13 kasım 2015 paris terör saldırıları

13 kasım 2015 paris terör saldırıları

Tümünü Göster [13]

64211 #1  #64211
13-kasim-2015-paris-teror-saldirilari 56466b0bb256d.jpg
fransa-almanya hazırlık maçı esnasında stadyumun giriş kapılarından birinin önünde, metro istasyonunda, bir restoranda ve konser salonunda peş peşe patlatılan bombalar neticesinde an itibariyle 42 kişinin yaşamını yitirdiği saldırılar silsilesi. aynı zamanda bir konser salonunda da 100'e yakın kişi rehin alınmış, leouvre müzesi yakınında bir noktada da çatışma varmış.

korkunç.

edit: ölü sayısı 60'ı geçmiş. bu entry'yi de 15 dk önce girmiştim. çok yazık. maçın canlı yayın esnasında bombanın patlama anını ve seyircilerin sahada toplanmasını gösteren videoyu entry'ye yükledim. ayrıca fransa'da olağanüstü hal ilan edilmiş. bu da fransız tarihinde bir ilk miymiş neymiş öyle diyorlar.
(0)64226 #3  #64226
saldırıları düzenleyenin ışid olduğu ve rehinelerin birer birer kafasını kestikleri duyumları var. teröristlerin elinden kaçıp kurtulan bir gazetecinin anlattıklarına göre bazı rehineler sms atıp birer birer öldürüldüklerini söylemiş ve polisin operasyon yapması için yalvarmışlar.

https://twitter.com/AnneBay...

https://twitter.com/AnneBay...
(0)64244 #4  #64244
13-kasim-2015-paris-teror-saldirilari 5647047d1cf60.png
- saldırının ardından calais kentinde bir mülteci kampı ateşe verildi.
- françois hollande'ın türkiye'deki g20 zirvesine katılmayacağı açıklaması yapıldı.
- bataclan konser salonunda konser veren eagles of death metal grubunun tüm üyelerinin sağ olarak konser alanından uzaklaştıkları kaydedildi.
- saldırganların fransa'ya mülteciler ile birlikte girdiği söyleniyor. suriye'den ilk olarak türkiye'ye girdikleri bilgisi var. **
- fransa'da olağanüstü hal ilan edildi. olası yeni saldırılara karşı bölgeye asker sevk edilidi.
- fransa'nın sınırlarını kapattığı bilgisi vardı ancak twitter'da bazı hesaplar bunun doğru olmadığını, havaalanlarının açık ve işlevsel olduğunu, ama denetimlerin üst düzeyde olduğu bilgisini geçiyorlar. bu demiryolları ve karayolları için de geçerli.
- görgü tanıklarının sosyal medya üzerinden ya da medya kuruluşlarına yaptıkları açıklamaların bir derlemesine; buradan
- net ölü ve yaralı sayısı ile ilgili hala resmi bir açıklama olmamasına rağmen, fransa içişleri bakanlığı'nın tsi* 07:40'ta yaptığı açıklamaya göre 120'nin üzerinde ölü ve 200'ün üzerinde yaralı var. bunların 78-79 kadarı bataclan konser salonunda hayatını kaybedenler. *
- saldırı sonrası görüntülerin bir derlemesine; buradan
- bu sabah viyana görüşmelerine katılmak üzere fransa'dan ayrılan fransa dışişleri bakanı laurent fabius, le monde muhabiri hélène sallon'a şu değerlendirmelerde bulundu; "şu an içinde bulunduğumuz koşullar çerçevesinde, ışid'e karşı eylemler düzenlemek bilhassa önemlidir. bu, viyana görüşmelerinin amaçlarından biridir." *
- polis tarafından yapılan yeni açıklamaya göre ölü sayısı 127, yaralı sayısı ise 80'i ağır olmak üzere 180 civarında. *
- bataclan'ın acil çıkış kapısında çekilen görüntüler; buradan
- ışid'in, saldırıları resmi medya organı "the al-hayat media center" aracılığı ile üstlendiği ve saldırıları bir "mucize" olarak nitelendirdiği söyleniyor. * link
- françois hollande yaptığı açıklamada saldırılardan ışid'i sorumlu tuttuğunu ve bunun bir savaş nedeni olduğunu belirtti. fransa'da 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.
- beşşar esad: " saldırılar, fransa'nın politikalarının bir sonucudur."
- saint-denis'de intihar bombacılarının birinin yakınında suriye pasaportu bulunduğu bilgisi var. *
- eyfel kulesi ve louvre müzesi belirsiz bir süre için ziyaretlere kapatıldı.
- sekiz saldırgandan birinin kimliği tespit edildi. *
- saldırganlardan üçünün kimliği tespit edildi. ilk belirlemelere göre saldırganlardan biri fransa, biri mısır ve diğeri suriye vatandaşı. *
- fransız saldırganın kimliği netleşti. "ismaël omar mostefaï". 29 yaşında. fransa'nın essonne ilinin courcouronnes banliyösünde doğmuş. *
- hayatını kaybedenlerin sayısı net olarak 132. bunlardan 103 kadarının kimlikleri belirlendi. 20-30 kadarının ise kimlik tespit çalışmaları sürüyor.
- fransız polisi her yerde saldırılar ile bağlantısı olduğu düşünülen "abdeslam salah" isimli şahsı arıyor. link
- agence france-presse'e göre hayatını kaybedenlerin sayısı 129. link
- fransız yetkililer associated press'e yaptıkları açıklamada fransız polisinin firari şüpheli "abdeslam salah"ı saldırıdan saatler önce sorguladıklarını fakat daha sonra serbest bıraktıklarını söyledi.

gelişmeleri elimden geldiğince aktarmaya devam edeceğim.

edit: saldırıların yerlerini, zamanlarını, ölü ve yaralı sayılarını gösteren harita eklendi. *
edit2: ışid'in saldırıları üstlendiği bilgisi teyit edildi. link ayrıca açıklamada françois hollande'a embesil demişler.
(0)64245 #5  #64245
masum insanlara yapılmış saldırıdır.
(0)64248 #6  #64248
şaşırdım mı hayır! bir adam, karısını öldürünce daha çok şaşırıyorum artık. allah kolaylık versin orada ölen insanların yakınlarına, yaralanan insanlara.
(0)64251 #7  #64251
jean avni'nin önceden bildiği saldırıdır.

1)halk arasında popüleritesini kaybeden yezid, avanelerine mali ve charlie hebdo'dan sonra yeni bir kaos planını devreye sokma talimatını verdi.

2) yeni kaos planında tüm suç mültecilere atılacak. amaç; medeniyetler çatışması algısı yaratmak.

3) böylece hem gündem değiştirip; ekonomik durgunluğu unutturmak hem de orta doğu'da sömürülecek yeni kaynaklar için neden sunulacak.

4) kaos planını bizzat manuel valls ve ekibi tarafından yönetilecek. jean-yves le drian paris'teki ışid hücrelerine gerekli talimatları yolladı.

5) yezid, yarattığı kaosun içinde kaybolacak;haberi yok.
(bkz: craindre trembler!)
(0)64253 #8  #64253
fransızların (fransa halklarının değil) fransa milli marşı olan le marseillaise'i okuyarak tepki gösterdikleri terörist saldırılardır...

http://www.cumhuriyet.com.t...

türkiyeli ve türkiye halkları gibi kavramlar uydurup, türk bayrağını ve türkiye milli marşı olan istiklal marşı'nı ırkçı ve tahrik edici birer unsur olarak gören orrrospu çocuklarına ders olur umarım bu durum.
(1)64255 #9  #64255
komplo teorisyenliği yapıyor diyeceksiniz ama bence, rusya ile avrupa arasındaki soğuk savaştan kaynaklanabilecek durum. yani paris'in ortasında 7 bomba patlatacaklar, bir sürü istibarat var, hiç biri bunu bilmeyecek. ya da belki sırf mülteci almamak, gelenleri de geri göndermek için tüm avrupa istihbaratı tarafından yapılmış bile olabilir. 150 fransız>500 000 müslüman mülteci. islami teröristler 150 kişi öldürecek...ne için? islam için. ben buna inanmıyorum samet.
(0)64308 #11  #64308
bir kez daha terörist cinayetler dünyayı sarstı ve öfke uyandırdı. bu defa kurbanlar paris halkıydı. 14 kasım'da gerçekleşen bombalamalar ardında 160'dan fazla ölü ve 300'den fazla yaralı bıraktı. yüreklerimiz kurbanlarla ve hayatta kalanlarla birliktedir.
bu saldırılar kamuya açık yerlere bomba yerleştiren, suikastlarda, öldürümlerde, bulunan islamcı terör hareketinin masum insanlara karşı alçakça ve zalim sicilinin bir parçasıdır. bu hareketin kurbanları kadınlar, özgürlük isteyenler, sosyalistler ve sokaklardaki, kütüphanelerdeki ve diskoteklerdeki masum insanlardır. uygar insanlık bu canavara karşı ayağa kalkmalı ve onu tarihin çöplüğüne göndermelidir.
paris'de masum insanların katledilmesi dünya sahnesinde bir tarafında islamcı hareketlerin diğer tarafında batılı devletlerin olduğu 11 eylül'de başlamış olan teröristler savaşının başka bir örneğidir. her ikisi de birbirlerini beslemektedirler. bu teröristler savaşı ve kıyımın kurbanları yalnızca masum ve sıradan insanlardır.
bu eylem insanlığa karşı büyük bir suç ve soykırımdır. çağımızda gerici emperyalist devletler ve örgütler terörizmi yaşamın kalıcı bir yönü haline getirdiler. biz insanların kendi gücüyle devlet ve devlet-dışı terörizme son verebileceğimiz gerektiğine inanmalı ve örgütlenmeliyiz. 
islamcı terörizm bir gerçektir. terörizm müslümanların işi değil ama islamcı hareketin resmi siyasetidir. islami terörizm bir bütün olarak içinde fransız burjuvazisinin de bulunduğu batılı devletlerin gerici siyasetleri temelinde ortaya çıkmış insanlık karşıtı ve ultra-gerici bir harekettir. çünkü bir sarıkla bir silah insanlığa karşı kirli bir cihad başlatmaya gerekli olan her şeydir. bu islami gangsterizmdir,bunun başında da batı'da ki egemen rejimler yer almaktadır. bu hareketin yazgısını da büyük ölçekte batı işçi sınıfı belirleyecektir.
etkin biçimde müslüman ülkelerde ve batı ülkelerdeki toplumsal islami ve islamzede ortamlardaki sekülerizmi savunmak gerek. 
teröristlerin savaşı karşısındaki hiç bir halk hareketi bu gericiliğin her iki tarafındaki düşünsel çerçeveyi ve iki yüzlü savaş propagandasını deşifre edip yıkmadan başarılı olamayacaktır.
bu olayın ve batı'nın izlemekte olduğu siyasetin önemli uluslararası ve bölgesel etkileri de olacaktır. dünyanın siyasal ve düşünsel haritasını derinden değiştirecektir. türkiye'de de, siyaset bu gelişmelerden şiddetli biçimde mutlaka etkilenecektir. bu gelişmelerin ana düğüm noktalarına ve ilkesel komünist bir siyasetin ana hatlarını incelememiz gerekir.
çünkü fransız burjuvazisi bu katliamla milliyetçiliği körükleyebilir! teröristlerin savaşı çağdaş tarihin en kanlı dönemlerinden birinin başlangıcı olabilir. şimdi bile yüz milyonlarca insan soluklarını tutmuş bekliyor. ancak bu perspektif kaçınılmaz değildir. sahne bu savaşın iki tarafıyla sınırlı değildir. durumu değiştirebilecek güçte olan uyuyan bir dev, bir üçüncü güç mevcut. bu dev uyanırsa bu dönem olumlu dönüşümlerin ve insanların 20. yüzyıl sonunda umutlarını kestikleri ülkülerin gerçekleşmesinin başlangıcı olabilir. 
fransız halkına karşı yapılan bu saldırı alçakcadır ama saldırının altında sadece islami terörizm değil; fransız burjuvazisinin de içinde bulunduğu emperyalist politikalar yatmaktadır.
batı devlet terörizmine karşı gelmek, islami terörizme karşı gelmekten ayrılamaz.
(0)64354 #12  #64354
müslümanların ezici çoğunluğunun rahatsız olduğu saldırılar. dinsizin allah'ıyım ama gereksiz islamafobya kasmanın da bir anlamı yok.
(0)64373 #13  #64373
saldırganlardan 2 tanesinin fransız vatandaşı olduğu; belçika'da yaşadığı ortaya çıkmış. bu belçika zaten teröristleri çok sever,eskiden pkk'lıları toplarlardı; şimdi radikal islamcıları toplamaya başlamışlar.
(0)Tümünü Göster [13]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: