adnan oktar

adnan oktar

879 #151  #879
kediciklerin nefeslerini kesen,eğlenceli hocamtırak kişi ...
(0)
16801 #153  #16801
islamın illuminatisi gibi bir şeyin başında bu adam. ayrıca kedi sever ya da bizim buralarda söylendiği gibi at terbiyecisi. müritlerine fezla silikon basma hocam ama. o dudaklar korkunç.
(0)
16904 #154  #16904
"bülent arınç kadın görmek istemediği için" bundan sonra programına yalnızca erkekleri çıkaracağını belirten, saçma sapan işlerle uğraşan insan. ben şahsen eğlendiğini düşünüyorum, dalga geçiyor ama ciddi gibi göstermeye çalışıyor kendini bence. daha mantıklı bir açıklaması olan varsa beri gelsin.

(bkz: inşallah)
(bkz: maşallah)
(0)
69520 #158  #69520
bir pazarlamacı olarak kendisini takdir ettiğim insan. diğer dini cemaatlerin/tarikatların aksine hali vakti yerinde, daha seküler kesime oynayarak iyi bir düzen kurmuştur.
(0)
69526 #159  #69526
islamiyette yakın geçmişe kadar evrim karşıtı bir tartışma olmadığını bilenler tarafından birilerinin görevlendirdiği bir kişi olduğu konusunda pek şüphe yok da tam kime hizmet ettiği şüpheli olan şahıs...
(0)
69538 #160  #69538
scientology'in yerel versiyonu.
(0)
79567 #164  #79567
adnan-oktar 59e71a82dbd2e.jpg
yanlış anlaşılan zat

1970’lerde pazarlamanın sadece kar amacı güden şirketleri incelemek yerine her türlü sosyal değiş tokuşu inceleyen bir bilim dalı olduğu görüşü yaygınlaştı. yani deterjanları nasıl inceleyorsak aynı şekilde dini organizasyonları da inceleyebiliriz

türkiye’deki dini yapılandırmaları “islam’da olan herşey güzeldir vs güzel olan herşey islam’dadır” aksisinde sınıflandırmak mümkün. başka aksislerde var ama konuyla doğrudan alakası olmadığı için girmiyorum.

keza pazarı da buna göre segmente edebiliriz. yani türkiye’de her dini grup belirli bir müşteri/müslüman kitlesine hitap ediyor. bu segmentasyonu sosyal-ekonomik seviye, yaşam tarzı, lokasyon gibi şeylerle yapabiliriz.

basit bir örnek verelim..mesela sizce caner taslaman’ı dinleyen kitle nasıl bir kitledir? bu kitle muhtemelen köyünde oturan 65 yaşındaki dayılardan oluşmuyordur. muhtemelen taslaman dinleyen kitle eğitim düzeyi ve gelir seviyesi ortalamanın üzerinde, bir kuşaktır metropollerde oturan, daha önce de yaşar nuri öztürk dinleyen kitle. bu segmentin bir tık altı mustafa islamoğlu falan dinliyordur.

adnan oktar dini cemaatlerin ferrari’si. adam direkt aylık geliri 10,000 liranın üzerinde, iki kuşaktır metropollerde oturan krema tabakasına hitap ediyor

bu kitleye cübbeli’nin kendi cemaatine hitap ettiği gibi hitap edemezsin, geri teper. cübbeli’nin kitlesi farklı.

çünkü insanlar belirli gruplara girerken ait olmak istedikleri grubun özellikleriyle grubun özelliklerini karşılaştırlar. yani kız arkadaşınızı tabldotçuya değil dekorasyonu modern gibi çağdaş gibi olan, büyük tabaklarda bol makarna ve salata yenen kafelere götürürsünüz çünkü o kafenin çağrışımlarıyla kendinizi özdeşleştirmek istersiniz.

adnan oktar’a geri dönersek ortamda yatlar, havuzlar, villalar ve silikonlu büyük memeler var çünkü hitap ettiği kitle o tarz bir ortama girmek istiyor.

(bkz: sosyal karşılaştırma kuramı)
(bkz: sosyal kimlik teorisi)
(0)

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: