalar indirim olarak yansıdı.

geçen hafta tekrardan fiber olan bir binaya taşındığım için adsl'den fibere geçiş yaptım. eve modem kuruldu sinyal var herşey ok ama geçiş başvurusunu alan bayi bir türlü aboneliğimi sistemde güncelleyemedi. yaklaşık 9 gün bekledikten sonra yine arkadaşın yardımı ile genel merkezden sorun çözüldü. meğersem binamdaki fiber kutusu henüz sistemde aktif satışa açık gözükmediği için bayi işlem yapamamış. torpil girince 3 saat içinde çözdüler.

yine de fiberin hızı, turkcell tv nin ileri geri sarma özelliği ve yayın kalitesi ile ödediğim fiyatı düşününce hizmetinden memnunum.
(0)

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Son Yapılan Yorumlar: