son 30 günün başlıkları

0
7 başlık / 7 entry
13 mayıs 2014 soma maden ocağı faciası

13 mayıs 2014 soma maden ocağı faciası

20125 #1  #20125
300 işçiyi göçük altında bırakan patlama.

umarım hepsi dışarı burnu kanamadan çıkacaktır...
(0)
20146 #3  #20146
geleceği önceden belli olan patlama. neredeyse her üç ayda bir soma'da meydana gelen kazalarla ilgili olarak 29 nisan'da 60 milletvekilinin imzasıyla önerge sunulmuş, ancak bu önerge reddedilmiş.

bir milletvekilinin konuyla ilgili ifadeleri şu şekilde "“bizim 23 ekim tarihinde, 60 vekilin imzasıyla 20 gün önce reddedilen meclis araştırma önergemiz vardı. her ay üç ayda bir ölümlü ve yaralamalı kazalar oluyor. 10 kez üst üste kaza yaşandıktan sonra en son kapatılmıştı. onlarca cezaya rağmen bunlar önlenemiyor. benim hazırladığım meclis komisyonu kurulması önerisinde, soma’daki kazaların mercek altına alınmasını önerdik. mhp ve bdp’nin desteği aldık. 20 gün önce maalesef reddedildi. bu noktaya geleceği dünden belliydi. her gün işçi hayatının tehdit altında olduğuyla ilgili ihbarlar alıyoruz. bu kadar ağır bedel ödedikten sonra olmamalıydı. meclis’in hatta ddk’nın el koyması gerekiyor. biz manisa milletvekilleri olarak bıktık madenci cenazesine gitmeye. bu acıya ne bizim ne ailelerin yürekleri dayanmıyor.”http://www.radikal.com.tr/t...
(0)
20162 #4  #20162
hiç şaşırmadığım olay. bir insanın hayatının sona ermesine neden olabilecek olaylar kötü ama türkiye'de meydana gelmesine hiç şaşırmam.
(0)
20167 #6  #20167
bir düzeltme yapmak gerekiyor, göçük yoktur, patlama sonucu mahsur kalma durumu vardır. cnn türk'e konuşan hacettepe üniversitesi profesörü bir çok kişi için hala çok umutlu olduğunu söyledi.
(0)
20169 #7  #20169
günter wallraff: en alttakiler (1985) - almanya'da maden ocaklarında insanlık dışı şartlarda çalışan türk maden işçilerini anlatır.

hadi ora "gavuristan" (!).. peki bura ne?
(0)
20172 #8  #20172
300 diyor, 300! öyle film 300 gibi değil, analı babalı, evlatlı, torunlu torbalı 300! bir mahalledeki seçmen sayısı gibi 300 sn. siyasim, oyların gidiyor ! vay amk, 300 diyor, ahmet hamdi mehmet demiyor, 300, çoktan istatistik olmuş, kişiler kaybolmuş. adaletini s*kim dünya!
(0)
20179 #10  #20179
akıllara zonguldak'taki grizu patlamasını getiren tüyleri diken diken eden adamı titreten katliam. umarım sonu aynı olmaz.
(0)
20190 #11  #20190
belediye başkanının açıklamasına göre ölü sayısı 157'dir. 157..
(0)
20212 #13  #20212
200 den fazla insani almistir vermemek uzere. allha rahmet eylesin.

eskiya'da dendigi gibi "ne onemi var sermaye karsisinda hayatin?"
(0)
20216 #14  #20216
201 işçinin hayatını kaybettiği 80 işçinin yaralı kurtulduğu 400'e yakın işçinin mahsur olduğu ve her dakika ölü ve yaralı sayısının artacağı bir maden ocağı faciyasıyla yine karşı karşıyayız. canım ülkem türkiyemin başı sağ olsun.

ölümler üstünden siyaset yapılmaması isteği geldi peki yapmayalım da ne yapalım suçlu kim maden de çalışan ahmet mi mehmet mi?

senin müfettişin gitmiş kağıt üzerinde denetimini yapmış herşey prosedüre kanuna uygundur diye onayını vermiş.
sonra ne olmuş madende patlama olmuş kim suçlu senin müffettişin suçlu denetimini doğru yapmadığı için. müfettişten kim sorumlu senin bakanın sorumlu müfettişlere denetimleri doğru bir şekilde yapmaları talimatını vermediği için bakanın suçlu. bakandan kim sorumlu başbakan sorumlu bakanına yönetmeliğe göre denetimler yapılacak talimatı vermediği için.

sonuç ne olacak ölmek madencilerin kaderinde olduğu için cezayı o ölen madencilerin aileleri çekecek, onlar dışında herkes masum kabul edilecek.

başımız sağolsun türkiye.
(0)
20218 #15  #20218
cinayettir...
baş müptezel , eleştirenlere cevap olarak yine meydana çıkıp,
bunlarrr ölü sevici(!)
sırf bizi yıpratmak için uğraşıyorlarrr(!)
diye sağa sola çemkirecektir...

ama sonuç değişmeyecek ölen öldüğüyle kalacak maalesef.
allah geride kalanlara sabır versin.
(0)
20219 #16  #20219
ihmaler, sonrasında yapılacak muhtemel polemikler gibi konulardan bahsetmek bir işe yaramayacak biliyorum. tüm olayı geride bırakırsak orada 200 veya daha fazla insan yaşamını kaybetti. binlercesi yaşarken ölmüş oldu yakınlarını kaybederek.
(0)
20221 #17  #20221
diktatörlükle yönetilen 3. dünya ülkelerine mahsustur ve maalesef ne ilk, ne de sondur. diğer toplu ölümle sonuçlanan tersane ve maden kazaları gibi 2-3 hafta sonra da maalesef unutulacaktır, yenisi oluğunda yine millet ağlayıp isyan edecek ama o da unutulacak... işçiler ayaklanıp haklarını söke söke alana kadar bu kısır döngü, böyle devam edecek.

avrupa, amerika'daki o iş güvenliği yasaları, katı denetimler, standartlar gökten zembille inmedi, işçiler örgütlenip söke söke aldı o hakları.
(0)
20239 #18  #20239
yeniden bir ortadoğu ülkesi olduğumuzu hatırladık. altyazılı izlediğimiz diziler bize yüzlerce yıl uzakta bir medeniyette çekiliyor. ülkemiz dünyanın en pis bataklığı olan ortadoğunun bir ülkesi. insanın bir şeyler adına ölmek için doğduğu bir coğrafyanın ülkesi. burada doğup da birilerini öldürmek için yanıp tutuşmayan bir kimse yok. elalem şaka olarak "seni öldürürüm" derken biz kastederiz.

bu yüzden rüyanızdan uyanın. bir ortadoğu ülkesinde olacak bir maden felaketi bu. ülkenin tepkisi de bir ortadoğulu gibi. twitter listeniz, sözlükleriniz ve gazeteleriniz sizi batılılar gibi "medeni" tepkiler vermeye itiyor ve bu tepkinin sizden başkası yüzünden verilmediğine şaşırıyorsunuz. bir ortadoğu ülkesinde madende ölen 100-200 kişi için kimse istifa etmez, bunu bekliyor olmanız hayalperestliğinizden. adınıza üzülüyorum. doğru olan elbette istifa, ama bunu bekliyor olmanız o derece fena ki tam bir bu toprağın tablosu: "bundan da bir halt olmaz." yani tüm kollardan tüm kesimler, tüm fraksiyonlar ayrı ayrı ortadoğulu gibi davranıyor. batılı taklidi yapan bizler bile. bunu değiştirecek yeni bir zihniyet hayal edilmedikçe 500 kişi de ölse kimse kımıldamayacak.

bu rüyacı yaklaşımlar ile o madencilere bir hakaret de biz ediyoruz.

bunu göremeyecek kadar çok öfkeli olmamız da rekürsif bir zulüm düzenine yaraşır şekilde. batılı medeniyetlerin böyle bir olayda verdiği tepkiyle ilgilenmemiz en hafif tabiriyle ne kadar buralı olduğumuzu açık ediyor. ümidim, yeni bir zihniyet.

tüm türkiye'ye baş sağlığı dilerim.
(0)
20250 #19  #20250
abd'de 1910'da yaşanan ve yüzlerce kişinin öldüğü maden kazasından sonra medya ortalığı yıkmış, işçi sendikaları lobinin tillahını yapmış ve toplum da büyük tepki göstermiştir. sendikaların ve kamuoyunun baskıları sonucu kongre iş güvenliği yasalarını iyileştirip yeni standartlar koymak zorunda kalmıştır, ayrıca birçok eyalette madenlerin müfettişler tarafından düzenli olarak denetlenmesi ve güvenlik önlemlerinin artırılmasını zorunlu kılan kanunlar çıkmıştır. 2. dünya savaşı sonrasında da sanayi kurluşlarında kimyasal madddeler yüzünden hastalık ve ölümler yaşanması üzerine, toksik maddelere karşı işçilerin güvenliğini sağlayan yeni yasalar çıkarılmıştır. abd halkı toplumsal bilince sahip olduğu, koyun olmadığı ve sendikalar da güç sahibi olduğu için iş güvenliği standartları yüksektir. o yasalar, standartlar gökten zembille inmedi yani.

türkiye'de ise diktatörlük rejimi olduğu, hükümet yetkililerinde utanma duygusu ve haysiyet kavramı olmadığı(böyle facialar olduğunda sorumlular batı'da istifa eder, japonya'da harakiri yapar), ayrıyeten sendikalaşma oranı çok düşük olduğu ve sendikalarda batı ülkelerindeki gibi hükümete baskı yapacak, diz çöktürecek çap olmadığı için daha böyle çoooook facia görürüz. halk ise bunu ciddi ciddi protesto edeceğine, en basitinden toplu halde greve gitmek gibi eylemler yapacağına facebook'ta ayy çok feci :( diye paylaşımlar yapmakla kalır. hatta o ağlak paylaşımları yapanlardan işveren olanları, yanında çalıştırdığı işçilere sigorta yapmamıştır bile.
(0)
20257 #20  #20257
cnbc-e'nin web sitesinde en büyük maden kazaları listelenmiş.

hepsi 20. yüzyılın başlarında, 100 seneden eski. soma faciasına en çok yaklaşanları ise 50-60 senelik, onlar da öteki 3. dünya ülkelerinde.

edit: ohaaaaa rte bu 160 senelik olayları bugün ile karşılaştırıyor şu an ve çok iyiyiz diyor.

"amerika...teknolojisiyle gücüyle...1907 senesinde....300 kişi"
(0)

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: