son 7 günün başlıkları

0
1 başlık / 1 entry
tanrının yaratıcı olmama ihtimali

tanrının yaratıcı olmama ihtimali

70989 #1  #70989
yahudilik dünya sahnesine çıkıncaya kadar oldukça popüler olan bir gorustur. tabi burada yaratıcı kavramından ne anladığınız da önemli. aslında tanrılara marangozluk, demircilik gibi meslekler atfedilmesinin de esprisi budur. yani tanrı(lar) maddeyi yoktan yaratmadan ziyade hali hazırda var olan maddeyi şekillendiren varlık(lar) olarak hayal edilmiştir.

daha modern anlamda ise deistik bir tanrının üst aşaması, sadece ontolojik bir tanrı. anselm'e gönderme yapacak olursak dusunulebilen en yüce varlık, sadece var olan ama hiç birşeye karışmayan bir tanrı.
(0)71016 #2  #71016
evrendeki en gelişmiş yaşam formu iddia edilen ''insan'' bir bitkinin binde biri kadar dahi yaşam yaratamazken, canlı olarak kabul edilen hayvan ve bitki türlerinin ''düşünce'' yapısına ve sahip olduğu ''bilgi'' havuzuna erişemezken, tanrı'nın varlığı ya da yaratıcılığı üzerine çok acımasız yorum yapmanın ideolojik olduğu kanaatindeyim. teknoloji dediğimiz koskoca şey yalnızca iletişim ve ortak bilgi havuzu oluşturabilmeyi başarmaktan ibaret. ben aksine evrendeki insan dışında her formun bundan milyarlarca kat daha büyük bir bilgi havuzuna sahip olduğuna inanıyorum. bu bir yaratıcılık kapsamına dahi alınamaz. fizik nasıl ki hiç bir madde yoktan var vardan yok olmaz diyor, biz sadece bazı formlar ve yapay sinirler aracılığıyla genişleyen popülasyonumuza basit iletişim imkanları sunuyoruz ve bu çok yüksek miktarlarda yine doğa gücünün sömürülerek enerji olarak kullanılmasıyla sağlanabiliyor. tanrı o kadar uzak ve erişilemez bir kavram ki, tanrı'yı bulan insan zaten kendini bulmuş olacak, tüm formların bilincine eriştiğinde zaten tanrı bir beden ve sen yalnızca basit bir hücresi konumunda oluyorsun. o forma erişebilmek ise insanoğlunun hayallerinin çok çok ötesinde bir şey. insanoğlu dediğimiz bu yüzyılda dahi henüz gündelik basit hesapların ve geçim derdinin, bir şekilde kendiyle hiç ilgisi olmayan profiller yaratarak, sosyal medya vitrinlerinde hiç sahip olmadığı hayata ve bilgiye sahipmiş gibi kendini göstererek yaşayan, düşüklüğün en dibine vurmuş olan form. kalabalık popülasyon sayesinde içinden çok ileri, çok aşmış olan insanların ortaya çıkarabildiği şeyler ise endrüstriyelleşip kapital bir artı değer olmanın ötesine geçemiyor. bir aristo'nun kavradığının milyarda biri kadar dünya ve evreni kavrayamamış bir popülasyon var ki aristo bu kavrayışı üşenmemiş, yazmış, aktarmış olan bir insan olmasına rağmen, yatmadan önce fırça darbeleri vuran melissa p.'ler daha dikkat çekici geliyor bu forma.

tanrı dediğimiz kavram, aslında ilk düştür. yokluk denilen karanlığın içinde ışığı ilk düşünebilen basit bir formdur boşluktaki. bu form kendini ve hayal gücünü beslemeyi zaman içinde öğrenmiştir. önce sadece basit ışıklar ve patlamalar, ardından gaz bulutları ve kayalar, ardından atmosfer oluşturan bunları bir düzende döndüren bir basit eğlence bu basit form için, sonra bu atmosferin güvene aldığı bölgelerde kendi küçük kimyasal deneylerini yapmıştır, su, oksijen... daha sonra yeterli gelmemiştir, burada benim ya da mahmutun kıçı kırık hayal dünyasından bahsetmiyoruz, varlığın sebebi olan koskoca bir işleyiş bilinci ve disiplininden bahsediyoruz. milyarlarca yıl süren deneme yanılmalardan sonra, dinazorlardan, maymunlardan, karıncalardan, permitlerden, balıklardan, yunuslardan sonra tüm bu formların zaten aynı bilinçle hareket ettiğini fark ederek, gelişimin sonuna geldiği an, sıra gelişimi sürdürebilecek tek forma gelmiştir. bu da insanın ta kendisi. insan evren ve ötesinin o muazzam bilincinin kendine bir görev vermediği, o bilinçten mahrum, kendi insiyatif alma ve uygulama kabiliyetine sahip olan, aslında büyük bilincin erişebileceği tüm sınırlara eriştikten sonra kendisini beslemesi ve daha ileri götürmesi için oluşturduğu bağımsız formlardır. tıpkı insanların hayatta kalabilmek için tohumları ekmesi, bitkiyi büyütmesi gibi küçük bir itekleme ile ortaya çıkarılmışlardır. muhtemelen bunlar sonunda hikayeler olarak dönerek o muazzam bilinçten atılmayı ''cennetten kovulmak'' olarak anlatılmaya başlandı. aslında öyle de kabul etmemiz gerekir.

evrende şimdilik bildiğimiz tek uygarlık biziz, peki bu kadar geride bir uygarlık olarak bu tatmin edici bir şey mi? film burada kopuyor zaten. örneğin ben ''bizden ileri bir uygarlık olsaydı bizi bulurdu'' diye düşünen görüşe katılmıyorum. sen gidip çöplükte hazine arar mısın? olayın sonuna gelirsek, işin doğrusu bu muazzam bilinç için büyük bir hayal kırıklığı olduğumuz ve müdahil olmak yerine bizi salmayı tercih etmesi. belki tanrı da eğleniyordur, acıyı keşfettiğimizde, karşılık olarak komediyi verdik, zoru gördüğümüzde karşılık olarak mekaniği, karanlıktan korktuğumuzda tanrı'dan ateşi çaldık, yetmediğinde bizi bir forma oturtmak için kullandığı basit iyot ve diyotları depolayarak daha büyük işleri yapmayı çözdük elektrik dedik buna. yani evet, bilinç olarak bu dünyanın %80i tamamen vasıfsız ve gereksiz, asalak, zararlı insanların işgali altında. bir o kadar da tanrı'dan aldığımız eli devam ettirip, karşımızdaki basit ya da zor olaylara doğru ya da yanlış çözümler üretiyoruz, bu çözümlerden ders çıkarıp, tecrübeler edinip, daha büyük işler başarıyoruz ama %80 gerçekten %20'nin elini kolunu bağlıyor. yani çok basit olayları kendine bahane ederek bok olarak yaşamayı seçen insanlarla örülü duvarlara tırmanmak gerçek insanlar için çok büyük vakit kaybı oluyor. endüstri bilimin önüne geçerek 20 yıl geriden sürüyor piyasaya, kontrollü bir şekilde bilime sınırlar çiziyor, o sınırların dışına çıkılınca insanlar çalışma yapamıyorlar, intihar etmiş (!) şekilde bulunuyorlar. sonuç olarak yaratıcı arıyorsanız, kendinizi bulmanız gerekir, bu da ölene kadar da zorlasak ulaşamayacağımız bir seviye, basit olarak yaşadığımız dünyanın nereden gelip nereye gittiğine bakarak bu korkutucu düzen ve işleyişi görmeniz tanrı-bilinç kavramlarını bu kadar kolay yargılayamamanıza sebep olacaktır düşüncesindeyim.
(2)71017 #3  #71017
yahudilik ortaya cikmadan önce cok da populer sayilmayan görus. keza bircok mit ''baslangicta bosluk vardi'' ile baslar. yunanlarda khaos, kuzeylilerde ginnungagup'tur. tanrilarin ilk nesli yaratirken sonraki nesiller form verir ve genelde populer olanlar (thor,zeus vb) son nesil tanrilar oldugu icin boyle bir algi olmasi normal. asil basligin konusuna gelirsek yaratmayan fakat form veren varliklar olabilir mi? bi tabii olabilir akside olabilecegi gibi. ancak bu yaratiklara ''tanri'' demek ne kadar makul o tartisilir. ben 3-4 seviye'deki medeniyet derdim acikcasi.
(0)Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: