son 7 günün başlıkları

0
1 başlık / 1 entry
amerika birleşik devletleri

amerika birleşik devletleri

16291 #1  #16291
başkanlık sistemi ile yönetilen ve eyaletlere ayrılmış bir ülke.

dünyanın en güçlü ülkesi olarak lanse edilen ve bu algıyı her saniye medya aracılığı ile pekiştirdiği politikası, çağımızın en çok konuşulan politikalarından sadece birisi.
(0)
23667 #2  #23667
9.826.630 km²lik alanda, 2013 yılı tahmini verilerine göre 320.050.716 nüfusa (yıllık nüfus artışı oranı %0.81) sahip ülkenin resmi dilindeki (ingilizce) adı "united states of america".

• [http://www.flags.net/images... bayrak]
• [http://www.mapsofworld.com/... harita]

(kaynaklar: census-gov/cia-theworldfactbook/geohive-com/flags-net/mapsofworld-com)

[taslaktır]
(0)
32112 #3  #32112
şu an içinde bulunduğum, hemen hemen her şeyiyle beni kendisine bağlayan ülke. burada tek yapman gereken vergini vermek, düzgün bir vatandaş olmak. bunları yerine getirince kimse sana karışmıyor, istediğin gibi yaşayıp gül gibi geçinip gidiyorsun. ne derdi var ne tasası. türkiye'de öküzlüğe o kadar alışmışım ki buradaki insanların kibarlıkları değişik geliyor, anlam veremiyorum yaya geçidinden geçmem için arabaların durmasına vs. gerçi kural o, kibarlık değil ya neyse. hükümetini de şebekler oluşturmuyor, mis gibi.

(https://www.youtube.com/wat...)
(0)
32120 #4  #32120
dünyada ilk defa atom bombası kullanan, yüzbinlerce insanın ölümüne, ondan sonra doğan nesillerin engelli olmasına sebep olan muhteşem ülke.
sscb ile yaşadığı soğuk savaş sırasında birçok ülkede desteklediği kukla yöneticilere darbe yaptıran, onbinlerce insanın ölümüne, milyonların eziyet çekmesine neden olan mis gibi ülke..
vietnam 'a yoktan bir bahane ile girip, boyunun ölçüsünü alan, ancak yine de 1 milyonun üzerinde insanın ölümüne sebep olan fırsatlar ülkesi..
iran 'daki rejimi beğenmediği için, komşu ırak 'ta kukla saddam rejimini yaratan, böylelikle binlerce insanın ölümüne sebep olan iran-ırak savaşının çıkmasına ön ayak olan, bu savaş sırasında her iki ülkeye silah satarak win-win felsefesini hayata geçiren zeki insanların ülkesi.
yarattığı saddam ile başedemeyince, ülkeye özgürlük getirme bahanesiyle ırak 'a saldıran, mazlum ırak halkına, kan ve gözyaşı bırakan, her hafta ortalama 150 insanın ölümüne sebep olan şu an ki kaotik cehennemi yaratan kudretli ülke.
dünya üzerindeki hemen hemen bütün çatışmalarda mutlaka payı bulunan barış güvercini ülke.
dünyanın en büyük silah satıcısı olan, en büyük nükleer başlık rezervine sahip ülke.
dünyanın en büyük emperyalist gücü.
dünyanın üçte birini sömürge haline getirmiş eşitlikler ülkesi.
tüm bunlar olurken, halkına şekerli yiyecekler, saçma gündemler vererek uyutan, onları mutlu olduklarına inandıran kibarlıklar ülkesi.
her abd başkanın elinde hiç silinmeyecek kan vardır, ona oy veren abd vatandaşlarının da..
(0)
32126 #5  #32126
soğuk savaş yıllarında nevada çölleri üzerinde atom bombası denemeleri yapıp, hem atmosferde, hem de çölde yerin altında onlarca atom bombası patlatmak suretiyle her yeri zehirlemiştir. daha sonra bu bombaların yarattığı nükleer serpintiden neredeyse gece parlayacak hale gelen sütleri imha etmek yerine fakir mahallelerde okul çocuklarına dağıtmış, kendi vatandaşının üzerine yıllarca stronsium 90 ve sezyum 137 yağdırmıştır. abd'deki felaket boyutlardaki kanser salgınını bilen biliyor.

günümüzde ise kendisine vergi veren vatandaşı yerine kapitalist baronlara hizmet ettiğinden, dünyanın her yerinde kota konan, bazı yerlerinde yasaklanan yüksek fruktozlu mısır şurubu belasını bol kepçeden herkese yedirip nüfusun %60'ından fazlasının obez olmasına göz yummuş, japonya'nın fukushima radyasyonları bulaşmış diye çöpe attığı balıkları ithal edip kendi vatandaşına yedirmiş, 2008 mortgage krizinde milyonlarca kişi evinden ve bütün birikiminden olurken bu krizin baş mimarı olarak ceplerini dolduran dolandırıcı bankerleri 'bailout' programıyla adeta ödüllendirmiş, vatandaşın vergilerinden trilyon dolarları ceplerine koyup, o paralarla milyon dolarlık çılgın lüks partiler vererek kendilerinin yüzünden evinden barkından olan vatandaşla alenen alay etmelerine sesini çıkarmamıştır.

kendi vatandaşını bu şekilde domaltıp domaltıp siken bir devletin elalemin vatandaşına nasıl muamele etmesini bekliyorsunuz ki?
(0)
32142 #6  #32142
her seçim döneminde sanki birbirine taban tabana zıt ideolojik anlayıştaymış gibi -cumhuriyetçi ve demokrat- iki farklı başkan adayı ortaya çıkartıp, vatandaşlarına bir seçim yanılsaması yaratarak -aralarında bu tiyatroyu yemeyen de çoktur lakin yapacak fazla bişey de yoktur- bunlardan birini seçtiren ve mevcut, önceden ince ince planlanmış savaş ve sömürü politikalarını uygulayan devasa ülkedir. tüm ülkelerin tyrannosaurus u denebilir.

kendi vatandaşlarına pek tabiidir ki en demokratik hakları tanıyacak ki küresel sömürü politikalarının baş aktörlüğünü yaparken muhalif sesler yükselmesin. bu arada vatandaşlarının önemli bir bölümü de sömürdüğü ülkelerden "illallah" deyip kaçmış kimselerin buraya beyin göçü yapmaları sonucu meydana gelmiştir. evet, yaşadığın ülkede öküz bol, öküzlükler de tabiidir ki bol, lakin abd gibi bir küresel gücün de amacı bu tip ülkelerdeki öküzlüklere bolca prim vermektir. en sevdiği, en rahat çalıştığı hükümetler, ülkelerindeki olumsuzlukları, ilkellikleri daha da artıran, kazanılmış demokratik hakları daha da gerileten hükümetlerdir. hal böyle iken tüm dünyaya demokrasi yayan havari konumunda kendilerini tanımlarlar.
(0)
32145 #7  #32145
pek çok kadın bu ülkede doğurmak için çaba harcar. abd de bu tipleri yolmasının yolunu iyi bilir. resmen turizmini oluşturmuş adamlar.
(0)
32288 #8  #32288
israil'in gazze saldırılarına açık çek vermiştir.
(0)
35998 #9  #35998
rusya federasyonu'nun kuzey komşusu olan ülke, devlet, süper güç.
(0)
57077 #12  #57077
drive-through hizmetin icat edildiği, öncülüğünün yapıldığı, geliştirildiği ve en yaygın olduğu ülke.
(0)
57863 #13  #57863
50 tane eyaleti barındıran, bu eyaletlerin her birini temsilen bayrağında 50 tane yıldız bulunan ülke.
(0)
59896 #14  #59896
gelişmiş ülkeler arasında siyaseti türkiye'ye en çok benzeyen ülkedir. evrim teorisi'nı darwin şeytan'in etkisiyle ortaya attı diyen mi istersin, yahudi adayı nazi olmakla suçlayan mi istersin, bizdekiler kadar olmasa da manyağı boldur
bak düşün donald trump "meksika bize en iyi insanlarını göndermiyor, bize tecavuzculerini ve katillerini yolluyor" diyen adam anketlerde %30 oy alıyor amk
(0)
64300 #18  #64300
bence dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden bir tanesi. bir kaç şehir dışında nüfus ülke geneline dengeli dağılmış durumda. işte yine bir kaç şehir dışında nüfusu bir milyonu geçen bildiğim kadarıyla hiç şehir yok. bu ilk başta önemsiz gibi görünmesine rağmen türkiye'nin büyükşehirlerinde yaşananlar nasıl üst üste alt alta yaşadıklarını bir hayal etseler ne kadar önemli bir durum olduğunu anlayabilirler. sadece nüfus değil tabiki. gelişmişlik de ülke genelinde dengeli bir şekilde gelişim göstermiş. yemyeşil ve sağlıklı kentler de cabası.

hepsinden önemlisi devletin dünyayı yönetiyor. insanlık tarihinde bu kadar muazzam bir güce erişmiş belki bir roma vardır. bir ikincisini sayamayız. buna bağlı olarak amerikan vatandaşısın ve sen dünyanın neresinde olursan ol devletin seni koruyup kolluyor. dünyanın bir çok yerinde amerikan pasaportunun saygınlığı var. en büyük anti amerikancıların bile en büyük hayali bir gün amerika'ya kapak atmak gibi bir gerçeklilik de göz ardı edilmemeli.

bu saydıklarım içerisinde politika benim için ikincil planda. politikadan daha önemli şeyler var sosyo ekonomik gelişmişlik gibi, medeniyet gibi. amerika bu konularda aşmış kendini. politikaya gelecek olursak amerika'nın işgal girişimlerini tabiki her normal insan gibi desteklemiyorum ama uluslararası politikanın doğası bu herkes tuttuğunu sikiyor yapacak bir şey yok. türkiye adam gibi bir devlet olaydı da uzun vadeli bölgesel ve küresel planları olsaydı, amerika gibi olaydı.

amerika'yı güzelce yalayıp yuttuğuma göre green card başvurum için bir güzellik yapılır herhalde.
(2)
74910 #19  #74910
fetullah gülen'in darbe girişiminin başında olduğuna dair kanıt isteyeceğine kendilerinin darbe girişiminin bir parçası olmadığına dair kanıt, belge vs. sunması gerekiyor ya da türkiye'yi ikna etmesi gerekiyor. şu an gerek türk medyasında gerek yabancı medyada kendilerini konumlandırdıkları yer yanlış. olayları şaşkınlıkla izliyormuşçasına salağa yatarak ancak türkiye'de bulunan 3-5 gerizekalıyı kandırırlar. açıkçası türkiye kamuoyuna şu sıralar gerçekten hakim olduklarını sanmıyorum. batı ve türkiye çok farklı kanallarda. mevcut yaklaşımları ortadoğu batağında gitgide karşı tarafa kayan türkiye'den yeni bir düşman/rakip yaratmaktan başka bir işe yaramaz.
(2)
74925 #20  #74925
dünya karbondioksit emisyonunun %75'ini tek başına salmasa aslında güzel bir ülke. o son kyoto sözleşmesini imzalayacaktın.

edit: (bkz: kandırıldık)

arkadaşlar bu zamana kadar çok pis sikilmişiz. abd'nin co2 emisyonu oranı %16.5'muş. bu haliyle suudi arabiatan, katar, birleşik arap emirlikleri, kuveyt, umman, avustralya'nın gerisinde kalıyor.
(3)

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: